Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Zámek a zahrady ve Versailles

Versailles je jeden z největších paláců v Evropě. Začal ho budovat Král Slunce Ludvík XIV. a mohlo v něm bydlet najednou až 20 000 hostů. Krásu paláce dotvářejí zahrady, které jsou uspořádány do pravidelných obrazců.

Versailles - foto:Cristian Bortes
Versailles – foto:Cristian Bortes

Zámek ve Versailles se začal budovat za vlády Ludvíka XIV. v roce 1668. A z otcova loveckého zámečku vybudoval ohromný palác a zahrady.

Za projektem Versailles stojí architekti Louis Le Vau a Jules Hardouin-Mansart, kteří řídili stavbu budov. Interiéry měl na starosti Charles Le Brun. Zahrady navrhoval slavný zahradní architekt André Le Norte.

Versailles vyrůstal z původního loveckého zámečku do velké série budov.

V centru areálu jsou dvě velká nádvoří:

  • Nádvoří ministrů
  • Královské nádvoří

a před budovou zámku je Mramorové nádvoří, které zdobí mramorová dlažba, vázy, busty a v čele je pozlacený balkón.

Mramorové nádvoří
Mramorové nádvoří – foto: Trizek

Na Nádvoří ministrů se vstupuje Hlavní bránou. Nádvoří ministrů bylo původně od Královského nádvoří pozlacenou bránou. Dál měly vjezd povolen pouze královské kočáry. Nyní je na místě původní brány socha Ludvíka XIV., kterou nechal odkrýt v roce 1837 Ludvík Filip.

Významné budovy v areálu Versailles

  • Zámek
  • Jižní a severní křídlo
  • L´Opera
  • Královská kaple

Zámek

Samotný královský zámek ve Versailles je vystavěn do tvaru písmene U. Nejkrásnější a přepychové pokoje jsou v první patře komplexu vystavěného okolo Mramorového nádvoří.

Prostory jsou bohatě zdobeny barevným mramorem, dřevořezbami, nástěnnými malbami … . Vrcholem všeho je Zrcadlový sál se 17 obřími zrcadly, ve kterých se odrážejí vysoká klenutá okna. Sál je dlouhý 70 m. Byl určen pro Státní oslavy.

Svou roli sehrál i po skončení 1. světové války. Právě v v tomto sále byl podepsán tzv. Versailleský mír, který první světovou válku oficiálně ukončil.

Zrcadlový sál
Výzdoba Zrcadlového sálu – foto: Dennis Jarvis

Královská kaple

Tvoří přechod mezi Zámkem a Severním křídlem. Kaple je dvoupatrová a j postavena v barokním stylu. V první patro bylo určeno pro členy královské rodiny a přízemí pak příslušníkům dvora. Královská kaple je zdobena zlatem, mramorem a nástěnnými malbami.

L´Opera

Budova L´Opera byla dokončena až v roce 1770. Konala se zde stavba krále Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty. Oba byly v průběhu  Francouzské revoluce zatčeni, když lid zaútočil na Versailles. A v roce 1793 byly popraveni.

Za budovami zámku Versailles se rozkládají ohromné zahrady. Na jejich druhém konci jsou zámečky Malý Trianon, který si velmi oblíbila Marie Antoinetta. A Velky Trianon, který nechal postavit Ludvík XIV. pro svou milenku madame de Maitenon.

V Jižním křídle je muzeum historie Francie, založené v roce 1837 Ludvíkem Filipem.

Zahrady ve Versailles

Zahrady jsou uspořádány do pravidelných obrazců, které tvoří květinové záhony, živé plty, jezírka, fontány, cestičky, vodní kanály. Zahrady zabírají téměř 100 hektarů.

V zahradách je několik krásných fonán

  • Latonina fontána
  • Neptunova fontána
  • Apollonova fontána
  • a další menší.
Zahrady a Velký kanál
Zahrady a Velký kanál – foto: Dennis Jarvis

V zahradě se můžete projet na lodičce po Velkém kanále, na kterém pořádal Ludvík XIV. večírky na lodích. Kříží ho Malý kanál. Prohlídku zahrad ve Versailles začněte na terase, odkud oceníte pohled na symetrii a dokonalost francouzských zahrad.

Pro návštěvníky

oficiální web: http://en.chateauversailles.fr

Vstupenky můžete objednat přes web http://billetterie.chateauversailles.fr a vybrat si můžete z několika možností a prohlídkových okruhů.

Versailles leží u stejnojmenné obce na jihozápad od Paříže. V roce 1979 byl zámek s parkem zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. V roce 2002 získal ocenění za nejhezčí Zámek v Evropě.

 

Dovolená v Paříži – poznávací zájezdy a eurovíkendy – Prohlédněte si Paříž, Versailles a okolí.

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest