Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Tádž Mahal

Tádž Mahal patří k nejznámějším památkám na světě. Nechal ho postavit v 17. století mogulský vládce Šáchdžahán ( 1592-1666 ) jako mauzoleum pro svou manželku Mumtáz Mahal.

Tádž Mahal ( „Palác koruny“ ) je komplexem staveb na březích řeky Jumny u severoindického města Ágra.

 Tádž Mahal
Tádž Mahal – foto:Arian Zwegers

Vznik a stavba Tádž Mahal

Mogulský vládce nechal postavit tento palác, jako monumentální hrobku pro svou milovanou manželku, která zemřela při porodu jejich čtrnáctého dítěte.

Jméno architekta se nepodařilo zachovat. Historické prameny udávají několik jmen a historek, například, že velký vládce nechal svolat nejlepší architekty z celého Východu. Vytvořil z nich speciální komisi a Tádž Mahal je jejich společným dílem.

Ať to bylo tak či onak, vznik úžasný komplex. Stavba probíhala v letech 1631-1643. Podílelo se na ní asi 20 000 dělníků. Mogulského vládce Šáchdžahána přišla na 41 miliónů rupií. Pro výzdobu bylo spotřebováno až 500 kg zlata.

Hlavní budova byla postavena z bílého makranského mramoru a je vykládána drahokamy. A je včetně výzdoby propracována do nejmenších detailů.

Jeho vzhled a celková atmosféra místa se mění každou hodinou a každým ročním obdobím.

Rozměry a vzhled Tádž Mahal

Celý komplex staveb leží na pravoúhlém pozemku o rozměrech 580 x 305 m. Hlavní budova, slavné mauzoleum, má půdorys čtverce o délce strany 57 m. Spočívá na 6 metrů vysokém podstavci. Podstavec má celkovou plochu 103 m2.

V každém rohu podstavce se tyčí k nebi 41 m vysoký minaret.

Samotné mauzoleum má z každé strany 33 m vysoký obloukový vstup. Uvnitř pod kopulí, která má na vrcholku fiálu, je kruhová ústřední síň ( průměr 18m, výška 25 m). Pod ní se nachází osmiboká kaple – Hrobová komora.

V Hrobové komoře jsou náhrobky Šachdžahána a Mumtáz Mahal – kenotafy – symbolické sarkofágy. Jejich ostatky jsou uloženy ještě níže, v hrobce ukryté pod podlahou.

 Tádž Mahal
Tádž Mahal – foto: mihir samel

Celá budova je 71 metrů vysoká, samotná kupole je vysoká 44 metrů.

Na východ od mauzolea je mešita, na západní straně je budova džawaab ( což něco zrcadlová mešita nebo modlitebna ).

Do celého areálu se vstupuje nádhernou vstupní bránou. Brána symbolizuje vstup do ráje. Před mauzoeleem se rozkládá na ploše 305 m2 přísně symetrická zahrada a Lotosový bazén.

Údaje pro návštěvníky

oficiální web:  www.tajmahal.gov.in

vstupné je 750 rupií.

Tádž Mahal byl v roce 1983 zařazen na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Je také zařazen mezi 7 novodových divů světa.

Tádž Mahal je unikátní stavba, dojemný pomník velké lásky mezi mužem a ženou,  s dokonalými proporcemi a skvělým řemeslným ztvárněním. Byl označen za “ vizi, sen, báseň a div“ nebo za předobraz islámské rajské zahrady.

Tádž Mahal je jeden ze symbolů Indie.

2 zajímavosti na závěr

1. Šáchdžahán se do dějin zapsal nejen jako vládce, ale také jako mecenáš umění, zejména kaligrafie, literatury, malby a architektury. Konec svého života spolu se svým synem strávil v zajetí v pevnosti v Ágře, v pokoji s výhledem na Tádž Mahal.

2. Stejný mramor, makranský mramor, byl použit také na stavbu Viktoriina památníku v Kalkatě. Více si o něm přečtěte v článku: Cesta kolem světa aneb po stopách Phillease Fogga II.

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest