Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Dovolená v Dubaji

Láká Vás exotika blízkého a luxusního arabského světa? Vydejte se do Emirátů. Tato destinace je stále oblíbenější. Dovolená ve Spojených Arabských Emirátech je nazývána “ blízká exotika“. Ano, zažijte dovolenou v „jiném světě“ s přijatelným časem na let a luxus … .

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Jedním z těchto Emirátů je Dubaj.

Dubaj

Je nejznámějším ze všech emirátů. Jako první se proslavil megalomanskými stavbami, jež zdánlivě předchází soudobým možnostem. Dubaj je emirátem bezpochyby těch nejluxusnějších hotelů, obchodních center a umělých ostrovů, vybudovaných na pobřeží Perského zálivu.

Hlavní město Dubaj

Stejnojmenné hlavní město Dubaj tvoří „stará“ a „nová“ část. Obě se nenásilně mísí na pomezí mořského zálivu Khor Dubaj – Creek. Romantická a starobylá Deira se svými uličkami plnými koření a obchodů se zlatem tu lehce navazuje na luxusní a hypermoderní mrakodrapovou výstavbu Bur Dubaj a Jumeirah.

Burdž Chalífa
Burdž Chalífa
 hotel Burj Al Arab
hotel Burj Al Arab

Luxus nejdražších hotelů světa, umělých ostrovů a obřích obchodních center

Dvě zřejmě nejznámější stavby arabského světa stojí právě v Dubaj. Je to sedmihvězdičkový hotel Burj Al Arab ve tvaru napnuté plachetnice a nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa, dosahující výšky 828 m. Nejedná se však o jediné „extra“ stavby. V těsném závěsu je hotel Atlantis the Palm, Jumeirah Beach ve tvaru mořské vlny, „santalový hotel“ Mina A’Salam At Madinat Jumeirah a mnohé další. Zalyžovat si můžete v krytém obřím zimním Ski areálu nebo zavítat do jednoho z několika hypermoderních obchodních center.

Spojené arabské emiráty, Dubai, The Palm Jumeira - hotel Atlantis The Palm
Spojené arabské emiráty, Dubai, The Palm Jumeira – hotel Atlantis The Palm

Emirát Dubaj se proslavil mimo jiné i výstavbou umělých ostrovů:

  • Palm Jumeirah
  • Palm Jebel Ali
  • Palm Deira
  • The World

Tyto ostrovy jsou vystavěny v Perském zálivu. První tři jsou ve tvaru palmových listů, poslední, souostroví „Svět“ je tvořen skupinou ostrůvků uskupených do podoby světových kontinentů. Ostrovy poskytují tisíce ubytovacích míst, z nichž většina je v současnosti rozprodaná.

Výstavby se však dotkla i celosvětová ekonomická krize vrcholící v roce 2011. V této době do médií pronikly zprávy o finančních škrtech, které umožnily erozi souostroví The World takového rázu, že se některé ostrovy začaly potápět.

Spojené arabské emiráty, Dubai - hotel Jumeirah Beach
Spojené arabské emiráty, Dubai – hotel Jumeirah Beach

Romantika plavby přes Creek

I když je Dubaj zřejmým synonymem přepychu, nabízí svým návštěvníkům také starou dobrou romantiku dávnějších časů. Vody Creeku, které tvoří dlouhou dělicí čáru mezi oběma částmi Dubaje, brázdí vodní taxi, tzv. abry. Nejedná se o žádné moderní lodě, ale loďky starého typu sbité z dřevěných trámů, nabízející místo zhruba pro 20 cestujících.

Stará Deira – koření a Zlatý trh

Oproti moderním částem města Bur Dubaj a Jumeirah je Deira protkána spletitými úzkými uličkami plnými krámků s nejrůznějším zbožím. Převážně však s kořením a zlatem. Kdo zavítá do Deiry, neměl by minout Zlatý trh – uličku plnou obchodů se zlatem. Říká se o ní, že je nejdelší na světě.

Vystavovaných kusů zlata je takové množství, že je jen těžko uvidíte v takové koncentraci někde jinde. Ve výkladech krámků spatříte šperky osázené drahými kameny, jemné zlaté „krajky“, ale i zlaté cihly a pruty. Chcete-li výhodně nakoupit, nezapomeňte smlouvat.

Spojené arabské emiráty (SAE) – základní údaje

Federace sedmi konstitutivních emirátů

Hlavní město: Abú Zabí
Rozloha: 83 600 km²
Počet obyvatel:  9 206 000
Jazyk: arabština (úřední)
Náboženství: islám
Měna
dirham (AED)

 

Dovolenou a zájezd do Dubaje si vyberte zde >>Dubai – dovolená

 

 

 
 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest