Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Jak připravit auto? Jedeme na dovolenou.

Valná většina lidí používá k cestě na dovolenou automobil. Je to pohodlné řešení, protože odpadne únavné cestování vlakem nebo autobusem, navíc ztížené spoustou zavazadel, které si s sebou vezete. Abyste však dojeli do cíle bez jakýchkoliv problémů, musíte autu věnovat před dovolenou dostatečnou pozornost.

Zkontrolujte si všechny doklady

Před cestou, ať už po republice, nebo i do zahraničí, si zkontrolujte všechny potřebné doklady. Na dovolené by jistě bylo nepříjemné dostat pokutu kvůli nepozornosti a nepořádku v dokumentech. Takže se před odjezdem ujistěte, že s sebou máte platný řidičský průkaz. Dále je potřeba vozit osvědčení o registraci vozidla – známé jako malý techničák.

Určitě pak nezapomeňte na potvrzení o tom, že máte zaplacené povinné ručení, neboli zelenou kartu. Na tu bývají policisté především v zahraničí dosti hákliví a v případě nehody by vám její absence mohla způsobit nemalé problémy.

Co je nutné vzít s sebou?

 • Řidičský průkaz
 • Malý technický průkaz
 • Zelenou kartu

Dofoukněte pneumatiky a zkontrolujte vzorek

Řada řidičů celoročně zanedbává údržbu pneumatik, jako je třeba pravidelná kontrola tlaku. Před dovolenou byste ale měli kolům věnovat dostatečnou pozornost. Kontrola vám zabere jen pár minut, ale přinese velký užitek.

Co máte udělat?

 • Zkontrolovat tlak v pneumatikách – hodnoty správného tlaku naleznete u většiny vozů na vnitřní straně víčka nádrže.
 • Změřit hloubku dezénu – vzorek gumy musí mít dostatečnou hloubku, u letních pneumatik to je minimálně 1,6 milimetru, u zimních pak minimálně 4 milimetry.
 • Oční kontrola stavu pneumatik – očima prohlédněte stav pneumatik, zda v nich není zaražený ostrý předmět nebo zda nemají po obvodu nějakou prasklinu. Pokud objevíte něco znepokojivého, navštivte pneuservis.
 • Zkontrolujte rezervu – často opomíjenou součástí je rezervní kolo. Zkontrolujte jeho stav a hlavně tlak v pneumatice. Může se vám na cestě hodit.

Zabraňte nehodě a zkontrolujte brzdy

Stav brzd je mnoha motoristům lhostejný. Řídí se zkrátka pravidlem: „Dokud to brzdí, je to dobrý.“ To však není pravda. Brzdy jsou při každé jízdě namáhány, a o to víc, když jedete naloženým autem v horách. Pozornost tak musíte věnovat jak stavu samotných destiček a třmenů, tak i brzdové kapalině, kterou musíte pravidelně měnit.

Pokud tedy víte, že jste servis této části vozidla zanedbávali, je vhodné navštívit před dovolenou servis a požádat o kontrolu, případně výměnu.

Zkontrolujte a doplňte kapaliny

Olej, chladicí kapalina či náplň do ostřikovačů. Před dovolenou zkontrolujte hladinu všech vyjmenovaných a případně doplňte. Pokud jste si vědomi toho, že jste olej či chladicí kapalinu dlouho neměnili, nechejte si ji v servisu vyměnit.

Na škodu také není vzít s sebou alespoň litr odpovídajícího motorového oleje pro případ, že byste ho potřebovali doplnit. Destilovaná voda se pro změnu může hodit při úniku chladicí kapaliny. Tím, že budete mít možnost ji během cesty doplnit, pomůžete autu v jeho snaze dostatečně chladit motor.

Náplň do ostřikovačů není životně důležitá, postačí proto zkontrolovat pouze její hladinu a doplnit na maximum. Pokud vám cestou dojde, krátkodobě se dá použít na doplnění běžná voda, kterou po návratu domů opět vyměníte za speciální kapalinu.

Povinná výbava se na dlouhé cestě může hodit

V každém vozidle musí být ze zákona povinná výbava. Co vše musí obsahovat?

 • Náhradní žárovky a pojistky
 • Zvedák
 • Náhradní kolo nebo sadu na opravu pneumatiky
 • Výstražný trojúhelník
 • Reflexní vestu
 • Lékárničku
 • Klíč na matice kol

Obsah povinné výbavy se vám na dovolené může často hodit. V případě, že píchnete kolo, bude jeho výměna hračkou. A pokud se některý člen výpravy zraní, zdravotnický materiál budete mít k dispozici. Navíc povinnou výbavu často kontrolují policisté a za její absenci hrozí vysoké a zbytečné pokuty.

 

Originál článku je publikován na webu www.autopotahy-mb.cz. Děkujeme za možnost článek publikovat.

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest