Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Nová Kaledonie je perlou moderní Oceánie

Osmnáct tisíc kilometrů čtverečních a čtvrt milionu stálých obyvatel. Relativní blízkost australských břehů (bratru 1500 kilometrů, v Oceánii skutečná maličkost), avšak francouzština jako úřední jazyk. Jedno z řady zámořských území Francie, podobně jako třeba Mauricius či Réunion. Na hlavním ostrově jako první z evropských objevitelů stanul až proslulý James Cook, a sice roku 1774. O sto let později už zdejší oblast patřila pod správu Francouzů.

Tropy, jako všude jinde – zkrátka, užijte si nezvyklou přírodu všude kolem

Během první čtvrtiny roku až neskutečné množství srážek, ale jinak klasické tropické podnebí se vším všudy, i to je Nová Kaledonie. Původní obyvatelstvo z valné většiny vyhubily „evropské“ nemoci, podobně jako americké indiány. Ostrovy jsou poměrně dost izolované a přežila tu flóra ještě z pravěkých dob, takže si tu možná budete připadat trochu jako v jistém filmu Karla Zemana.

Tipy na výlet

Ale jistě, dáme vám jich hned několik. Centrem Nové Kaledonie je město Nouméa, kde žije na sto tisíc obyvatel. Na první pohled zde zaujme nejen kulturní středisko, připomínající indiánskou chýši, ale také katedrála svatého Josefa a rozsáhlý přístav.

Ke krátkému zastavení pak láká i skalní pilíř Bourail, laguna v okolí je zapsána na seznam UNESCO i proto, že zde žijí vzácné karety obrovské. Skutečný klid pak najdete na ostrůvku Iles des Pins, vzdáleném zhruba sedmdesát kilometrů na jih od hlavního města ústředního ostrova.

Zaujmout by mohl i národní park Riviere Bleue. A kam ještě dál? Nabízí se například korálový ostrov Loyalty Islands.

Nejlepší dobou k návštěvě Nové Kaledonie bude až ve druhé polovině roku, kdy je zde menší výskyt dešťových přeháněk. V první čtvrtině roku pak dokonce vážně hrozí i cyklony, kterým by bylo jistě lepší se obloukem vyhnout.

Nové Kaledonie

Nová Kaledonie je zámořská správní korporace sui generis Francie v Tichém oceánu.

  • Hlavní město: Nouméa.
  • Rozloha: 18 580 km²
  • Počet obyvatel: přes 250 000
  • Úřední jazyk: francouzština

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest