Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Pohádkový Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota, natáčení i záhadný název

Pohádkový zámek, který byl využit pro nespočet natáčení, je velkým lákadlem pro turisty. Málokdo ale ví, že zde nenajdete jen samotný zámek, ale i jiná zajímavá místa. Velkou neznámou je také pověst o tom, jak vznikl název zámku.

Historie

Historie Červené Lhoty se píše již od poloviny 13. století, kdy byla založena ves s názvem Lhota. O samotném zámku bylo slyšet poprvé roku 1465 jako o tvrzi. Název Červená Lhota se objevil až v roce 1602, k novému pojmenování zámku se vztahuje poutavá pověst. Zámek byl napříč stoletími několikrát přestavěn. Poprvé došlo k renesanční přestavbě v 16. století a poslední přestavba – neorenesanční – proběhla na začátku 20. století.

zámek Červená Lhota

Krvavé zdi

Pověst, která vypráví o tom, proč se zámek jmenuje Červená Lhota, je až drastická. Existují vlastně hned dvě, které si ovšem jsou velice podobné.

Ve zkratce šlo o to, že na zámku žila žena, které se protivilo náboženství, a tak vyhodila z okna kříž, který visel v pokoji. Ve chvíli, kdy toto udělala, se zámek zachvěl v základech a přiletěl čert, aby ženu odnesl do pekla. Než ji vzal s sebou, její krví namaloval na fasádu zámku znamení kříže, které potom nešlo ničím smýt, a tak musel být zámek přemalován na červeno. Díky tomu se přešlo k názvu Červená Lhota.

Pohádky, pohádky a zase pohádky

Červená Lhota je proslulá i ve světě pohádek. Bylo zde natočeno několik českých filmů. Při pohledu na zámek se jistě většině z vás vybaví pohádka Zlatovláska, kde bylo využito i krásného okolí Červené Lhoty. Další pohádkou je například O kráse a štěstí, kterou někteří možná znají pod názvem O pradlence Madlence.

Okolí Červené Lhoty

Kromě samotného zámku si zde můžete projít krásné zahrady či se pokochat okolím při projížďce na lodičce. Podívat se můžete také do místní kaple, kde se pořádají bohoslužby, ale i svatby. Ta nese název kaple Nejsvětější Trojice a je postavena v renesančním slohu.

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest