Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Brooklynský most

 Brooklyn Bridge - foto: Jiuguang Wang
Brooklyn Bridge – foto: Jiuguang Wang

Brooklynský most, anglicky Brooklyn Bridge. Podobně jako Socha Svobody, Central Park a 5.avenue patří tento impozantní visutý most  k symbolům New Yorku.

Brooklynský most vede přes řeku East River. Spojuje dvě části New Yorku – Manhattan a Brooklyn. Obě čtvrti patří k nejvýznamnějším částem tohoto kosmopolitního města. Broklyn je  je nejlidnatější z pěti městských obvodů a Manhattan symbolizuje peníze a úspěch, představuje ekonomické i administrativní centrum New Yorku.

Parametry

Brooklynský most je visutý most. Celková délka mostu je 1825 m, délka středního pole je 486 m.

  • výška 84 m
  • šířka 26 m
  • 3 mostová pole jsou spojena 2 gotickými pilíři

Historie Brooklynského mostu

Stavba byla zahájena 3. ledna 1870 a slavnostně otevřen byl 24. května 1883. Věže mostu jsou  novogotickém stylu. A jako materiál pro ně byl použit vápenec, žula a cement. V době svého zbudování byl Brooklynský most největšívisutý most na světě a první visutý most na ocelových lanech.

Hlavním architektem byl německý přistěhovalec John Augustus Roebling. Který během stavby zemřel a stavbu mostu dokončoval je syn. Náklady na stavbu činili  15,5 mil. dolarů. V té době to byla ohromná suma.

Brooklyn Bridge - foto: Sue Waters
Brooklyn Bridge – foto: Sue Waters

Doprava na Brooklynském mostě

Dnes po mostě projede denně 120 až 150 tis. osobních aut denně. Po mostě vedou každým směrem tři jízdní pruhy, dále je na mostě stezka pro chodce a cyklisty. Na most platí zákaz vjezdu aut těžších než 2,7 tuny. Aktuálně probíhá je částečná rekonstrukce.

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest