Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Abú Simbel – zachráněné monumenty

Chrám v Abú Sibmelu je po pyramidách a sfinze nejslavnější z egyptský monumentů. Označuje jižní hranice Egypta a pro příchozí od jihu demonstroval moc faraónů.

Chrám Abú Simbel

Postavil ho nejmocnější z faraónů Ramess II ( 1279-1213 př.n.l. ). Chrám byl zasvěcen bohům Re-Harachejovi, Amonovi a Ptahovi. A k oslavě velkého faraóna.

Na průčelí chrámu jsou čtyři sedící kolosální sochy Ramesse II, nohy těchto soch obklopují menší sochy manželek a dětí. Sochy Ramesse II. jsou 21 metrů vysoké.

Abú Simbel - foto: Son of Groucho
Abú Simbel – foto: Son of Groucho

Interiér chrámu je zasazen 60 m do skály. Uvnitř je zase faraón oslavován. V první části jsou u pilířů sochy faraóna Ramesse II. Osm pilířů, osm devítimetrových soch. Stěny zdobí barevné reliéfy zobrazující faraóna v boji.

Uvnitř chrámu je svatyně, kde jsou sochy tří bohů, kterým byl chrám zasvěcen a socha Ramesse II, který je také zobrazen jako bůh.

Hathořin chrám

 Háthořin chrám - foto: kmf164
Háthořin chrám – foto: kmf164

Vedle Ramessova chrámu je postaven menší Hathořin chrám, který mocný faraón nechal postavit na počest své krásné manželky Nefertari. Chrám byl zasvěcen bohyni Hathor.

Chrám je opět zdoben sochami. Je jich šest, jsou 10 metrů vysoké. Čtyři představují Ramesse II a dvě královnu Nefertari.

Vnitřek zdobí reliéfy a zdobené pilíře.

Znovu objevení chrámu

Po skončení zlatého věku faraónů a konci Nové říše upadl Abú Simbel v zapomnění. A nánosy písku ho postupně schovaly.

Chrám znovu objevil cestovatel John Lewis Burkhardt v roce 1813. Když ho objevil byly vidět pouze jedna hlava sochy a vršek ostatních soch.

Až v roce 1909 byl celý chrám odkryt a mohl ukázat svou monumentálnost.

Záchrana chrámu v Abú Simbel

K chrámu v Abú Simbelu se váže unikátní a ojedinělá záchraná akce.

Egyptská vláda rozhodla o stavbě přehrady na Nilu, dnes Násirovo jezero. A díky tomu mělo být zatopeno ohromné úzení, kam spadaly památky v Abú Simbel.

Pod vedení UNESCO byl vypracován plán na záchranu chrámu.

Podle plánu švédského inženýrského týmu došlo k vyříznutí celého monumentu a k jeho přesunutí mimo záplavovou oblast.

Injektáží syntetické pryskyřice do pískovce došlo k jeho zpevnění. Následně byl chrám rozřezán na přesně dané a určené díly. Jednotlivých dílů bylo více než 2000 kusů a vážily průměrně okolo 20 tun.

Abusimbel

Díly se přesunuly o 200 m dále a o 65 m výše nad původní chrám.

Pro dokonalé napodobení chrámu a jeho interiéru byl vybudován umělý kopec, u které byly jednotlivé díly této mohutné skládačky dávány dohromady. Interiér chrámu chrání betonová kopule o rozměrech 27*59 m.

Inženýři věnovali velkou pozornost celkové orientaci chrámu, a tak dnes můžeme chrám opět obdivovat, tak jak ho obdivovali za dob faraónů. Jen o 200 metrů dále. Celé tato unikátní akce trvala přes 4 roky. Obnovený chrám byl slavnostně otevřen v roce 1968.

úvodní foto: Dennis Jarvis (flickr)

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest