Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Exotický víkend v Istanbulu

Eurovíkendy, pojem pro kratší dovolenou nebo prodloužený víkend. Je osvěžující vyjet někam na 3-5 dní a utéci pryč od shonu všedních dní, prohlédnout si krásy cizích měst, památky, navštívit restaurace. Mezi hlavní cíle Eurovíkendů patří Paříž, Řím nebo Barcelona.

Zkuste něco exotičtějšího. Co třeba Istanbul ?

Největší město v Turecku. Město na pomezí Evropy a Asie, rozdělené Bosporskou úžinou. Istanbul je město plné historických památek. Má za sebou více jak třitisíce letou historii. Přesto je město pulsující, plné mladých lidí. Zde je pro Vás pět tipů, co nesmíte vynechat při návštěvě Istanbulu.

Velký bazar

Suvenýry, starožitnosti ve velkém množství, vše na jednom místě. Obrovské starobylé nákupní centrum rozkládající se na 32 000 m2 v istambulské čtvrti Staré Město.

Ve Velkém bazaru můžete obdivovat různé produkty rukodělné výroby:

  • šperky
  • kožené oděvy
  • koberce
  • ikony

Každý obor má svoji „čtvrť“, Velký bazar je rozdělen podle řemesel. Spleť uliček Velkého bazaru je úžasná.

Velký bazar
Velký bazar ( foto: Stew Dean )

Mešity

Ve městě je několik krásných ukázek islámské kultury. O největší pozornost soutěží dvě mešity: Modrá mešita a Süleymanova mešita.

Modrá mešita má kopuli se třemi stupni a šest minaretů. Stavba je 17. století. Nádherná nádvoří, obklady z modrých dlaždic, červené koberce nebo ohromné lustry vás určitě okouzlí. Modrou mešitu naleznete ve čtvrti Sultanahmet.

Süleymanova mešita je ve čtvrti Staré město. Je její dominantou. postavil ji nejvýznamější architekt Osmanské říše v letech 1550-1557 na počest sultána Süleymana I.  Má čtyři vysoké minarety, deset balkonů a ohromný vnitřní prostor. Vedle hlavní budovy jsou další budovy celého komplexu, v jedné z nich je mauzoleum sultána Süleymana a jeho hlavní manželky.

Haghia Sophia

Patří k významným památkám celosvětového významu. Kostel, který byl ve starověku největší křesťanským chrámem na světě, dnes mu patří 4. místo.

Haghia Sophia – Chrám boží moudrosti je ve čtvrti Sultanahmet nedaleko Modré mešity. Byla zbudována za necelých šest let, její slavnostní vysvěcení bylo v roce 537.

Haghia Sophia ( foto: David Spender )
Haghia Sophia ( foto: David Spender )

Haghia Sophia má za sebou bohatou historii. Nejdříve sloužila křesťanům, po dobití Istanbulu prohlásil ji sultán za mešitu a postupně byly přistavěny 4 minarety. Přes pět set let tak sloužila islámu. V roce 1934 byla zestátněna a nyní je v ní muzeum.

Archeologické muzeum

Aby nebylo historie dost je třeba také navštívit Archeologické muzeum, kde je umístěn Alexandrův sarkofág.

Alexandrův sarkofág je mimořádný archeologický nález. Jde o původní a dokonale zachovaný historický artefakt. nebyl v něm sice pohřben přímo Alexandr Veliký, byl v ní pohřben jeden libanonský král. Ale  Alexandr veliký je na sarkofágu zobrazen v dokonalém provedení. pochází z roku 310 před Kristem. Reliéf na sarkofágu znázorňuje Alexandra na lovu lvů.

Archeologické muzeum je u paláce Topkapi ve čtvrti Sultanahmet.

Plavba lodí po Bosporu

Poznejte krásy Istanbulu z paluby výletní lodě. V pětihodinovém výletu projedete celý Bospor až k Černému moři. Loď při své cestě zastavuje na jedné i druhé straně Bosporské úžiny, a tak bude chvíli v Evropě a za chvilku zase v Asii.

Mezi další tipy a cíle, které lze doporučit a v Istanbulu navštívit jsou například:

  • Palác Tokapi
  • Galatská věž
  • Cisterna Yerebatan
  • Tünel – nová módní čtvrť
  • Chrám Chora

Kompletní nabídka zájezdů pro Eurovíkend v Istanbulu

úvodní foto: Istanbul – Surreal Name Given

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest