Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Louvre

Pallais du Louvre

Louvre je rozsáhlý komplex budov v pařížské čtvrti Tuileries, dřívější sídlo francouzských králů, dnes významné muzeum s jednou nejlepších uměleckých sbírek na světe v čele se slavným obrazem Mony Lisy.

Louvre
Louvre – foto: David McSpadden

Historie Louvru

Historie Louvru sahá až do roku 1190. Král Filip August zde nechal vybudovat pevnost, která měla za cíl ochránit Paříž před nájezdy Vikingů.

V průběhu mnoha staletí se Louvre rozšiřoval a každý významný panovník ho měnil a dotvářel.

V roce 1360 dal Karel V. přestavět starou pevnost na královskou rezidenci. Louvre byl sídlem králů až do dob Ludvíka XIV., které mu se v Louvre nelíbilo a přesídlil do Versailles.

Za vlády Františka I. ( 1515-1547 ) je Louvre přestavěn v renesančním stylu.

A každý další král přidává další stavby a přístavby. Za Jindřicha IV. se staví 457 m dlouhá Grand Galerie. Kateřina Medičejská přistavuje na jejím konci palác Tuilerie. tento palác byl za Francouské revoluce vypálen.

V rozšiřování Louvre se pokračovalo i za vlády Ludvíka XIV., i když ten se více věnoval Versailles. Nebo po Francouzské revoluci rozšiřoval Louvre Napoleon Bonaparte a jeho synovec Napoleon III. , kteří dokončili severní část.

Postaveny byly Pavilon Richeliue nebo Arc de Triomphe du Carrousel.

Poslední velké stavební úpravy začaly v roce 1985, kdy se začalo s výstavbou velké a pro někoho kontroverzní, pyramidy, které slouží jako nový vchod do muzea. A menších pyramid zajišťující přístup světla do podzemních prostor a obrácené pyramidy nad Carrousel du Louvre.

Pyramida v Louvre

Louvre_Museum
Louvre – foto: Benh LIEU SONG

Projekt výstavby pyramidy a menší pyramid v areálu v Louvre je dílem architekta I.M. Pei. Výstavba začala v roce 1985. Nový vchod do muzea byl otevřen v roce 1989. Od té doby je středem pozornosti.

Pyramida ze skla a oceli ostře kontrastuje s klasicistní fasádou okolních budov. Hlavní pyramida se tyčí do výše 21,5 metru nad plochu nádvoří.

Pyramida tvoří hlavní vstup do hlavních galerií a provozní zázemí. Zároveň zajišťuje přísun světla do podzemních prostor.

Muzeum Louvre

Louvre patří k nejnavštěvovanějším muzeím na světě, je v něm také jedna z největší a nejlepších sbírek umění na světě. Z Louvru se stalo Národní muzeum po Francouzské revoluci.

Louvre ročně navštíví přes 9 mil. návštěvníků. A v posledních letech kraloval žebříčku návštěvnosti mezi významnými muzei na světě. Britské muzeum v Londýně a Metropolitní muzeum v New Yorku  navštívilo asi o tři miliony návštěvníků méně.

V Louvre jsou vystaveny statisíce uměleckých děl všech dob. Základem jim byla sbírka Františka I., který měl velkou sbírku malířských děl italských mistrů, včetně slavné Mony Lisy.

Mona Lisa
Návštěvníci v Louvre obdivují obraz Mony Lisy – foto: Grey World

Sbírky v Louvre skrývají různorodé umělecké předměty: obrazy, sochy, ale také nábytek nebo šperky. Velkou část tvoří sbírky starověkých památek z Orientu, Starého Říma a Řecka, od starých Etrusků nebo ze starověkého Egypta. Rozsah sbírky těchto starověkých předmětů nemá ve světě obdoby.

Než začnete s prohlídkou Louvru ujasněte si své priority a nepodceňte velikost sbírek a celého Louvru. Od hlavního vchod pod pyramidou vedou chodby ke všem významným sbírkám.

V muzeu jsou obrazy a sochy rozděleny podle země původu. Mona Lisa od Leonarda da Vinci, asi nejslavnější obraz, je nyní v křídle Devon v prvním patře. Samostatné oddělení pak mají sbírky věnované orientálnímu, egyptskému, etruskému, řeckému a římskému umění.

V části Pavillonu des Sessions jsou sbírky umění Afriky, Asie, Oceánie a z Amerického kontinentu.

Zde si můžete stáhnout informační plán ( v angličtině ).

Aktuální informace o otevírací době a vstupném naleznete na oficiální webu muzea:

www.louvre.fr/en

Louvre společně s Eifellovou věží a katedrálou Norte Dame patří k hlavním symbolům Paříže. Při své návštěvě Paříže ho určitě nesmíte vynechat … .

 

 

Dovolená v Paříži – výhodně – Vybírejte z velké nabídky a zažijte Paříž dle svých představ!

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest