Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Londýn – Trafalgar Square

Trafalgar Square ( Trafalgarské náměstí ) patří k nejnavštěvovanějším místům na světě. Podle Magazínu Forbes Traveler, který zveřejnil seznam 50 nejnavštěvovanějších míst světa, patří Trafalgar Square na 4. místo. Ročně ho navštíví přes 15 miliónů návštěvníků.

Trafalgar Square - foto: Christian Reimer
Trafalgar Square – foto: Christian Reimer

Dominanta Trafalgar Square

Výraznou dominantou tohoto rozlehlého londýnského náměstí je socha admirála Nelsona na 56,4 m vysokém sloupu. Sloup se sochou je obklopen fontánami a čtyřmi obrovskými bronzovými sochami lvů.

Admirál Nelson je hrdinou bitvy u Trafalgaru, odtud také současný název náměstí. Bitva u Trafalgaru se odehrála 21.10.1805  a anglické válečné loďstvo vedené Horatiem Nelsonem porazilo spojenou Španělsko-francouzskou válečnou flotilu. Touto bitvou byla potvrzena námořní převaha a dominance Velké Británie.

Původním smyslem bitvy bylo zabránit Napoleonovi v útoku na Británii. Vítězstvím královského loďstva byl tento záměr zmařen.

Admirál Nelson byl při bitvě smrtelně zraněn.

Velcí lvi, kteří leží u paty vysokého sloupu památníku, jsou prý odliti z ukořistěných španělských a francouzských děl.

Trafalgar je mys, který leží jižně od španělského Cádizu. Na moři nedaleko tohoto mysu se bitva odehrála.

Krásnou scenérii Trafalgar Square dále dotvářejí další sochy, fontány, stovky holubů, tisíce návštěvníků a budova National Gallery ( Národní galerie ).

National Gallery – Národní galerie

National Gallery bývá označována za jednu z nejúchvatnějších Národních galerií na světě. Je v ní vystaveno přes 2 000 velmi cenných maleb od 13. do 19. století. Celá umělecká sbírka je rozdělena do několika místností.

Podmět k založení vzešel od krále Jiřího IV., který uvolnil 57 000 liber na zakoupení první části sbírky.

National Gallery - foto: Diliff
National Gallery – foto: Diliff

Trafalgar Square a okolí

Nejen samotné Trafalgar Square, ale i jeho okolí je velmi zajímavé a stojí, ostatně jako celý Londýn, za návštěvu a prohlídku.

National Portrait Gallery

Významná galerie portrétů je skryta za budovou National Gallery. Můžete si zde prohlédnout portréty významných osobností, od tudorovských vládců po významné britské umělce, sportovce nebo vynálezce. Sbírka obsahuje přes 10 000 portrétů.

Dále lze doporučit:

  • St Martin in the Fields kostel v severovýchodním rohu Trafalgar Square, zasvěcen sv. Martinu z Tours.
  • Piccadilly Circus – živé náměstí se známou soškou Amora
  • Pall Mall – známá londýnská ulice, kde se nachází mnoho významných a pro Londýn typických pánských klubů. Například je zde Reformní klub, který jistě znáte z knihy Cesta kolem světa za 80 dní.

Poznávací zájezd do Londýna – Velký výběr, on-line aktualizace. Zkontrolujte aktuální ceny Eurovíkendů a poznávacích zájezdů do Londýna


Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: