Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Singapur

Singapur, Marina Bay - foto:  Leonid Yaitskiy
Singapur, Marina Bay – foto: Leonid Yaitskiy

Singapur – Lví město. Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii. Rozkládá se na stejnojmenném ostrově a několika menších ostrůvcích u jižního cípu malajského poloostrova. S Malajsií je spojen mostem.

Singapur je moderní velkoměsto s necelými 5,5 mil. obyvatel. Singapur je po Šanghaji druhý největší světový přístav. Je zde velké moderní letiště Changi, které patří k významných leteckým uzlům při mezikontinentálních cestách.

Celý Singapur a jeho architektura jsou mixem koloniální architektury (od roku 1867 byl britskou korunní kolonií) a té nejmodernější architektury zastoupené ohromnými mrakodrapy. A najdete zde i buddhistické nebo hinduistické chrámy ( např. Sri Sivan Temple ).

Singapur – základní informace

Oficiální název státu

  • Republic of Singapore (Singapurská republika)

Rozloha

  • 718,3 km2 (rozloha se postupně zvětšuje zasypáváním částí přilehlého mořského dna)

Počet obyvatel

  • 5 469 724 obyvatel (2014)
  •  7,615 obyvatel/km² (hustota na km² )

Úřední jazyk

Singapur má čtyři úřední jazyky:

  • Angličtinu, čínštinu (mandarínštinu), malajštinu a tamilštinu

Jazykem úředních a obchodních jednání je angličtina.

Vízum

Občané ČR mohou cestovat do Singapuru bez víza a zůstat v zemi po dobu 90 dnů. Bezvízový styk neopravňuje k získání zaměstnání v Singapuru ani k výdělečné činnosti na území státu.

Při příjezdu je vyžadováno vyplnění imigrační karty (tzv. Disembarkation/Embarkation Card).

Měna

singapurský dolar (SGD)

Stručná historie Singapuru

Singapur jako  stát je mladý, byl založen v roce 1819. Singapur založil v roce 1819 Sir Thomas Stamford Raffles z Britské východoindické společnosti. V roce 1867 se stal britskou korunní kolonií.

Po celou svoji krátkou historii byl velmi strategickým územím a přístavem. Ve druhé světové válce ho ovládli Japonci. Po osvobození ho zase získali Britové. V šedesátých letech byl krátce ( 1963 -65 ) členem Malajské federace. Po vyloučení se stal samostatnou republikou.

Jméno Singapur název je odvozen ze sanskrtu a v překladu znamená Lví město. Sanskrtu je velmi starý jazyk.

Singapur a současnost

V současnosti je Singapur velmi moderním městem plným mrakodrapů. I nadále si udržuje strategický význam. Je centrem obchodu, je zde významný letecký uzel a ohromný námořní přístav.

Je zde velmi vysoká kvalita života. Singapur se umísťuje pravidelně na špici žebříčku měst na světe s nejlepšími podmínkami pro život.

Město velmi dbá na zeleň a celkovou čistotu. Pozor, jsou zde různé zákazy, díky kterým se zde daří čistotu udržovat. Například –  zákaz odhazování nedopalků. Místní policie také přísně postihuje  odhození žvýkačky nebo přecházení ulice mimo přechod … .

Singapur a sport

Marina Bay Street Circuit -  autor: chensiyuan
Marina Bay Street Circuit – autor: chensiyuan

V Singapuru se od roku 2008 se zde koná Velká cena Singapuru Formule 1 na městském okruhu Marina Bay Street Circuit.

V letošním roce ( 2014 ) jsem byl přemístěn z Istanbulu závěrečný turnaj ženské tenisové sezóny – Turnaj mistryň. Hraje se v hale  Singapore Indoor Stadium a smlouva na pořádání  platí až do roku 2018.

Letos se ho také účastní česká tenistka Petra Kvitová.  Winbledonská vítězka má díky tvrdému rychlému povrchu velkou šanci na úspěch, podmínky a hra v hale ji vyhovují.

Singapur a turisté

Singapur je častou zastávkou na poznávacích zájezdů po Jihovýchodní Asii. Návštěvníci se míří nejen za výše zmíněnými sportovními akcemi, ale hlavně zde obdivují moderní architekturu a často se sem vypravují za nákupy na třídu Orchand Road.

Moře okolo Singapuru není moc čisté, díky vysoké hustotě námořní dopravy. Podnebí je velmi horké a je zde velké vlhko. Singapur leží těsně nad rovníkem.

Za klidem a přírodou utíkají Singapurci do některých z městských parků nebo na ostrov Sentosa, kde je botanická zahrada a obrovský zábavní park a pláže s importovaným pískem.

Za prohlédnutí kromě moderních budov stojí například:

  • chrám Thian Hock Keng
  • Čínská čtvrť
  • Arab Street s ohromnou Sultánovou mešitou

Symbolem města je Merlion – mytické zvíře s hlavou lva a tělem ryby.

Sri Sivan Temple - foto: William Cho
Sri Sivan Temple – foto: William Cho

Dovolená v Singapuru

Cestovní kanceláře nabízejí samostatné zájezdy do Singapuru, které můžete využít k prohlídce města a k nákupům. Nebo je Singapur zařazován do okružních cest po jihovýchodní Asii.

 

singapur

Marina Mandarin Singapore

od 50 990 Kč

Návštěva Singapuru s ubytováním v luxusním hotelu.

Přehled termínů a podrobnosti o zájezdu:

informace a rezervace …


 

singapur1SINGAPUR – MALAJSIE – THAJSKO Mrakodrapy, historie i pláže.Poznávací zájezd po Jihovýchodní Asii od 59 990 KčTento a další poznávací zájezdy do této oblasti naleznete zde:Poznávací zájezdy


 

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest