Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Petra – perla západního Jordánska

Spolu s pyramidami v Egyptě patří skalní město Petra mezi největší dochované divy starověkého světa.

Petra – úžasná starověká památka. Kdysi zde stálo prosperující město a skalní chrámy ho odklopovaly. Podle archeologických vykopávkách se zde bylo osídlení již v pravěku. Místo sloužilo jako pouštní napajedlo. Od příchodu Nabatejců, 3. století před Kristem, Se Patra začala měnit a Nabatejci si zde vystavěli centrum své říše.

V roce 106 anektoval Petru Řím, ve třetím a čtvrtém století jsem dorazili křesťané. Muslimové se zde objevili 7. století. A kde byli křesťané a muslimové museli se zde objevit také křižáci. Následně pro křižáckých tažení upadala Petra v zapomnění.

Znovu objevena archeologem J.L.Buckhardtem v roce 1812.

Jak se do Petry dostaneme

Většina cestovních kanceláří přilétá do hlavního města Jordánska Ammánu. Odtud vede dálnice na jih ( silnice č.15 ) . po necelých třech hodinách jízdy je odbočka na Vádí Musa a Petru. Z Ammanu do Petry je celkem 250 km, tedy asi 3,5 hodiny jízdy autem. Lze využít i místních autobusů.

Vádí Musa je moderní město, které se rozkládá před vstupem do skalní soutěsek a vytesaných monumentů.

Jeden den nám ale na cestu tam a zpátky a na prohlídku skalního města nestačí. Zamluvte si v regionu hotel. Nedaleko vstupu jsou například:

  • Petra Moon
  • Petra Palace
  • Petra Movenpick

Prohlídka skalního města Petra

Celý historický areál je umístěn v údolí mezi skálami. Parkoviště je u návštěvnické střediska nedaleko pokladen.

Od pokladen vstupujeme do údolí Báb al-Sík. Již v této první části jsou ve skalách pozůstatky  vytesaných různých monumentů. Toto údolí je dlouhé 900 m.

A nyní začíná to pravé objevování Petry. Vstupujeme do úzkého kaňonu Al-Sík, který nás postupně zavede k Pokladnici – Al-Chaznech. Úchvatná stavba zasazená hluboko ve skále, první velký chrám naší cesty po Petře.

Pokračujeme dál k Velkému Síku a k Divadlu. Cestou jsou vytesány hrobky různých velikostí. Divadlo bylo vytesáno asi 1. století př.n.l., byl ohromný anfiteátr pro cca 700 lidí.

Krátce před vstupem na hlavní prostranství mezi skálami a do hlavní části města Petra je odbočka k dalšímu velkolepému dílu, ke Královským hrobkám.

Královské hrobky mají monumentální průčelí, které je vytesané do skály. Jedná se skupinu hrobek. Tvoří ji Vázová, Korintská a Palácová a Hedvábná hrobka.

A nyní vstupujeme do centra Petry. Na ohromné prostranství mezi skálami, kde se rozkládají rozvaliny města Petra.

Jsou pozůstatky hlavní třídy ve městě, které se nazývalo Římské cardo. Která nás přivede k Posvátné bráně a dále k velkému paláci Kasr al-Bint al-Firaun.

V Petře jsou pozůstatky další velkých chrámů:

  • Chrám Okřídlených lvů
  • Královský palác
  • Velký chrám

Za chrámem Kasr al-Bint je cesta do kláštera. Okolo 800 schodů vytesaných do sklály nás zavede ke klášteru. Klášter, jedna z nejzachovalejších památek v Petře byla postavena 1. století a byl zasvěcen králi Obodasovi I.

Toto byli hlavní památky, které si můžeme v Petře prohlédnout. Dle bedekrů nám na tuto prohlídku bude stačit jeden den. Ale jak již bylo uvedeno, doporučuje se zde zdržet více dní. V prodejně vstupenek na to pamatují a prodávají vícedenní permanentky.

Dále v Petře můžete vidět:

  • Hlavní obětiště
  • Lví pomník
  • Zahradní triclinium
  • Áronova hrobka – toto místo je uctíváno jako hrom Mojžíšova bratra Árona.
  • hrobka Sexta Florentina – hrobka místodržitele římské provincie Arabia
  • Dorotheúv dům
  • Malá Petra – nachází severně od hlavních památek, cca 8 km. Jde o jakousi zmenšeninu Petry, proto Malá Petra. Dle archeologických nálezů se jednalo o obytnou čtvrť pro perské kupce.

Hlavní podíl na rozvoji Patry měli Nabatejci. Byli to výborní kupci a obchodníci. A díky výbornému umístění Petry, relativně nedaleko pobřeží Rudého moře a Středomoří si v Petře vytvořili své centrum a nám zanechali úchvatné památky.

Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Foto:

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: