Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Navštivte nejkrásnější městské parky v Evropě

Unikněte před stresem do některého z tisíců evropských městských parků. Miliony stromů a voňavých květin, kilometry zelených trávníků, romantická jezírka a fontány, to vše si můžete užívat po celý rok. Uspořádejte příjemný piknik nebo vyrazte na rodinnou procházku do nejhezčích evropských zákoutí, která jsou tu jen pro vaše potěšení.

1. Parc des Buttes-Chaumont, Paříž, Francie

Veřejný park v severovýchodní části Paříže představuje pátý největší zdejší park (po Bois de Vincennes, Bois de Boulogne, Parc de la Villette a zahradě Tuileries). Byl otevřen roku 1867 a v současnosti má 5,5 km silnic a 2,2 km cest. Jeho nejznámějším znakem a zároveň jedinečným klenotem je nádherný Sibylin chrám (Temple de la Sibylle). Stojí na útesu vysoko nad vodami umělého jezera a byl inspirován Vestiným chrámem v italském Tivoli.

2. Park El Retiro, Madrid, Španělsko

Rozsáhlý park El Retiro z 19. století je součástí historického a botanického dědictví města. Někdejší rekreační oblast královské rodiny se stala velmi populárním parkem a jedním z hlavních symbolů Madridu. Splavné jezero, úchvatná růžová zahrada, kouzelné kašny a sochy zapůsobí na každou citlivou duši a zajistí spoustu příjemně strávených okamžiků.

3. Hyde Park, Londýn, Anglie

Náš seznam by se neobešel bez nejznámějšího londýnského parku, který leží v centru města v obvodu Westminster. Jeden z největších a zároveň královských parků navštíví každý rok miliony turistů. Svěží a příjemná oblast je domovem řady slavných památek a zajímavých míst, včetně Serpentinového jezera a fontány Diany, princezny z Walesu. Známé je také veřejné prostranství Speakers‘ Corner, kde se každý může vyjádřit k libovolnému tématu. Park nicméně nabízí i nejrůznější rekreační aktivity, např. plavby lodí, jízdu na kole či na koni, tenis ad. Můžete se ale prostě jen tak procházet a fotit si krotké veverky, které jsou na přítomnost lidí natolik zvyklé, že přijdou až k vám.

4. Park Maksimir, Záhřeb, Chorvatsko

Park Maksimir byl původně vytvořen na okraji Záhřebu v hustém lese koncem 18. a začátkem 19. století. Dnes je zcela obklopen městskými sídly, přesto stále představuje úkryt pro mnoho rostlinných i živočišných druhů, a to i navzdory poměrně malé rozloze 316 ha. Jeho hodnota pro ochranu ohrožených druhů a starých stromů je významná z důvodu zachování staletých dubových lesů. Vedle nich tu nalezneme upravené louky, umělá jezera a potůčky představující rovněž důležitá stanoviště pro rozličné rostlinky a zvířata. Nouze není ani o udržované cestičky a stezky, lákající k procházce, běhání nebo jízdě na kole. Děti potěší dvě vybavená hřiště. Nejznámějším symbolem parku je rozhledna, dvoupatrová věž nabízející báječný výhled.

5. Villa Borghese, Řím, Itálie

Rozsáhlá zahradní oblast v anglickém stylu se nalézá v Římě a zahrnuje řadu atraktivních budov, muzeí, galerií a dalších zajímavostí, např. nejstarší zoologickou zahradu v Itálii. Krásu jí dodává nejen nádherně upravená zeleň, ale i půvabné kašny, jezírko či cesty lemované sochami. S rozlohou 80 ha se jedná o třetí největší veřejný park ve městě (po Villa Doria Pamphili a Villa Ada), který je volně přístupný hned z několika vchodů, třeba přes zahrady Pincio od náměstí Piazza del Popolo.

6. Park Tiergarten, Berlín, Německo

Co je Central Park pro Newyorčany a Hyde Park pro Londýňany, to znamená Tiergarten pro obyvatele Berlína – svěží zelené plíce metropole, kam se každý rád ukryje před každodenním stresem a ruchem velkoměsta. Park leží v centru, vedle slavných atrakcí, jako je Braniborská brána, a je dokonce větší než Hyde Park. V průběhu času byl několikrát upraven. Roku 1844 byla v jihozápadní části zřízena nejstarší německá zoologická zahrada.

Už víte, který ze zde uvedených nejoblíbenějších evropských parků navštívíte? Pokud jste je viděli všechny, nesmutněte. Evropa jich nabízí ještě daleko více. Za zhlédnutí stojí mj. Park Phoenix v Dublinu, romantické zahrady Palácio de Cristal v portugalském Portu, pestrobarevný park Güell v Barceloně, městský park v Budapešti (domov světově proslulých lázní Széchenyi), bruselská zahrada Mont des Arts nebo třeba amsterdamský Vondelpark. Každý z nich vám zajistí příjemně strávené chvíle a hezké vzpomínky.

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest