Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

10 míst v Irsku, která rozhodně stojí za návštěvu
Zajímavá místa v Irsku, která rozhodně stojí za návštěvu

Irsko neboli Irská republika. Bohatá na historii a zajímavá zejména svou kulturou, překrásnou krajinou a spoustou památek. Je také domovem mnoho slavným hercům, zpěvákům a spisovatelům. Tato překrásná země si jistě náš obdiv zaslouží.

Cliffs of Moher
Cliffs of Moher

Cliffs of Moher

Asi nejznámějším přírodním úkazem jsou Moherské útesy, neboli Cliffs of Moher, které se nacházejí na západě Irska poblíž hrabství Clare, v provincii Munster. Útesy zasahují do Atlantského oceánu a řadí se mezi nejvyšší útesy v Evropě, se svou výškou kolem 200 metrů. Zároveň se jedná o nejvíce navštěvované místo v Irsku.

Cliffs of Moher – O’Brien’s Tower – Photo © Joseph Mischyshyn (cc-by-sa/2.0)

O’Brien’s Tower

Nejvyšší bod Moherských útesů je O`Brienova věž, také velice populární pro místní turisty. Věž se nachází v blízkosti vesnice Doolin a Liscannor. Sir Cornellius O`Brien, irský politik a majitel těchto rozlehlých pozemků, věž postavil v roce 1835 jako pozorovatelnu pro tehdejší turisty.

Podél útesů také vybudoval zeď, vyrobenou z Liscannorského kamene – zbytky tohoto kamene jsou k vidění v areálu návštěvnického centra. V 70. letech byla věž zrekonstruována a v roce 1978 zde bylo vybudováno malé návštěvnické centrum. Toto centrum fungovalo až do roku 2005, než se postavilo centrum nové.

Dingle Bay
Dingle Bay

Dingle Peninsula

Ještě chvíli zůstaneme u pobřeží, a to přesně na jihozápadě Irska, na překrásných březích Atlantského oceánu. Jedná se o poloostrov v hrabství Kerry, jehož břehy jsou lemovány písečnými plážemi a skalnatými útesy. Na Jihu je poloostrov oddělen zálivem Dingle Bay, který si rozhodně náš obdiv zaslouží.

Blarney Castle
Blarney Castle

Blarney Castle

Blarney Castle je středověká pevnost v městečku Blarney, poblíž města Cork. Originálně se jeho výstavba datuje až před rok 1200. V roce 1446 byla pevnost zničena a následně znovu postavena Cormac Laidir MacCarthym, Lordem z Muscry.

Na vrcholu dnešních ruin této stavby se nachází Kámen výmluvnosti, také známý jako Blarney Stone. Turisté se mohou zavěsit hlavou dolů přes římsu a políbit kámen s tím, že získají dar výmluvnosti.

Dublin Castle

V hlavním městě Irska, v Dublinu, je situované hlavní sídlo irské vlády neboli Dublin Castle, které je  denně otevřeno turistům. Krypta katedrály je nyní používána jako centrum uměleckých děl, koncertů. Dublin Castle byl k vidění také ve filmech jako Vášeň a cit (Becoming Jane) a televizní série Tudorovci.

Rock of Cashel
Rock of Cashel

Rock of Cashel

Zřícenina hradu Rock of Cashel v hrabství Tipperary je místo, kde odjakživa sídlili králové z Munsteru. Nejcennější částí hradu je Cormacova kaple, postavena v letech 1127-1134 v románském stylu, a následně byla vysvěcena.

Samotná katedrála byla vybudována mezi roky 1235-1270, nicméně bez postranních lodí, se středovou věží. Na západní straně je dokončena masivním bytelným hradem.

Guinness Storehouse

Guiness Storehouse je další z mnoha turistických atrakcí. V tomto případě se však jedná o sedmipodlažní obchodní dům, který má skleněné atrium ve tvaru Guinnessovi pinty. Přízemí nákupního centra představuje čtyři základní ingredience piva a zakladatele pivovaru Arthura Guinnesse.

Další podlahy předvádí historii Guinnessovi propagace s interaktivní výstavou o zodpovědném pití. Na sedmém patře se nachází Gravity Bar s výhledy na Dublin a možností dopřát si pivo Guinness.

Katedrála svatého Patrika

Raně gotická katedrála se třemi loďmi, transeptem a hlavní věží v průčelí. Založena byla v roce 1191 a je největší katedrálou a kostelem v Irsku. V příčné lodi se nachází dvě keltské kamenné desky ze 7. a 10. století, spolu s památníkem arcibiskupa Narcissius Marsh, který v roce 1701 založil první veřejnou knihovnu v Irsku.

Irská národní galerie

Jde vlastně o takové muzeum, kde je k vidění irské a evropské umění. Veřejnosti bylo otevřeno v roce 1864, deset let po jeho vybudování. Tato galerie uchovává na 14 tisíc uměleckých děl, včetně 2500 olejomaleb a za poplatek je přístupná veřejnosti.

Newgrange
Newgrange

Boyne valley tombs

Nyní se přesuneme v čase, do dávné historie. V provincii Leinster v hrabství Meath, u záhybu řeky Boyne, se nachází rozsáhlý komplex monolitických monumentů, menhir, katakomb a hrobek. Spolu s hrobkou Newgrange spadají, od roku 1993, do světového dědictví UNESCO. Pokud se zajímáte o neolitické období, pak je toto místo vhodné pro vaši návštěvu.

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: