Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Klášter Sumela

Turecko je stále oblíbenější cílovou zemí pro letní dovolenou. A zaslouženě, má co nabídnout.

Turecko je země s bohatou historií. Osmanští sultáni vládli obrovské říši. Prošli zde Řekové, Římané a další národy. Turecko má i velmi pestrou kulturu. Je to země kde si, jak se říká, podává Evropa ruku s Asií. Je to země s krásnou a divokou krajinou a krásnými plážemi pro Vaši dovolenou v Turecku.

V Turecku s nachází mnoho přírodních krás, jistě většina z Vás zná Pamukkale – vápencové kaskády. Známé jsou také přírodní útvary v Kappadocie.

Je zde také mnoho památek. Jen v Istanbulu je mnoho památek, které patří ke světovým skvostům, za všechny je to například Chrám Boží moudrosti – Aya Sofya. Antické památky budete obdivovat Efesu.

K hlavním tureckým památkám také patří Klášter Sumela.

Sumela
Klášter Sumela – foto: Bjørn Christian Tørrissen CC

Klášter Sumela

Klášter s neuvěřitelnou polohou na skále je stranou od běžných turistických míst, které my v Turecku navštěvujeme. Většinou jezdíme na západní Egejskou Riviéru nebo jižní pobřeží u Středozemního moře.

Klášter Sumela leží na severo-východě Turecka, nedaleko pobřeží Černého moře, necelých 50 km od města Trabzonu.

Klášter Sumela je Řecký ortodoxní klášter Panny Marie. Byl založen v byzantském období. Opuštěn byl v roce 1923. Nyní, opraven, slouží turistickému ruchu.

Cesta k tomuto klášteru přilepenému do skal. Pohled na klášter Sumela je impozantní. Vidět klášter přilepený na vysokou skalní stěnu nad vrcholkami stromů je neopakovatelný zážitek. Vše ještě umocňuje divoká příroda v okolí.

5043086403_1a56d62c7a_z
Klášter Sumela – foto: LaurPhil ( flick,CC )

Ke klášteru můžete vystoupat po dvouch hlavních stezkách z údolí nebo dojet po úzké klikaté silničce až k pokladně kláštera a odtud po prudkém schodišti vystoupat k samotnému klášteru. Samotná cesta po silničce je zážitkem, obzvláště pokud potkáte auto v protisměru.

Pokud pomineme samotnou impozantnost stavby kláštera na skále, tak nejzajímavější je hlavní kaple chrámu, která je vytesaná do skály a je uvnitř i zvenčí pokrytá freskami, nejstarší pochází již z 9. století.

Budete-li v této části Turecka, severovýchod, nebo plánujete okružní poznávací cestu po Turecku, nesmí návštěva Kláštera Sumela chybět ve Vašem itineráři.Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest