Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

7 starověkých divů světa

2 x 7 divů světa. Dva seznamy po sedmi úchvatných stavbách světa. Jeden starověký a druhý ze současnosti.

Starověký seznam vznikl dle spisu řeckého spisovatele Filóna Byzantského, který žil asi ve 2. nebo 3. století n. l.. Ve svém spisu O sedmi divech světa, sestavil seznam nejvýznamnějších a unikátních staveb té doby.

Novodobý seznam vznikl na základě hlasování obyvatel planety na New 7 Wonders of the World. Výsledky ankety byly symbolicky vyhlášeny 7.7.2007. Popisujeme v samostatném článku.

Starověkých 7 divů světa

Pyramidy v Gíze

Pyramidový komplex v egyptské Gíze, tři největší jsou:  Chufuova, Rachefova a Menkaureova. Byly postaveny za vlády 4. dynastie ( 2630–2510 př. n. l. ).

Pyramidy jsou jediným dochovaným divem světa z tohoto seznamu.

Rhodský kolos

7 starověkých divů světa
7 starověkých divů světa

Bronzová socha starověkého řeckého boha Hélia postavená u přístavu na ostrově Rhodos. Postavená v letech  304–292 př. n. l. Byla vysoká 30 m.

Ke zničení sochy došlo při zemětřesení v roce  226 př. n. l. Dnes na Rhodosu připomínají místo, kde kolos stál, dva sloupy – jeden s laní a druhý s jelenem.

Maják na ostrově Faros

Maják byl postaven ve starověkém Egyptě na ostrově u města Alexandrie. Jeho výška je odhadována mezi 60 -80 m. Stavba byla dokončena v  roce 280 př. n. l. za vlády Ptolemaiovců.

Maják byl poničen při několika zemětřesení, a úplně byl zničen při zemětřesení v roce 1326. V roce 1962 byly objeveny jeho trosky.

Podobu majáku se nikdy nepodařilo kompletně určit. Nedochovaly se žádné jasně určující podklady, ani kresby.

Feidiův Zeus v Olympii

13 m vysoká socha boha Dia. Byla postavena v roce 433 př. n. l. v Diově chrámu v Olympii.

Kultovní socha vládce bohů Dia byla vyrobena ze slonoviny tzv. chryselefantinovou technikou, vlasy a šaty byly ze zlata. Trůn z cedrového dřeva byl zdoben zlatem, ebenem, slonovinou a drahokamy. Jádro sochy bylo dřevěné. Zeus držel v levé ruce berlu s orlem na vrcholu, v pravé ruce měl sochu bohyně Niké. Ve vlasech měl věnec olympijského vítěze. Dílo zdobily četné mytologické výjevy – smrt Niobiných dětí, kentauromachie, amazonomachie a zrození Afrodity. ( citatce – zdoj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Feidi%C5%AFv_Zeus_v_Olympii ).

Socha byla zničena při požáru Diova chrámu v roce 408.

Mauzoleum v Halikarnássu

Mauzoleum bylo postaveno v letech 353-350 př. n. l. v Halikarnassu u dnešního města Bodrum v Turecku. Mauzoleum byla monumentální hrobka, kterou vystavěl perský vládce  Mausólos a jeho žena Artemisia. Stavba byla vysoká 45 m a základna měla obdélníkový tvar. Nejčastěji se udává, že na podstavci byl vystavěn chrám, okolo kterého bylo 36 ionských sloupů.

Stavbu zničilo ve 12. století zemětřesení. Dnes jsou na jeho místě pouze rozvaliny.

Artemidin chrám v Efesu

Ve městě Efes na západním pobřeží dnešního Turecka byl zbudován velkolepý chrám o rozměrech půdorysu  115 x 55 metrů. Byl postaven kolem roku 550 př.n.l. Uvnitř chrámu byla socha bohyně Artemis zdobená drahokamy a cennými kovy. Okolo celého chrámu bylo 125 sloupů o výšce 18 m. Tato stavba patřila k největším stavbám starověkého Řecka.

Chrám byl v roce 262 zničen při nájezdu Gótů.

Visuté zahrady Semiramidiny

Největší záhada na seznamu 7 divů světa. O jejich existenci neexistují nezvratné důkazy. Archeolog Robert Koldewey při vykopávkách v Babylonu nalezl zbytky stavby, o které se domníval, že jsou to rozvaliny visutých zahrad.

Zahrady byly vybudovány na počest Semiramis. Okolo jejího života je velmi mnoho pověstí a různých příběhů. Všechny se shodují na její kráse a moudrosti.

Zahrady prý byly postaveny na stupňovitých terasách paláce a byla zavlažována prameny, které stékaly dolů po hradbách.

úvodní foto: Filip Maljković

ilustrace: wiki commons

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest