Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Oktoberfest

Oktoberfest - foto:  Jon Åslund
foto: Jon Åslund

Každoročně se na konci září promění bavorská metropole Mnichov v obří zábavné a pivní centrum – koná se zde slavný Oktoberfest.

Oktoberfest jsou obří slavnosti piva a lidové zábavy, které každoročně přilákají do Mnichova přes 6 miliónů návštěvníků, kteří přijedou za zábavou a za pivem, které se zde pije z tradičních tupláků.

Oblíbené bavorské slavnosti se konají na 64 akrovém areálu Tereziánské louky.

Vstup na Oktoberfest je zdarma. A tak jediným problémem je sehnat místo u stolu. Protože se pivo prodává pouze ve stanech a přilehlých zahrádkách, a neprodává se „na stojáka“, ale pouze u stolu.

Proto je nutné najít volné místo u některého stolu, což může být ve špičce trochu problém. Ve chvílích „pivní nouze“ se lze domluvit s osazenstvem některého stolu, aby Vás nechali na chvíli posadit na nezbytně nutnou dobu pro obdržení a zaplacení plného tupláku.   Stát a popíjet je zde dovoleno, stát a kupovat dovoleno není…

foto:  constant progression
foto: constant progression

Historie Oktoberfestu

Historie této významné  a oblíbené pivní slavnosti sahají až do roku 1810. Za vše může svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Princ měl ze svatby velkou radost a tak uspořádal ve dnech 12. až 17. října velkou slavnost pro celé město. Za rok se slavnost opakovala a začala tradice Oktoberfestu.

Jen termín se postupně posunul na konec září, kvůli lepšímu počasí. V roce 2014 se Oktobrfest koná od

Pivo

Pivo se na Okteberfestu pije z tupláků. Pro rok 2014 jsou ceny v rozmezí 9,7 – 10,10 euro. V roce 2002, kdy se poprvé platilo eurem byla cena 6,30 -6,80 €.

Nabízeny jsou místní značky:

  • Augustiner: Augustiner-Festhalle, Fischer-Vroni
  • Paulaner: Armbrustschützenzelt, Winzerer Fähndl, Käfer’s Wies’n Schänke
  • Spaten-Franziskaner: Marstall, Schottenhamel, Ochsenbraterei/Spatenbräu-Festhalle
  • Löwenbräu: Schützen-Festzelt, Löwenbräu-Festhalle
  • Hacker-Pschorr: Hacker-Festzelt, Bräurosl
  • Hofbräu: Hofbräu Festzelt

Přijeďte ochutnat. Na festivalu se vypije více jak 7 mil. litrů piva. Prý jde o 1/3 celoroční produkce bavorských pivovarů.

alegorický pivní vůz, Oktoberfest - foto: Romi
alegorický pivní vůz, Oktoberfest – foto: Romi

Doprovodné akce

Oktoberfest je hlavně pivo a zábava. Zábava ale není jen houpání se do rytmu s tuplákem v ruce  za doprovodu lidových melodií. Oktoberfest nabízí řadu zajímavých doprovodných akcí a zábavy.

Tradiční je například slavnostní průvod alegorických pivních vozů tažených koňmi a průvod v tradičních místních krojích.

Pro rodiny s dětmi je připravena velká zábavná pouť s různými atrakcemi.

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: