Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Luxor, Théby – západní břeh a Údolí králů

Luxor, Théby – západní břeh

Théby byly po celé Zlaté období faraónů Nové říše centrem celé říše. Dnes po tisíci letech můžeme obdivovat monumentální památky.

Chrámy, kolosy, a hrobky jsou v dnešním Luxoru, tak se Théby jmenují dnes, jsou rozesety po okolí. Východní část břehu podél Nilu je dnes moderní město Luxor a v něm můžeme obdivovat hlavně Luxorský chrám a Chrámový komplex v Karnaku. Blíže popsáno:  Luxor, Théby – východní břeh.

Západní břeh je obydlen jen velmi zřídka, ale počet památek je zde velmi velký. A tak zde můžeme obdivovat:

 • Údolí králů
 • Chrám královny Hatšepsut
 • Ramesseum
 • Memnónovy kolosy
 • Chrám Seti I.
 • Údolí královen
 • chrám Dér el-Medína
 • Medínit Habu
 • a další

Memnónovy kolosy

Memnónovy kolosy - foto: Eugene Regis
Memnónovy kolosy – foto: Eugene Regis

První na co narazíme, po přeplutí Nilu z východní části a vydáme se cestou k památkám břehu západního, jsou Memnónovy kolosy.

Memnónovy kolosy jsou dvě sochy faraóna Amenhotepa III. Jsou vysoké 18 m. Byly vytesány z jednoho kusu kamene.

Kolosy byly součástí ohromného chrámu, který svou velikostí přesahoval chrám v Luxoru. Ale kromě těchto dvou obřích soch a několika sloupů se s chrámu nic nezachovalo.

Údolí králů

Údolí králů - foto: Nathan Hughes Hamilton
Údolí králů – foto: Nathan Hughes Hamilton

Vyprahlé údolí mezi skálami skrývá dávné hrobky faraónů. Je zde jedno z nejbohatších archeologických nalezišť na světě.

Zde byli pohřbíváni Faraoni. A protože staří Egypťané měli ke svým faraónům velkou úctu, zdobí hrobky krásné a tajuplné výjevy a nápisy. Faraóni byli ukládáni do hrobek s velkým bohatství. To samozřejmě přilákalo starověké vykradače hrobek a hodně z pokladů faraónu bylo ukradeno a poničeno.

Přesto se zde archeologovi Howardu Carterovi podařil v roce 1922 unikátní objev. Odkryl neporušenou a hlavně nevykradenou hrobku faraóna Tutanchamona.

V Údolí králů bylo do současné doby objeveno 62 hrobek. Při návštěvě tak může nahlédnout do míst, kde byli pohřbeni slavní faraóni Ramess, Sethi, Amenhotep, Tutanchamon a další.

Chrám královny Hatšepsut

Chrám královny Hatšepsut - foto: Charlie Phillips
Chrám královny Hatšepsut – foto: Charlie Phillips

Zádušní chrám jediné starověké královny.  Hatšepsut byla dcerou velkého faraóna Tutmose I.

Chrám je umístěn do skalních teras. Současný stav je výsledkem dlouhodobé rekonstrukce.

Ramesseum

Ramesseum - foto: Chris Brown
Ramesseum – foto: Chris Brown

Zbytky velkého chrámového komplexu. Výstavbu chrámu zahájil Ramess II a měl to zádušní komplex na uctění jeho věčné památky.

Do dneška se zachovalo jen málo, ale tak místo budí obdiv a úctu. Můžete si prohlédnout 4 kolosální sochy Rammese II u zbytků pylonů jedné části chrámu nebo velkou hlavu z černé žuly, která byla součástí jedné z dalších soch. Jsou zde také pozůstatky ohromné sochy Ramesse II, podle zbytků této sochy archeologové odhadují, že její výška dosahovala výšky šestipodlažního domu. A byla největší, jaká kdy byla v Egyptě zhotovena.

Údolí královen

Hrobka královny Nefertari, reliéfy - foto: Lucas
Hrobka královny Nefertari, reliéfy – foto: Lucas

V tomto údolí se nachází 75 hrobek princezen a princů a členů královského dvora. vše dominuje hrobka královny Nefertari.

Hrobka královny Nefertari patří k nejúchvatnějším hrobkám v Egyptě. Její bohatá výzdoba odpovídá jejímu postavení. Byla manželkou velkého faraóna Ramesse II.

Do hrobky se platí vysoké vstupné, okolo 25-30 euro a vstup do hrobky je omezen pouze na několik desítek návštěvníků denně.

Z výše uvedeného výčtu je patrné, že většina památek na západní břehu sloužila k uctívání památek slavných faraónu.

 

Rozdělení Luxoru a okolí je symbolické. Východní břeh, kde slunce vychází, nabízí chrámy k oslavě života faraónů a Boha slunce Amona. Západní břeh, kde slunce zapadá, sloužilo pro uctění jejich památek po smrti.

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: