Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Památky a významná místa Andalusie

Historie a památky Andalusie

Andalusie, provincie na jihu Španělska, v sobě ukrývá nesčetné památky, pulsující města a dlouhé pláže u Středozemního moře.

Historie a dějiny Andalusie jsou spjaté s dějinami celého Španělska. Andalusií prošlo několik národů, hybatelů světových dějin.

Féničnané, Řekové, Kartaginci. Následně po nich Římané. Každý národ zanechal svůj otisk, ale nejvýznamněji muslimové – Mauři.

Nejvýznamnější a nejznámější památky v Andalusii pocházejí z dob vlády Maurů. Tito míšenci Arabů a Berberů přišli do Andalusie ze severní Afriky. Počátek jejich vpádu se datuje do roku 710 n.l.. V tomto roce přistály v Tarifě a postupně ovládli celou zemi. Vládli zde 7. století. Jako poslední padla Granada v roce 1492. kdy nad Maury zvítězili křesťanští rekonquistadoři.

V Granadě je také nejznámější andaluská památka: palác Alhambra. Nádherné maorské památky jsou ve všech centrech jejich moci. V Cordobě, Seville a Granadě. Andalusii ale nejsou památky po Maurech, jsou zde krásné katedrály, památky po Římanech, krásné renesanční města, muzea a zajímavé městečka a vesničky ve vnitrozemí Andalusie.

Tipy na významné památky Andalusie

Sevilla

Alcázar – rozsáhlá palácová pevnost.

Katedrála – jedna z největších gotických staveb světa. V interiéru je taká pomník velkého objevitele Kryštofa Kolumba.

římská Italica – rodiště dvou římských císařů Trajána a Hadriány. Vesnička se nachází cca 10 km od Sevilly. Je zde také ohromný a vcelku zachovalý amfiteátr, který patřil mezi tři největší v římské říši.

Cordoba

Dnešní Cordoba jako by zapomněla na svoji bohatou minulost a je pouze jedním z mnoha měst s památkami. Cordoba ale byla v době římského impéria a islámské říše velmi významná. Byla největším městem římského Španělska a později srdcem západní islámské říše.

Mešita Mezquita je nejvýznamnější památka v Cordobě z dob vlády Maurů. Zajímavá je taká procházka uličkami židovské čtvrti Judería. Nedaleko města se nachází další skvělá ukázka arabského stavitelství – palácový komplex Medina Azahara.

Granada

Pokud chcete v Andalusii udělat jen jeden výlet a vybrat si jen jednu památku, měla by to být palácová pevnost Alhambra , která se rozkládá nad městem.

Alhambra
Alhambra

Alhambra

Alhambra je unikátní komplex vládců španělské maurského království. Součástí Alhambry je několik skupin budov, unikátních staveb ukazující řemeslnou zručnost maurských stavitelů. A krásné zahrady Generalife vše nádherně doplňují.

Výjimečnost Alhambry umocňuje i systém prohlídek a omezení vstupu návštěvníků na max. 6300 lidí denně.

V Granadě si prohlédněte také staré maurské městečko Albacín s kouzelnými klikatými uličkami.

V centru Granady pak nezapomeňte na Capilla Real – Královská kaple a granadskou katedrálu v sousedství.

Další významné památky a místa v Andalusii

Mimo výše vyjmenované nesmíme zapomenout například na městečko Ronda pokládané za nejromantičtější místo v Andalusii. Pevnosti Alcazaba a Gibralfaro v Malaze nebo katedrálu v Cadizu.

Pro milovníky přírody nabízí Andalusie například Pargue Natural Cabo de Gata nedaleko Almerie. Nebo na opačné straně Andalusie Pargue National de Doñana, přírodní biorezervace v provincii Huelva.

Pro vinaře a milovníky sherry doporučuji návštěvu městeček Jerez de la Frontiera, El Puerto de Santa Maria a Sanlúcar de Barrameda, trojúhelník měst nedaleko Cádizu.

A samozřejmě nesmíme vynechat město na skále, Gibraltar, který sice patří Velké Británii, jako jedno z posledních koloniálních území, ale jeho návštěva při dovolené v Andalusii je téměř povinná.

banner andalusie

Španělsko – Andalusie – Online aktualizované Last Minute slevy. Zkontrolujte nové ceny!

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest