Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Památky jižního Egypta

Feluka na Nilu u Asuánu - foto: risastla
Feluka na Nilu u Asuánu – foto: risastla

Čím více na jih se v Egyptě vydáte, je zástavba podél Nilu řidší. Ale i zde je možné najít památky po období vlády faraónů.

Hlavním městem této oblasti je Asuán. Dnes 150 tisícové město je nejižnější velkým městem Egypta.

Většina památek v oblasti na jih od Luxoru pochází z období Ptolemaiovců  ( řecko – římské období 332 – 30 př.n.l. ), vyjímkou je chrám Abú Simbel, který spadá do zlatého období faraónů a postavil ho Ramess II.

Nejznámější památky jsou v

  • Edfú
  • Kóm Ombo
  • Filé

K moderním monumentům patří Velká přehrada a díky ní vytvořené Násirovo jezero.

Edfú

Edfú - foto:  r h (flickr)
Edfú – foto: r h (flickr)

V Edfú je chrám boha Hora. patří k nejzachovalejším a nejkrásnějším památkám na jihu Egypta.

Impozantní a krásný je vstupní pylon, který nechal postavit Ptolemaios XII ( otec Kleopatry ). Pylon tvoří dvě stejné věže, které jsou zrcadlově obrácené.

Kóm Ombo

Necelých 50 km severně od Asuánu leží Kóm Ombo. Zde můžeme obdivovat zbytky chrámu, který nechal postavit  Ptolemaios VI. a chrám byl zasvěcen bohům Sobkovi a Horovi Staršímu.

Kóm Ombo - foto: S J Pinkney
Kóm Ombo – foto: S J Pinkney

Jeho stavba je zajímavá svým rozdělení. Chrám je symetricky rozdělen, obě poloviny jsou stejné rozměrově i vybavením a každá byla zasvěcena jednomu z bohů.

Nejzachovalejší část je sloupová síň, které dominuje 8 velkých sloupů s kompozitními hlavicemi.

Nilské ostrovy

V okolí Asuánu je v Nilu, který je zde široký, několik ostrovů. Pro poznání krásy ostrovů a břehů Nilu v okolí Asuánu je ideální najmutí felúky a podniknout výlet po Nilu na této plachetnici.

Nejznámější je ostrov Elefantina, kde se nachází Asuánské muzeum, Núbijská vesnice a Nilometr.

Na jih od Asúnu je ostrov Filé, kde se nachází krásný chrámový komplex, který byl zasvěcen bohyni Eset. Turisté toto místo velmi oceňují a zejména při západu slunce a při nasvícení je místo velice působivé a romantické.

Eset byla bohyní žen, sexu a čistoty, byla matkou boha Hora. Její kult byl rozšířen po celém tehdejším římském impériu.

Feluka na Nilu u Asuánu - foto:  risastla
Feluka na Nilu u Asuánu – foto: risastla

Velká přehrada

Práce na přehradě byly započaty v roce 1960 a dokončena byla v roce 1971. Vody přehrady zaplavily velké oblasti jižního Egypta. Po svém staviteli, prezidentovi Gamal Adb an-Násir bylo nově vzniklé jezero pojmenováno Násirovo jezero.

Přehrada je u koruny 40 metrů široká, je 3830 metrů dlouhá a v nejvyšší bodě dosahuje výšky 111 m. Stavělo ji prý až 35000 dělníku, z nichž necelých 500 zahynulo.

Přehrada působí impozantním dojmem a má pro Egypt velký význam. Díky ní se plocha obdělávané půdy zvětšila o 30% a vodní elektrárna zdvojnásobila zásobování Egypta elektrickou energií.

Za dodržení přísných bezpečnostních podmínek je možné si přehradu prohlédnout. Ostraha je velmi přísná, uvádí se, že kdyby se přehrada protrhla došlo ke spláchnutí celého Egypta podél Nilu.

Vzniklé Násirovo jezero sahá až 480 km do nitra Sudánu, místy je široké až 35 km. Je to největší uměle vytvořené vodstvo na světě.

Okolí je téměř nedotčená a neosídlená oblast. Břehy jezera tvoří poušť a duny se svažují až ke břehu. Poslední dobou zde zažívá velký rozmach rybářská turistika spojená s lovem obrovského nilského okouna.

Hladina jezera je o cca 60 m výše než původní hladina Nilu,  zatopila velké území a památek. Unikátní je záchrana chrámu v Abú Sibel, který byl celý rozřezán a přesunut na vyvýšené místo, aby unikl zaplavení.

úvodní foto: Feluka na Nilu u Asuánu – foto:  risastla

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest