Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Navštivte Portugalsko, nedotčený konec Evropy

Portugalsko si představujeme jako ten kousek země na konci Evropy vykrojený ve Španělsku. Jsou tam všude slunné korkové háje a trochu víc se tam surfuje a pije vína než ve Španělsku. Jinak se tam nic zajímavého neděje. Pak si člověk zaletí na prodloužený víkend do barevného Lisabonu, který je plný vyhlídek (portugalsky – miradouro), kde pije výborné víno a přes den se prohání starobylými tramvajemi.

Když se však naskytne příležitost přijet do Portugalska na delší dobu, zjistíme, že se jedná o velice rozmanitou zemi, a může nabídnout liduprázdnou exotiku, o které se nám jinde v Evropě může jen zdát.

Vzhledem k nízkonákladovým leteckým dopravcům, kteří nabízejí čím dál častěji akční letenky, se stává Portugalsko dostupnějším a navštěvovanějším. Často lidé navštěvují pouze zmíněné hlavní město Lisabon, popřípadě Porto a podceňují zbytek Portugalska, stejně jako samotnou portugalskou kulturu.

Rozlohou je Portugalsko jen o něco větší než Česko, jedná se tedy o malou zemi, která lze projet autem či prostopovat raz dva.

Portugalsko

Divoký i romantický oceán

Jižní břehy Portugalska, kde se rozprostírá nejznámější region Algarve, nabízejí nádherné skalní útvary oddělující od sebe malé písečné pláže a zátoky, které kontrastují s křišťálově modrou vodou oceánu, jež zde líně omývá břehy. Není tedy těžké najít si pláž dál od města, o kterou se budete dělit jen s hejnem racků.

Západní pobřeží již není ke kopání tak přívětivé díky velkým vlnám a mořským proudům, avšak nabízí ještě vyšší skalní útesy, nekonečné pláže s ještě jemnějším pískem, monumentální písečné duny, a hlavně skvělé podmínky pro surfování. Musíme mít však na paměti, že se nejedná o Středozemní moře, nýbrž samotný Atlantský oceán, tudíž teplota vody je i v létě pod 20 °C.

Surfařské podmínky jsou zde nejlepší v Evropě a je zde plno míst s kvalitními surfařskými školami a půjčovnami vybavení, stejně jako místa, kam jezdí surfařské špičky, např. pláže v okolí měst Ericeira, Peniche či Nazaré. Právě v Nazaré se vlivem podmořského kaňonu zvedají vlny desítky metrů vysoké a byl zde v roce 2011 pokořen světový rekord, když Garrett McNamara sjel vlnu vysokou 23,77 m. Zejména v zimních měsících, kdy jsou vlny nejvyšší, je to skvělá podívaná i pro diváky.

Auramar Beach Resort, Portugalsko - Algarve
Auramar Beach Resort, Portugalsko – Algarve

Směrem do vnitrozemí

Portugalsko není jenom oceán, ale taky krásná městečka, vesnice, hrady, chrámy a mnoho přírodních rezervacích.

Městečka na jihu Portugalska jsou jedinečná tím, že zde je dodnes velmi patrný vliv Maurů a jejich islámský architektonický styl. Jsou plná zářivě bílých domečků zdobených pastelově žlutou, modrou a červenou podle toho jakou funkci zastávají. Okolní krajinu tvoří nekonečné sady pomerančovníků, které postupně k severu nahrazují korkové háje, olivovníky a vinice.

Směrem k severu jsou domy čím dál více zdobené portugalskými barevnými kachličkami – tzv. azulejos. Nad malými vesničkami a městečky zasazených do překvapivě zvlněné krajiny se téměř vždy tyčí pevnost či hrad. Pokud jste si mysleli, že Česko je zem hradů, tak Portugalsko vás vyvede z omylu!

Zcela ojedinělé jsou i místní chrámy a klášterní komplexy. Mezi nejmonumentálnější, které jsou i na seznamu světového dědictví UNESCO patří trojice Alcobaca, Batalha a Tomar ležící blízko sebe nedaleko města Leiria. Nedaleko chrámů se často nacházejí i krásné zachovalé akvadukty, na některé z nich lze vystoupat a užívat si krajiny z vrchu.

Pro milovníky přírody

Zejména na východě země při hranicích se Španělskem lze hledat zvlněná pohoří, krásná údolí řek, vinice, stáda pasoucích se krav a koní na rozkvetlých loukách mezi olivovníky. Směrem na sever však přibývá vypálená krajina, do které se vrací život pouze pozvolna po ničivých požárech. Z poloviny vypálené je i nejvyšší pohoří Portugalska Serra de Estrela, kde nejvyšší vrchol dosahuje 1993 m n. m.  a nachází se zde jediné lyžařské středisko v zemi. Ještě začátkem června tu lze vidět sníh!

V těchto, ale i dalších horách v centrálním Portugalsku lze navštívit staré břidlicové vesničky, kam ještě nedávno nevedla silnice a spolu s terasovitými políčky vypadají jako z jiné planety.

Víno

Víno vás bude nepochybně provázet celý pobyt v Portugalsku, ale nemusíte ho pít jenom večer v restauracích, můžete za ním rovnou do vinic.  Například do nejstaršího vinařského regionu světa Alto Douro (horní tok řeky Douro), kde se pěstují hrozny, jež se na lodičkách dopravují do Porta a vzniká z nich proslulé portské víno, jehož ochutnávku si nemůžete nechat ujít.

Pokud nechcete hledat pravdu jenom ve víně, ale máte rádi cestu za sebepoznáním, tak celé Portugalsko je protkané poutními stezkami a světově známými poutními místy, která stojí za návštěvu, přestože nejste zapřísáhlý katolík. Nejznámějším je zcela jistě Fátima. Zároveň zde vede jedna z nejoblíbenějších tras do španělského poutního města Santiaga de Compostela.

A v neposlední řadě tři největší města Portugalska Lisabon, Porto, ale i často opomíjené studentské město Coimbra vynechat samozřejmě nesmíte! Jen se zkuste podívat i do okolí či se vydejte poznávat Portugalsko na kole, pěšky nebo jeďte mimo dálnice, což se rozhodně vyplatí i finančně, protože mýta zde patří k nejdražším v Evropě.

Lisabon

Portugalská kultura si získá každého

To nejdůležitější nakonec! Portugalci jsou neskutečně milí, komunikativní a nápomocní, jejich pohoda a dobrosrdečnost musí polapit každého. Přestože jsou podle statistik údajně nejdepresivnější národ Evropy. Dokonce mají svůj vlastní nepřeložitelný název pro depresi –  Saudade. Během každodenního života saudade nevidíte, lidé se usmívají, tančí, pusinkují se, nerozčilují se téměř nad ničím, na silnicích si dávají přednost, a když přijde jazyková bariéra, ochotně si s vámi zahrají pantomimu.

Brzy po vzoru Portugalců vás také nic nevyvede z míry, pouze budete poklidně vysedávat v místních kavárnách na kávě za 1 euro a k tomu přikusovat typický zákusek pastel de nata. Den strávíte u oceánu či procházkou v malebném městečku a zdejší krajinou. K obědu si vychutnáte výborné mořské plody a iberské vepřové a večer při západu slunce víno nebo sangrii. A kdo má energie hodně, ten pak může pokračovat do jednoho ze zdejších klubů, kde jsou slyšet hlavně brazilské rytmy dlouho do rána.

Portugalsko je opravdu levná země, lze tedy zažít hodně muziky za málo peněz!

Andrea Midlochová – autor článku

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest