Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte lékárničku!

Plni očekávání připravujete vše potřebné na oddechový pobyt. Nezáleží, jestli se vydáváte relaxovat k vodě, lézt po skalách nebo se prostě jen toulat přírodou. Na tuhle nezbytnost bystě neměli nikdy zapomenout.

Připraveni na drobné nehody

Odřené koleno, vražená tříska nebo třeba říznutí nožem. Takováto drobná poranění nejsou ničím výjimečným a měli bychom na ně být připraveni. Obzvláště ve střehu by měli být rodiče menších dětí. Taková bolístka prostě k dětství patří a rodiče pak chtě nechtě musí zastat funkci rodinné zdravotnice, která vše starostlivě prohlédne a ošetří.

V základním vybavení cestovní lékárničky by proto neměla chybět desinfekce pro vyčištění rány, náplast pro její překrytí ani obvaz pro závažnější případy. U toho všeho přijde vhod mít připravené také dostatečně ostré nůžky, protože není nic horšího než se během zdravotnického ošetřování potýkat s nedostatkem použitelného náčiní. Snažit se zuby nebo i nožem stříhat náplast je prostě něco, co vyžaduje opravdu velkou zdatnost a rozhodně to není rychlé.

To, to bolí!

Že jedete na dovolenou autem a máte s sebou autolékárničku? To je skvělé, ale vše potřebné v ní bohužel nenajdete. Rozhodně v ní chybí některé léky, které mohou pomoci zmírnit bolest a nezáleží jakého je původu. Kdo trpívá na migrény, jistě s sebou nějakou tu pojistku má, ale i ostatní by na toto měli myslet. Bolet nemusí jen hlava. Co třeba nenadálá bolest zubů, zákeřná chřipka nebo třeba obyčejné popálení od teplého letního slunka?

Buďte připraveni a přibalte na cestu vhodné léky (samozřejmě pro jistotu i s příbalovými letáky, pro řešení případných nejasností s dávkováním nebo kontraindikací). Na popáleniny způsobené nejen sluncem je pak nejvhodnější vzít si s sebou zklidňující gely nebo masti s obsahem panthenolu a jako preventivní opatření jejich vniku určitě využijte opalovací krém. Pro případ bolesti v krku můžete vaši lékařskou výbavu doplnit ještě o pastilky nebo šumivé tablety, která vám pomohou nemoc snáze překonat.

Zákeřná zvířátka

Nemusíte jezdit do tropů, abyste se stali terčem útoků zákeřného hmyzu. Dovolenou vám mohu znepříjemnit obyčejní komáři ve vlhkém lese, vosy poletující kolem stánků s neodolatelnou zmrzlinou i klíšťata ukrývající se v trávě. Druh zvířete a jeho zákeřnost pak záleží na destinaci, kterou si pro svou dovolenou zvolíte. Na italské pláži vás pravděpodobně nečeká setkání s klíštětem, stejně tak jako na chatě uprostřed české přírody asi jen těžko narazíte na žahavou medúzu.

Každý rok mnoho dovolenkářů řeší kousance, štípance a boláky způsobené různými zvířátky. I zde může trochu pomoci prevence. Vyzkoušejte repelenty nebo třeba speciální náramky s obsahem látek, které některá tato zvířátka odpuzují. Nic z toho bohužel není stoprocentní, a sem tam se prostě do nepříjemného kontaktu s komárem nebo kupříkladu ovádem dostanete.

Na štípance se hodí chladivé a znecitlivující gely běžně dostupné v lékárnách. Připravit byste se měli také na hladová klíšťata. Desinfekce a pinzeta se mohou ostatně hodit i pro jiné případy.

 

Cestovní pojištění

 

Když se uvnitř něco pokazí

Nejen nevhodně skladované potraviny a zkažená voda mohou za další nepříjemnosti doprovázející letní dovolené. Nevolnost, zvracení a průjmy mohou být také důsledkem dlouhého cestování, vedra nebo nezvyklého složení stravy. Nepříjemnou roli může sehrát i alkohol, kterého jsme prostě jen vypili více, než jsme měli.

Většinu z takových případů není třeba řešit odjezdem z dovolené. Stačí den nebo dva klidu, kdy dáme svému tělu čas, aby se vyrovnalo s novým režimem. Při průjmech spolehlivě pomůže aktivní uhlí. Ocenit jej můžete i při nevolnosti z nadměrné konzumace alkoholu a případně také u intoxikace jinými látkami. Jeho tajemství spočívá ve velkém absorpčním povrchu, na který je schopno vázat nečistoty, přijaté námi během dne, a odvádět je z těla ven.

Závěrem

Než tedy zaklapnete definitivně kufr, přesvědčte se, že máte sbalenou i lékárničku a v ní vše potřebné. Od věci není ani kontrola dokladů, a hlavně dokumentace týkající se pojištění. Chybět by neměly kartičky pojištěnců a zapsané telefonní číslo lékaře také nezabere tolik místa, abyste se zdlouhavě zabývali tím, zda jej mít či nemít v záloze pro případ nečekaných komplikací.

Máte všechno? Pak vám přeji šťastnou cestu se spoustou zážitků bez bolístek a nehod.

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest