Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Valdštejnsko

Velká okrouhlá mýtina v lesích nedaleko Bělé pod Bezdězem. Nacházejí se zde zbytky zámeckého komplexu Valdštýnské eremitáže ( poustevny ).

Zámeček byl postaven v první polovině 18. století. A na počátku 20. století, v roce 1903,  nechali budovy zbourat příslušníci rodu Valdštejnů. Zůstal pouze pavilon Auerspergův, nyní slouží jako hájovna.

Nyní zdejší nemovitosti a okolní lesy a revír zpravuje společnost Lesy ČR.

Na obrázcích si prohlédněte jak areál Valdštejnska vypadal:

Valdštejnsko (5)
Valdštejnsko – schéma původní stavby
Valdštejnsko (4)
Valdštejnsko – stará mapka původní rozvržení staveb

 

Z obrázků je vidět původní rozvržení areálu, kde uprostřed stál altán. Celý areál byl rozdělen osmi alejemi na které navazovaly průseky. Vstup z průseku do prostoru Valdštejnska strážily sochy granátníků. Dodnes se zachovaly dvě, a to na průseku Dokský.

Areál Valdštejnska si můžete prohlédnout při cyklovýletu nebo turistickém výšlapu po okolí Bělé pod Bezdězem. Z Bělé pod Bezdězem Vás k Valdštejnsku zavede zelená turistická značka nebo cyklotrasa č. 0060.

Další zajímavá místa v okolí:

Kdo byly Valdštejnové

Valdštejnové (často psáno Waldsteinové) jsou starý český šlechtický rod, větev markvartického rozrodu, jejíž jméno je odvozeno od hradu Valdštejn.

Valdštejnové zastávali po celé generace mnoho významných postů ve správě země a vlastnili statky po celých Čechách, mj. Duchcov, Mnichovo Hradiště, Miletín, Albrechtice, Heřmanice, Hostinné, Újezd, Libštejn, Malou Skálu. Albrecht z Valdštejna vlastnil dočasně také vévodství Frýdlantské, Meklenburské, Zaháňské či Hlohovské. Více na Wikipedii …Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest