Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Poznávací zájezd do Egypta s plavbou po Nilu

Byli jste v Egyptě a neviděli jste pyramidy? Nevadí, nyní to s námi můžete napravit a vydat se na cestu po Egyptě a prohlédnout si všechny jeho významné památky od pyramid přes Luxor až k Abú Simbel.

Toto je popis jednoho konkrétního poznávacího zájezdu z nabídky cestovních kanceláří. Pro někoho z Vás to může být inspirace pro další cestu a poznáním.

Den 1 – cesta do Egypta

Odlet z České republiky, přílet do Marsa Alam, transfer do hotelu, ubytování.

Odlétá se z pražského letiště Václava Havla. Přílet je do letoviska Marsa Alam, kde je zajištěno ubytování 5* hotelu v Marsa Alam s All Inclusive.

Marsa alam airport - foto: MartinAFC
Marsa alam airport – foto: MartinAFC

Let z Prahy trvá necelé čtyři hodiny. Mezinárodní letiště v Marsa Alam bylo otevřeno 16. října 2003, které za rok odbaví necelý milión turistů navštěvující oblast u Rudého moře a cestovatele po Egyptu.

Pro cestu do Egypta potřebujete vstupní vízum, které vám cestovní kancelář zařídí na požádání ( poplatek je většinu okolo 750 – 1000 Kč ). Nebo si ho můžete zařídit sami na Egyptské ambasádě v Praze – Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč

Při cestách do Egypta je nutno vzít na vědomí, že imigrační úřady a letecké společnosti striktně kontrolují povinnost mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu z dovolené.

Den 2 – přejezd do Káhiry

Po snídani odjezd do Káhiry, po příjezdu ubytování v hotelu, možnost fakultativně navštívit působivý program „Sound and Light“ v areálu Velkých pyramid v Gíze, večeře a nocleh v hotelu.

V Káhiře strávíte 2 noci, ubytování je s polopenzí ve 4* hotelu. Cesta z Marsa Alam do Káhiry je dlouhá přes 700 km a vede po pobřeží Rudého moře.

Káhira - foto: Dennis Jarvis
Káhira – foto: Dennis Jarvis

Káhira je hlavní město Egypta a nejlidnatější město na africkém kontinentu. Celá oblast Káhiry a okolí ( tzv. Velká Káhira ) je osídlena více jak 16 mil. obyvatel. Sama Káhira je plná památek

 • Al-Azhar  – Nejslavnější káhirská mešita
 • Bazar Chán al-Chalílí je největší bazar Afriky
 • Citadela – rozlehlá pevnost poblíž úpatí kopce Mukkatám
 • Heliopolis  – archeologická lokalita na stejnojmenném severovýchodním káhirském předměstí
 •  a další …

Různé historické artefakty jsou vystaveny v Egyptském muzeu a samozřejmě nesmím zapomenout na blízké pyramidy v Gíze. Muzeum a Gízu navštívíte v dalších dnech.

Ukázka programu „Sound and Light“ v areálu Velkých pyramid v Gíze

( video: Hoosier Tim’s Travels )

Den 3 – Alexandrie

Po snídani odjezd do Alexandrie, druhého největšího města Egypta. Během své návštěvy uvidíte amfiteátr, katakomby, pevnost a areál slavného paláce Al Montazah s jeho nádhernými zahradami. Návrat do Káhiry, večeře a přenocování.

Al-Montazah Palace - foto: Dennis Jarvis
Al-Montazah Palace – foto: Dennis Jarvis

Cesta z Káhiry do Alexandrie je dlouhá 220 km.

Alexandrie je druhé největší egyptské město na břehu Středozemního moře a je to jeden z nejdůležitějších egyptských přístavů, počet obyvatel je okolo 4 miliónů.

Alexandrie je město s bohatou historií, ostatně jako většina míst po celém Egyptě.  Město je pojmenováno po svém zakladateli, Alexandru Velikém. Jako sídlo Ptolemaiovců se Alexandrie stala rychle jedním z největších měst helénské civilizace. Do dynastie Ptolemaiovců patřila i slavná egyptská královna Kleopatra.

V Alexandrii byla jedna z největší knihoven starověkého světa, uchovávala až 700 000 svazků. V Alexandrii byla také nejvyšší stavba starověkého světa – Maják na ostrově Faru. Z něho se bohužel nic nedochoval. Maják patřil mezi 7 starověkkých divů světa.

Den 4 – pyramidy v Gíze, Sfinga a Egyptské muzeum

Navštívíte Egyptské muzeum, areál Velkých pyramid v Gíze, Sfingu a přilehlý chrám. Rovněž budete mít možnost navštívit výrobnu papyru a vidět tak jeho tradiční zpracování. Po prohlídkách ve večerních hodinách transfer na nádraží a odjezd vlakem do Luxoru. Večeře a nocleh ve vlaku.

4233621517_1ce63fc413_b

Egyptské pyramidy v Gíze, další ze 7 starověkkých divů světa, jediný který se zachoval do dnešních dnů.

Celý areál pyramid s sfingou působí monumentálně a magicky. Pyramidy pochází z doby panování 4. dynastie ( 2630–2510 př. n. l. ).

Nejznámějšími a největšími pyramidami v Gíze jsou Cheopsova, Chefrénova a Menkauerova, které sloužily hrobky stejnojmenných významných faraónů. V areálu jsou další menší pyramidy, hrobky manželek faraónů.

Součástí areálu je Sfinga – mohutná socha s tváří člověka a tělem lva.

Egyptské muzeum uchovává rozsáhlou sbírku staroegyptských památek. Prohlédnete si více jak 130 tis. různých památek a artefaktů připomínající celou historii Egypta, včetně pokladů z hrobu faraóna Tutanchamona nebo mumií významných faraónů Ramesse II a Sethiho I.

Den 5 – Luxor, východní břeh

Po příjezdu do Luxoru oběd na lodi. Odpoledne prohlídka východního břehu Théb – chrámy v Karnaku a Luxoru. Večeře a nocleh na lodi.

Na východním břehu Nilu se z dob slavných faraónů zachovalo mnoho památek. Nejvýznamnější jsou:

 • Luxorský chrám
 • chrámový komplex v Karnaku
 • alej sfing, která oba chrámy spojovala

Město Luxor leží téměř 800 km jižně od Káhiry. Má asi půl miliónu obyvatel. V dobách slavných faraónů se nazýval Théby.

Théby byly hlavní město Egypta v období Nové říše ( 1550 – 1069 př. n. l. ), kdy vládli faraóni slavných jmen Ramess, Achnaton, Thutmos, Sethi, Tutanchamon nebo královna Hatšepsovet.

 

Den 6 – údolí králů a plavba po Nilu

Po snídani uvidíte Údolí králů, chrám královny Hatšepsut, zastavíte se u Memnonových kolosů a v dílně na výrobu alabastru. Navštívíte i Údolí královen, kde můžete obdivovat nádhernou zachovalou výzdobu hrobek královen. Po obědě plavba proti proudu Nilu, večeře a nocleh na lodi.

Západní břeh Nilu u města Luxor je často nazýván jako Thébská nekropole. Protože byla tato rozsáhlá oblast využívána jako pohřebiště. Nachází se zde pozůstatky několika zádušních chrámů, Údolí králů a Údolí královen.

Údolí králů - foto: Nathan Hughes Hamilton
Údolí králů – foto: Nathan Hughes Hamilton

Údolí králů – pohřebiště faraonů a mocných šlechticů. V tomto údolí mezi skalisky se nachází 65 hrobek významných faraónů a dalších šlechticů z dob Nové říše. Nejznámější je hrobka faraóna Tutanchamona, protože byla objevena nevykradená, se všemi poklady, se kterými byl farao pohřben. Hrobku objevil v roce 1922 anglický archeolog Howard Carter. Poslední hrobka byla objevena v roce 2011.

Plavba po Nilu a večeře na lodi dodá výletu po starověkých egyptských památkách krásný nádech romantiky.

Den 7 – po Nilu do Edfu a dále na jih

Tento den navštívíte chrám v Edfu zasvěcený bohu Horovi. Po obědě pokračování plavby do Kom Ombo, prohlídka chrámu, pokračování plavby do Asuánu. Večeře a nocleh na lodi.

Edfu – monumentální a impozantní je chrám boha Hora v Edfú, patřík k nejzachovalejším památkám v jižní části Egypta.

Kom Ombo jsou zbytky chrámu, který byl zasvěcen bohům Horovi st. a Sobkovi. Chrám je rozdělen na dvě stejné části a každá je zasvěcena jednomu z bohů.

Asuán je významné město na jihu Egypta. Leží v oblasti prvního nilského kataraktu, který od starověku tvořil přirozené hranice egyptského státu.  Žije zde asi 300 000 obyvatel.

Kompletní přehled památek jižního Egypta si prohlédněte v samostatném článku.

Den 8

Dopoledne volný program, fakultativně možnost návštěvy skalních chrámů v Abu Simbel. Po návratu na loď oběd a odpoledne prohlídka chrámu Philae. V programu je i romantická projížďka felukou, z níž budete moci pozorovat nádherná panoramata Asuánu.

Abú Simbel - foto: Son of Groucho
Abú Simbel – foto: Son of Groucho

Abu Simbel se nachází asi 290 km jižně od Asuánu a jsou zde na břehu Násirova jezera dva významné a velkolepé chrámy vytesané do skalního masivu:

 • Velký chrám Ramesse II
 • chrám jeho oblíbené manželky královny Nefertari.

S chrámy je spojena unikátní operace na jejich záchranu. Při napouštění přehrady – Násirova jezera, by došlo k jejich zatopení a ztrátě. Proto se rozhodlo a pod patronací organizace Unesco byly chrámy rozebrány a přesunuty výše a znovu dokonale sestaveny. a dnes jsou jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Egyptě.

Chrámy jsou ohromné. Například průčelí Velkého chrámu vévodí čtyři sedící, přes 20 metrů vysoké kolosy Ramesse II., mezi jejichž nohama stojí sochy dalších členů královské rodiny.

Den 9

Volný program v Asuánu, možnost fakultativních výletů. V odpoledních hodinách odjezd do Marsa Alam, ubytování v hotelu, večeře a nocleh.

Den 10-11

Volné dny u Rudého moře.

Marsa Alam se nachází 250 km jižně od Hurghady, dalšího významného letoviska na břehu Rudého moře. V moři se zde nachází velké množství korálových útesů. Ideální místo pro potápěče nebo pro šnorchlování.

Den 12

Snídaně, transfer z hotelu na letiště a odlet zpět do České republiky.

Další informace o zájezdu

Tento celý článek byl zpracován dle konkrétního zájezdu, zde jsou jeho parametry:

 • Hotel: Dle programu
 • Termín: 7.12. – 18.12.2014
 • Odletové místo: Praha
 • Strava: Dle programu
 • Cena: 29 790 Kč , původní cena: 32 790 Kč

Poznávací zájezd Faraón 5 – Rezervujte si zájezd zde >>

V ceně je zahrnuto:
Letecká doprava v turistické třídě včetně letištních a bezpečnostních poplatků, ubytování a stravování dle programu, (4 noci v 5* hotelu v Marsa Alam s All Inclusive, 4 noci s plnou penzí na lodi 4*, 2 noci s polopenzí v Káhiře ve 4* hotelu, 1 noc v lůžkovém vlaku s polopenzí), služby česky nebo slovensky hovořícího průvodce, místní průvoce, transfery autobusem, prohlídky dle programu včetně vstupů, povinné pojištění cestovní kanceláře ve smyslu zákona č. 159/99 Sb.
Minimální obsazenost pro doprovod česky nebo slovensky hovořícího delegáta je 6 osob.

Cestovní kanceláře nabízejí pro Egypt mnoho různých poznávacích zájezdů v mnoha termínech. Tento vybraný zájezd patří k těm, kde uvidíte nejvíce památek a nevynecháte žádnou významnou.

Kompletní seznam poznávacích zájezdů najdete například na Invii.cz  – přehled je zde…

mapa - poznávací zájezd egypt

p.s. sám jsem podobný výlet po Egyptě absolvoval a je to úžasný zážitek …

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest