Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Madrid – Španělské hlavní město

Ve středu Španělska se na náhorní plošině rozkládá jeho hlavní město Madrid. Sídlo Španělských králů, město mnoha muzeí v čele se slavným Museo Prado. Madrid je také sídlo slavných fotbalových klubů Realu a Atletika.

Příjezd a doprava

Z ČR se do Madridu dostaneme nejsnadněji letecky. Vlakem, autem nebo autobusem je cesta dlouhá a časově náročná. Letiště leží na východní straně města.

Z letiště do centra Madridu jezdí kyvadlová autobusová doprava nebo metro. Tím také nejlepší se po Madridu dopravovat, lze využít i hromadnou autobusovou dopravu. v centru Madridu mezi památky se samozřejmě nejrychleji pohybujeme pěšky.

Co v Madridu naštívit

Mezi pět hlavních tipů pro Madrid patří

  • Museo Prado
  • klášter Monasterio de las Descalzas Reales
  • sídlo krále El Palacio Real
  • Park de Retivo
  • Stadion Santiago Bernabéu – hřiště Realu Madrid

Samozřejmě cestou po Madridu toho potkáme více. Vydejme se na cestu.

baner

náměstí Puerta del Sol

Prohlídka Madridu začíná v jeho středu, tedy ve středu celého Španělska, na náměstí Puerta del Sol. Od tohoto místa se měří všechny vzdálenosti. Na dlažbě před orlojem hledejte kámen, kde je vyryto: Kilometre Zero

Plaza Mayor

Na západ od Puerta del Sol je další významné náměstí – Plaza Mayor, náměstí se stovkami balkónů. Náměstí, ke kterému se musí vyjít po schodech. Bylo původně naplánováno jako amfiteátr. Navrhl ho Filip II. a dostavěl Filip III. v roce 1619.  Uprostřed náměstí je jeho socha. Z náměstí jsou nádherné výhledy, dýchá okouzlující atmosférou.

El Palacio Real

Pokračuje dále na západ a dojdeme k madridské katedrále Nuestra Señora de la Almudena. Za občanské války byla vybombardována a po válce začala její rekonstrukce, která se ale dost protahovala. Slavnostně ji v roce 1992 otevíral papež Jan Pavel II.

Vedle katedrály je El Palacio Real – Královský palác. Palác s nějvětší počtem komnat v Evropě a je zde knihovna, která disponuje největší sbírkou starých tisků na světě.

El Palacio Real je oficiální sídlo krále Juana Carlose. Ten zde ale příliš nepobývá a využívá palác jen pro oficiální slavnostní ceremonie.

Na prohlídku tohoto skvostného a rozhlehlého paláce se můžete vydat ve skupině s průvodcem nebo se na cestu po komnatách paláce vyrazit sami. Určitě ale nesmíte vynechat Salon de Trono – Trůní sál. Zde stojí trůny současných panovníků Španělska krále Juana Carlose a jeho ženy Sofie.

sídlo krále El Palacio Real
sídlo krále El Palacio Real – autor: Frédérique PANASSAC

Klášter Descalzas Reales

Severně od Puerta del Sol je Klášter Descalzas Reales ( Bosé panovnice ), založila ho Jana Rakouská, dcera císaře Karla V. . Klášter je stále funkční a přes okázalou architekturu a nádherný interiér, z něj čiší důstojnost a klid.

Museo Prado

Nyní se vydáme z Puerta del Sol na východ k nejznámějšímu muzeu v celém Španělsku – Museo Prado.

Vznešená stavba z roku 1775 je madridská turistická atrakce č.1 a právem. V muzeu je z nejstarších a největších uměleckých sbírek na světě.

Nalezneme zde díla vlámských mistrů, například kompletní kolekci H. Bosche ), díla španělských mistrů Valazqueze, Goyi, El Greka nebo Italů Tiziana a Rafaela a další. Jde o přízemí a dvě patra, celkem 94 místností a sálů nabitých uměním.

Nedaleko Prada jsou další dvě významná muzea:

  • Museo Thyssen-Bornemisza
  • Centro de Arte Reina Sofia.

Park El Retino

V sousedství uměleckých skvostů je největší park v centru Madridu – Park El Retino. Něco jako madridský Central Park.

130 ha zeleně ve středu města. Můžete se zde procházet po nesčetných cestách, projet se po jezeře nebo si udělat piknik po náročné prohlídce Madridu

foto – David Hurt

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: