Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Jak vybrat vhodné jízdní kolo a vybavení pro cykloturistiku?

Na kolo lze vyrazit takřka úplně na lehko, přesto budete minimálně potřebovat právě bicykl a dále oblečení a helmu. Na delší cesty byste ovšem měli vyrazit náležitě vybaveni. Podívejme se, co by vám určitě nemělo chybět.

Silniční, horské nebo krosové kolo?

Cykloturistika bez kola by nebyla úplně tím pravým. V této oblasti dnes máte k dispozici prakticky tři základní možnosti, a to kola

  • silniční
  • krosová ( treková )
  • horská.

Ukázky zakladních tipů kol:

foto: Sporty.cz

První varianta, silniční,  je samozřejmě primárně určena k jízdě na silnicích, a tím pádem není k cykloturistice právě nejvhodnější.

Spíše se tedy rozhodněte mezi koly horskými, která jsou vhodná i do náročného terénu, a krosovými ( trekovými ). Ty lze používat jak na silnicích, tak v lehčím terénu, což znamená, že jsou pro cestování na kole zřejmě nejvhodnější.

Kola Scott - objevte kvalitu
Horská, treková, dětská nebo silniční? Vybrete si! Objevte kvalitní jizdní kola značky Scott.

V každém případě vám musí vyhovovat velikost a robustnost bicyklu, jež se odvíjí od Vaší velikosti, hmotnosti, typu jízdy a pokud cestujete s nákladem ( brašny, batohy ) tak také na hmotnosti nákladu cestovního vybavení.

Cyklistické oblečení a helma

Při výběru cyklistického oblečení se můžete soustředit na mnoho věcí od rukavic, brýlí a kalhot, přes dresy až po nepromokavé pláštěnky či teplejší oděvy. Důležité je ale především zvolit boty s pevnou podrážkou. Ovšem pozor! Ty se příliš nehodí pro chůzi, takže jakmile sesednete z kola, měli byste je vyměnit za jinou obuv.

Klíčovou složkou cyklistické výbavy je ovšem kvalitní helma, jež by měla být pevná, zároveň ale lehká a vzdušná. A pochopitelně byste si ji měli před nákupem vyzkoušet, aby vám přesně seděla. Jen tak vás ochrání a nebude nijak omezovat.

Další nezbytné vybavení pro cykloturistiku

Pokud vyrazíte na kole na jednodenní výlet, s vybavením si lámat hlavu příliš nemusíte. Jiné je to však v případě, kdy vyjedete na delší dobu a budete přepravovat celou řadu věcí. Strávíte-li tedy na kole několik dní, je možné uvažovat o následujícím cyklo vybavení.

  • Brašny. Měly by být prostorné a vodotěsné, neboť v nich povezete většinu svých věcí. Samozřejmě jsou zároveň potřeba špičkové nosiče brašen, které veškerý náklad udrží.
  • Cyklopřívěs. Pokud chcete své věci přepravovat mimo bicykl, případně se chystáte cestovat s dětmi, vhodné řešení představuje cyklopřívěs, ačkoli pro náročnější terény není právě ideální.
  • Speciální stan. Na trhu jsou k dispozici stany, které mají velkou předsíň, do které lze bez problémů umístit jízdní kola. To je rozhodně praktické.
  • Nářadí a náhradní díly. Předem byste měli pamatovat na všechny potenciální problémy, které při cykloturistice mohou nastat. Mějte tedy při sobě nářadí a náhradní díly v dostatečném množství.
  • Důležité doplňky. Neměla by vám chybět ani doplňková světla, karta zdravotní pojišťovny, dostatek tekutin, ale také GPS navigace, relevantní mapy či turistický průvodce.

úvodní foto: strecosa

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: