Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Socha svobody – Statue of Liberty

Socha Svobody, (Statue of Liberty ) - foto:Sue Waters
Socha Svobody, (Statue of Liberty ) – foto:Sue Waters

„Dejte mi vaše unavené, vaše chudé, vaše schoulené masy toužící po svobodě.“ – Emma Lazarusová

Slova vyrytá do základu Sochy svobody.

 

Od roku 1886 se v zálivu u města New York tyčí z podstavce k nebi 46 m vysoká socha s hlavou ozdobenou 7 hroty, v jedné ruce drží pamětní tabuli a v druhé ruce k nebi vypíná pochodeň – Socha svobody, jeden z hlavních symbolů USA.

Ostrov svobody

Socha svobody je umístěna na ostrově Svobody – Liberty Island , který se dříve jmenoval Bedloe´s Island. Ostrov leží Hudsonském zálivu na dohled Manhattanu.

Historie Sochy svobody

Sochu svobody byla USA darována Francií na oslavu spojenectví dvou národů při získání nezávislosti USA.

Sochu vytvořil francouzský sochař Frédéric Bertholdi za pomoci inženýra Gustava Eiffela, který postavil neméně známou Eiffelovu věž v Paříži. Na konstrukci podstavce se podílel R.M. Hunt.

Inspirací pro vzhled sochy byl pro Bertholdiho jeden ze sedmi divů starověkého světa – Rhodoský kolos. A modelem pro ženskou tvář byla Bartholdimu Isabella Eugenie Boyerová, vdova po proslulém výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi.

Symboly a základní data

Statue of Liberty - foto:  Joao Carlos Medau
Statue of Liberty – foto: Joao Carlos Medau
  • Pochodeň v ruce symbolizuje poučení.
  • Sedm hrotů na ozdobě hlavy symbolizuje světové kontinenty
  • Tabule v druhé ruce zastupuje Deklaraci nezávislosti

4. 7.1884 – slavnostní předání sochy v Paříži
5. 8. 1884 – položen základní kámen podstavce
4/1886 – dokončení podstavce
20. 10. 1886 – slavnostní odhalení

Parametry Sochy svobody

  • Hmotnost celkové konstrukce – 225 tun
  • Hmotnost měděných plátů – 31 tun
  • Hmotnost podstavce – 27 000 tun
  • Výška sochy – 46,05 m
  • Výška sochy s podstavcem – 92,99 m

Vstupenky a trajekt

Na Ostrov svobody se dostanete trajektem, který odjíždí skoro každou půl hodinu z jižního cípu Manhattanu. Přístav je v Battery parku.

V Battery parku je pevnost Clinton, zde je možné si zakoupit vstupenky. Ty si také můžete objednat přes web www.statueoflibertytickets.com. Cena je okolo 25 dolarů. ( Přístup až do koruny sochy je v současnosti omezen rekonstrukcí ).

Ellis Island

Při cestě nevynechejte sousední ostrov – Ellis Island. Je zde Muzeum přistěhovalectví. Od roku 1892 do 1954 zde bylo vládní zařízení pro přijímaní přistěhovalců. Říká se, že minimálně 100 miliónů Američanů má předky, kteří prošli přes Ellis Island.

Socha svobody v Paříži

Pařížská Socha Svobody je socha v Paříži, která je zmenšenou kopií Sochy Svobody v New Yorku. Nachází se na ostrově Cygnes v jihozápadní části Paříže.

Socha je dar, který věnovali francouzští občané žijící ve Spojených státech amerických městu Paříži u příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce. Byla slavnostně odhalena 15. listopadu 1889, tři roky po Soše Svobody v New Yorku. Autorem sochy je také Frédéric Auguste Bartholdi.  Socha byla postavena nedaleko Bartholdiho ateliéru na západním cípu ostrova Cygnes nedaleko stanice metra Boulevard Victor a čelem směřuje k New Yorku. Původně byla otočena směrem k Eiffelově věži, ale od roku 1937 hledí na západ.

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest