Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Pozor na mobil při cestách do zahraničí

Pozor na mobil při cestách do zahraničí a na dovolené. A nyní nemyslím jeho odcizení, i když se to může stát, ale myslím pozor na účet, který Vám může přijít po vaší dovolené.


V dnešní době nepoužíváme jen pro volání a posílání SMS, ale stále více pro brouzdání po internetu. A datové tarify jsou při používání v zahraničí ještě dražší než tarify za volání. Například při brouzdání po internetu pod slunečníkem v Egyptě se Vám hrozivě vrátí při pohledu na fakturu od svého operátora.

Volání – Roaming – v EU

Pro volání v zemích Evropské unie a v Norsku, na Islandu a v Andoře platí regulované tarify za volání a za data. Operátor vám může například účtovat maximálně 6,63 Kč /MB u dat. Další země mají mobilní operátoři rozdělené do pásem a k nim jsou přiřazené různé ceny.

zóny jsou rozděleny takto

Zóna 1 – EU a Norsko, Island, Andora

Zóna 2 – ostatní země v Evropě a USA, Čína, Kanada, Egypt, Turecko

Zóna 3 – ostatní státy světa

Pozor například na Švýcarsko. T-mobile ho má ve druhé zóně, Vodafone již v první.

T-Mobile O2 Vodafone
zóna 1 6,29 3,50 6,30
zóna 2 35,00 42,35 30,52
zóna 3 69,00 66,50 61,01

ceny jsou za odchozí hovor za minutu volání.

Pozor tedy na státy mimo Evropskou unii, například stále oblíbenější Černá hora je ve druhém pásmu, stejně jako velmi navštěvované Turecko a Egypt.

Jak jsou na tom datové tarify

T-Mobile O2 Vodafone
zóna 1 6,63 6,60 6,63
zóna 2 75 240 252,08
zóna 3 360 300 302,50

ceny jsou za MB.

Aktuální tarify za volání a ceny datových balíčků naleznete na stránkách operátorů: T-Mobile, O2 a Vodafone.

Jak ušetřit

Ze všeho nejdříve prozkoumejte různé tarify. Pro volání i pro data nabízejí operátoři různé balíčky. Někdy je těžké se v nich vyznat, ale volání a data vás v různých balíčcích vyjdou, při dodržení podmínek a omezení, levněji než výše uvedené základní ceny.

Při cestách na delší dobu si projděte tarify v místních operátorů v dané zemi. Pokud voláte mezi sebou ve větší skupině i v zahraničí, místní SIMKarta se Vám vyplatí.

Pro internet používejte jen Wi-Fi. Bezplatné wifi je stále velmi rozšířené, u recepce v hotelu, v restauracích nebo v nákupních centrech. A Nepůjčujte mobil dětem

Využívejte aplikace. Pro volání a pro posílání zpráv jsou k dispozici různé aplikace. Připojte se přes bezplatnou Wi-Fi a k volání použijte aplikaci a ušetřete.

Nejlepší je ale dovolená bez mobilu. Mobil používejte jen v případech nouze a maximálně k focení a natáčení videa. Nenechte se na dovolené stresovat a užijte si krásnou dovolenou.

úvodní foto: JESHOOTS

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest