Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Egypt – Valley of Kings – Údolí králů

Co uvidíte v Údolí králů

Pokud se vydáte do turisticky tak atraktivní destinace jakou je Egypt, nemělo by vám uniknout několik zajímavých míst. Jedním z nich je beze sporu Údolí králů. Místo, kde našlo odpočinek nejméně 65 faraonů a příslušníků šlechty. Pohřebiště se nachází kousek od města Luxor, takže návštěva údolí bývá často spojena právě s prohlídkou památek Luxoru a nedalekého Karnaku.

O památkách v Luxoru a okolí jsme již podrobněji psali. Přečtěte si články:

Luxor, Theby – východní břeh

Luxor, Theby – západní břeh

Podívat se můžete do několika z osmnácti běžně přístupných hrobek, které lákají nejen svou mystickou atmosférou, ale také bohatým zdobením, tak typickým pro celou oblast této destinace. Přestože všechny hrobky byly vypleněny již ve starověku, najdeme zde důkazy toho, jak velkolepě byli tehdejší vládci pohřbíváni.

 

Egypt - Valley of Kings - Údolí králů
Egypt – Valley of Kings – Údolí králů

Starověké malby

Každou hrobku zdobí malby a texty, které vycházejí z egyptských papyrusů, nebo pověstí. Kromě toho byly ovšem faraóni a šlechtici pohřbíváni s nejrůznějšími rituálními předměty, soškami, zbraněmi, nebo kusy obleční, které měly zemřelému zajistit spokojený posmrtný život.

Do krypt se vstupuje obvykle vymalovanými chodbami. Těmi dojdete až do hrobky vytesané do skály (některé jsou až 100 metrů pod povrchem). Kdysi byly tyto chodby lemovány soškami a obřadními předměty.

Samotný sarkofág s tělem se potom obvykle nachází zcela vzadu uprostřed oválné mistnosti. Až budete procházet katakombami, všimněte si v obrazech postavy s červeným kruhem na hlavě. Je to bůh Ra (někdy překládán jako Re), bůh slunce, a je nejčastějším motivem výzdoby hrobek. Právě on měl totiž zajistit klidnou cestu faraóna nocí.

 

 

Tutanchamonova hrobka

Patrně nejslavnější je hrobka faraona Tutanchamona. Ta totiž jako jediná odolala nájezdům vykradačů hrobek a tak byla nalezena společně s velkým pokladem. I ta je veřejnosti přístupna, ovšem nečekejte zde zajímavější prohlídku než jinde. Vzhledem k tomu, že byla stavěna narychlo (Tutanchamon zemřel nečekaně a poměrně mladý) je druhou nejmenší ze všech dosud objevených hrobek a působí poněkud stísněně. Nechte si raději poradit od průvodců, kteří již vědí, která hrobka stojí za prohlídku.

Nebcheperure Tutanchamon – byl Faraon Horního a Dolního Egypta, 11. faraon 18. dynastie. Vládl ale jen velmi krátce, pouze 9 let, přibližně v letech 1333-1323 př. n. l.

Jeho hrobka byla objevena až v r. 1922. Hrobka byla Howardem Carterem objevena 4.11.1922 po delší době neúspěšných pátrání. Pro archeology měl objev této hrobky velký význam, protože Carter našel pohřební komory zaplněné pohřební výbavou a nepoškozenými sarkofágy Tutanchámona.

Údolí králů je umístěno v poměrně izolované části a to z důvodu bezpečnosti. Hrobky totiž hlídalo několik strážců, kterým nepřístupnost oblasti usnadňovala práci. Dalším důvodem, proč je pohřebiště právě tady, je hora tyčící se nad údolím, která připomíná pyramidu. I to mohl být jeden z důvodů proč zde vládci Egypta vybudovali tak důležité místo.

Až se půjdete podívat do Údolí králů, patrně neprojdete všechny dostupné hrobky. Ale i z těch několika, které navštívíte, si odnesete vzrušující zážitek. Vždyť jsou to místa, která se za necelé čtyři tisíce let téměř nezměnila. Ten kus historie s nutnou patinou faraonských mumií prostě musíte vidět.

Výlet do Luxoru a do Údolí králů

Výlet do Luxoru a do Údolí králů si můžete udělat při své dovolené v letoviscích Hurghada nebo Marsa Alam. Kde Vám bude delegáty cestovních kanceláří nabídnut poznávací výlet. Pokud chcete vidět všechny krásy a starověké památky Egypta doporučuji poznávací zájezd.

 

To nejlepší z Egypta s plavbou po Nilu a návštěvou pyramid

To nejlepší z Egypta s plavbou po Nilu a návštěvou pyramid

Délka: 8 dní / 7 nocí
Doprava: Letecky
Odletová místa: Praha

 Přejít na detail zájezdu >>

 

Kam dále?

Egypt je plný zajímavých monumentální starověkých památek:

Památky Jižního Egypta

Egyptské pyramidy

Abú Simbel

A nesmíme samozřejmě zapomenout na Rudé moře a nejznámější letovisko:

Hurghada

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest