Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Cykloturistika: poznávejte přírodní a kulturní krásy zdravě!

Vyrazit na kolo znamená spojit příjemné s užitečným. Můžete se uvolnit, objevovat přírodní a kulturní krásy, ale zároveň uděláte něco pro své zdraví. Jedná se zkrátka o koníčka, kterého vřele doporučujeme každému.

Proč se věnovat cykloturistice?

Cykloturistika je aktivitou, která si v posledních letech získává stále více příznivců, ačkoli je na našem území praktikována již od konce 19. století. Její současná popularita je samozřejmě spojena s obecně rozšířeným důrazem na zdravý životní styl.

Pasivní jízda autem totiž přestává být pro mnohé lidí zajímavá. Raději se tedy na výlet či dovolenou vydávají na kole. Hlavní výhoda cykloturistiky (stejně jako pěší turistiky) spočívá v tom, že uděláte něco pro své zdraví a fyzickou kondici.

Kola Scott - objevte kvalitu
Horská, treková, dětská nebo silniční? Vybrete si! Objevte kvalitní jizdní kola značky Scott.

Další nesporným pozitivem je svoboda. Cyklista totiž není odkázán pouze na asfaltové silnice, nepotřebuje hledat parkovací místa a není ani jinak omezen vlastnostmi automobilu. V současné době jsou navíc hojně rozšířeny kratší či delší cyklotrasy (a cyklostezky), takže nemusíte jednotlivé výlety zdlouhavě plánovat. Stačí si vybrat trasu a vyrazit dle značení.

V Česku (i za hranicemi) je jistě spousta míst, která stojí za to vidět. Je tedy neustále co objevovat.

Zdravotní aspekty cykloturistiky

Již jsme naznačili, že jízda na kole může být zdraví prospěšná. Při poznávání přírodních a kulturních krás totiž můžete kupříkladu shazovat kila, posílit oběhovou soustavu a zvyšovat kapacitu plic. Navíc šetřit své klouby, což platí zejména pro lidi, kteří mají potíže s nadváhou. Důležité ovšem je, abyste jezdili pravidelně.

Vyrazit jednou za rok na kole na dovolenou tedy není z hlediska zdraví úplně ideální. Zároveň platí, že byste měli plánovat délku a náročnost tras přiměřeně svému věku a fyzickým možnostem.

Ještě než vyrazíte: pozor na technický stav bicyklu a správné vybavení!

Pokud to s cykloturistikou myslíte skutečně vážně, budete potřebovat náležitou výbavu. Nejdůležitější je pochopitelně samotné jízdní kolo, které musí být především v dobrém technickém stavu. Aktuálně jsou nejprodávanější krosová kola, která jsou univerzální, neboť je lze využívat jak na silnici, tak v lehčím terénu. Mezi populární varianty ovšem patří rovněž horská kola.

V každém případě pamatujte i na vybavení. Při cykloturistice se např. hodí brašny a nosiče brašen, speciální stan, jenž umožňuje uložení kola, nářadí či cyklistický počítač. A rozhodně si pořiďte kvalitní helmu, která vás ochrání v případě pádu!

foto: Strecosa

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest