Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Gibraltar

Město na skále na jihu Pyrenejského poloostrova. Díky tomu se mu říká The Rock – „skála“. Gibraltar je koloniální území Velké Británie.

Malé území 6,5 km2 má za sebou bohatou minulost. Jde o vysoce strategické místo, odkud lze kontrolovat Gibraltarskou úžinu, tedy vstup po moři z Atlantiku do Středomoří.

Historie Gibraltaru

Osídleno bylo již v době kamenné, o čemž svědčí nález lebky neandrtálce v lomu Forbes roku 1848.

Poté co se zde postupně vystřídali Féničané, Římané, Arabové nebo Berbeři je významným datem v historii Gibraltaru rok 1713 , kdy Španělsko muselo Utrechtskou smlouvou podstoupit Gibraltar Velké Británii.

Anglický vliv je tu velmi zřejmý. Úředním jazykem je angličtina. Platí se librou. Ale jinak je Gibraltar velmi kosmopolitní město s pestrou směsicí obyvatel v níž dominují Angličané, Maročané, Španělé, Portugalci a Malťané.

Zajímavosti a místa na Gibraltaru

Gibraltar nabízí řadu zajímavostí.

Main Street – dlouhá ulice středem města, s množstvím obchodů a restaurací.

Letiště – silnice od celnice a pohraniční stanice se Španělskem k branám města prochází přes letištní dráhu. Křižovatku silnice a přistávací dráhy přitom řídí obyčejný semafor.

Rock of Gibraltar – skála tyčící se nad městem. Vápencová skále je protkána řadou tunelů. Ty posloužily za války jako úkryty. Na vrchol vede lanovka. Můžete se pohybovat také po

Magot bezocasý
Magot bezocasý

turistických cestách a silnicích. Ze zastávky Apes´Den se můžete vydat k jeskyni Sant Michael´s Cave.

Makak ( Magot bezocasý ) – na Gibraltaru je jediná evropská kolonie opic. Opice jsou velmi zhýčkané a k návštěvníků až drzé. Ke kolonii opic se váže legenda, která tvrdí, že Gibraltar bude britský, dokud zde opice budou žít.

 

Španělsko – Andalusie – Online aktualizované Last Minute slevy. Zkontrolujte nové ceny!

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest