Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Hrad Kokořín a okolí

Jedním ze skvostů naší republiky je hrad Kokořín. Denně ho navštíví několik desítek turistů a jeho jméno je známé i malým dětem. Znáte ale jeho historii a víte, kam vyrazit v jeho okolí? Čtěte dál!

Trocha historie

První zmínky o Kokořínu pocházejí z roku 1320, to se ještě jednalo o kokořínský statek, který získal do svého vlastnictví Hynek Berka. Berka zde nechal během 14. století vybudovat hrad, který potom sloužil jako sídlo několika významným šlechticům. Bitva na Bílé hoře způsobila to, že byl hrad prodán Valdštejnům. A Valdštejnové o hrad definitivně přišli po smrti Albrechta z Valdštejna a Kokořín se opět dostal do královských rukou.

Kokořín zažil i své krušné období – a to když byl po třicetileté válce zařazen mezi prokleté hrady a nemohl být opravován. V 19. století se z hradu stala zpustlá zřícenina, která zajímala jen umělce. Až koncem devatenáctého století přišel Kokořín opět do povědomí lidí a začátkem 20. století se díky Václavu Špačkovi přikročilo k rekonstrukci.

Důležité informace pro návštěvníky

Krásy tohoto hradu si můžete od května do září vychutnat každý den, kromě pondělí. Ostatní měsíce jsou poněkud komplikované. Od listopadu do března můžete navštívit hrad pouze po domluvě se správou hradu. V dubnu a říjnu máte možnost vidět hrad pouze o víkendu.

Při kupování vstupného vybíráte ze dvou možností – můžete se projít prvním i druhým okruhem, nebo pouze okruhem druhým. Druhý okruh je však pouze návštěva vyhlídkové věže. Samotný hrad spadá pod okruh první. Jestliže tedy zvolíte pouze prohlídku věže, připravíte se o poutavý výklad průvodce.

Vstupné

Hrad Kokořín nabízí návštěvníkům dvě prohlídkové trasy:
I. prohlídkový okruh – prohlídka s průvodcem – starý palác, samostatně ochozy a vyhlídka z věže
II. prohlídkový okruh – samostatná vyhlídka z věže

Okruh I. + II. II. – věž
Základní vstupné – dospělí 80 kč 30 Kč
studenti (od 15 let), důchodci, invalidé 50 Kč 30 Kč
děti do 6 let zdarma zdarma
děti do 15 let 40 Kč 10 Kč
prohlídka mimo otevírací dobu 120 Kč

(pro skupinu min. 10 lidí po předběžné dohodě se správou hradu)

Otevírací doba

leden, únor, březen po dohodě se správou hradu
duben soboty, neděle 9:00 – 16:00 hod.
květen 9:00 – 16:00 hod.
červen, červenec 9:00 – 17:00 hod.
srpen 9:00 – 17:00 hod.
září 9:00 – 16:00 hod.
říjen soboty, neděle 9:00 – 16:00 hod.
listopad, prosinec po dohodě se správou hradu

V pondělí je vždy zavírací den.

Co čekat v okolí?

Kokořínsko je poměrně známá oblast. Máte tedy možnost se zde ubytovat a vyrazit i za jinými aktivitami než jen na hrad. Vyrazit můžete například na zámek, který se nachází v podhradí a nese stejný název jako hrad.

Velice zajímavá je zdejší příroda, která nabízí hned několik poutavých procházek. Vyrazte se podívat například na Pokličky nebo Čertovy hlavy.

Romantika na závěr

Pro romanticky založené jedince nabízí hrad Kokořín jedinečnou možnost. Snili jste o svatbě na hradě? Není problém. Stačí kontaktovat matriku Obecního úřadu Vysoká. Tuto možnost můžete využít od dubna do října v pátek nebo v sobotu. Vše pro vás bude připraveno v Brožíkově síni, která se nachází v prvním patře nového paláce.

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest