Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Na kole po Českém ráji

Pro dnešek jsem připravil cyklo výlet po několika památkách Českého ráje. Poznáme hrad Kost, zbytky skalního hradu Trosky, dále pak zámek Hrubá Skála a hrádek Valdštejn a zpět to vezmeme přes Vyskeř. Výlet je trochu náročnější a projedeme se po trase dlouhé přes 40 km. Krásný celodenní výlet po jedné z krásných částí Českého ráje.

Hrad Kost – Startujeme na Kosti

Start a dnes zároveň i cíl je na Kosti. Je to ideální místo. Je zde pěkné parkoviště. Krásná historická památka a je zde skvělá možnost se občerstvit a zajít si na oběd nebo večeři.

 

hrad Kost
hrad Kost

Hrad Kost je středověký, velmi dobře zachovaný hrad s bohatou historií od 14. století. Dnes hrad Kost patří rodině Kinských.

Z Kosti se vydáme směs Libošovice.

Trasa cyklovýletu

Kost – Libošovice – a dále po cyklo č.14 směs Mladějov. Za obcí Kozlov, u pěkné vyhlídky do okolí odbočíme na stezku č. 4011 směr Troskovice, ze silnice sjedeme na polní cestu. A sjedeme k rybníku Doly. Dále pokračujeme na Troskovice. Dále projedeme vesnicí Jivina a jsme pod hradem Trosky

Trosky

Zbytky středověkého hradu ze 14. století, který byl vystaven na dvou vrcholcích – Baba a Panna. Malebná zřícenina hradu Trosky je jednou z dominant Českého ráje. Vystoupejte na vrchol a zde vás odmění, za kilometrovou zajížďku, nádherná vyhlídka po okolí.

Trosky
Trosky

Z Trosek na Hrubou Skálu

Z Trosek se rozjedeme směrem Borek, Rokytnice, Doubravice po cyklo č.4010, dále vystoupáme po č. 4015 na Hrubou Skálu

Zámek Hrubá Skála je z dalších významných center Českého ráje, kolem zámku se rozkládá úžasné skalní město Hruboskalsko.

Náš tip: udělejte si pěší výlet po skalním městě Hruboskalsko

Na Hrubé Skále je výborná možnost se občerstvit a následně pokračujeme dále.

skalní město Hruboskalsko
skalní město Hruboskalsko

Hrubá Skála – Valdštejn – Turnov

Z Hrubé Skály se po cyklo č. 4078 směr Valdštejn a Turnov. Cesta vede lesem po vrchu jedné strany skalního města, můžeme se zastavit na některé z krásných vyhlídek. Přijedeme na hrádek Valdštejn. Malý hrad , který byl založen okolo roku 1260 Markvartici.

Dále sjedeme z kopce do Pelešan a dále do Turnova. Turnov se nazývá srdcem Českého ráje. A nyní se obrátíme zpátky směs Vyskeř a Kost.

Cestou na Vyskeř a zpět na Kost

Z Turnova vyrazíme směs Mašov a Vyskeř po cyklo č.14. Od projetí obce Mašov je to takové stoupání na horskou premii – Vyskeř.  Cestou projedeme obce Kacanovy a Mladostov.

Vyskeř,  čedičový vrch a stejnojmenná obec. V obci jsou dvě historické památky: kostel Nanebevzetí Panny Marie a na vrchu kopce vysokého 464 metrů nad mořem stojí kaple sv. Anny z roku 1830.

Vyskeř - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Vyskeř – kostel Nanebevzetí Panny Marie

A již sjíždíme do údolí. Projedeme přes Lažany a dále po silničce míříme k Pekařově bráně. Což je zbytek skalního útvaru, který zbyl při stavbě silnice. Skalní útvar nebyl odstřelen, ale pro silnici byl vybudován malý tunel.

Dále jsou již dnes podruhé Libošovice a zpět do cíle na Kost.

trať dnešního cyklovýletu
trať dnešního cyklovýletu

Délka trati 45 km. Profil je středně náročný, kopcovitý. Cyklostezky docela slušně značené. Cesty jsou po silnicích, polních a lesních cestách, sjízdné na trekovém nebo horském kole.

V Českém ráji, v okolí dnešního výletu, je dost zajímavých možností ubytování v chatách a chalupách a strávit zde kratší dovolenou nebo prodloužený víkend. Zde naleznete tipy na ubytování v Českém ráji: Ubytování: penzióny, chaty a chalupy v Českém ráji

foto: autor
Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest