Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Melbourne

Melbourne je moderní město, kosmopolitní obchodní centrum. Ale díky svým patricijským kořenům je to také město k naleznete viktoriánské budovy, krásné parky, staré instituce.

Melbourne je hlavním městem australského spolkového státu Victoria. Je to druhé největší město v Austrálii (3,8 mil. obyvatel) a mezi léty 1901-1927 hlavní město Austrálie, patří mezi nejstarší australská města.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historie Melbourne

Nejstarší část Melbourne se rozkládá okolo Batman’s Hill, červeného sloupu s pamětní deskou, na které je popsáno, jak na tomto místě již v roce 1835 vznikla první osada. Rychlé rozrůstání původního osídlení má na svědomí především vypuknutí zlaté horečky, která do Melbourne přilákala davy zlatokopů.

K založení města se váže historka:

Dva obchodníci John Batman a Jonh Pascoa Fawkner z Tasmanie vyměnili za deky, různé tretky a mouku asi 202 500 ha půdy. Tento výměnný obchod byl velmi pochybný, ale britské koloniální úřady nezakročily. A díky objevení nedalekých nalezišť zlata se město rychle rozrůstalo … .

Dnešní Melbourne je svěžím městem plným zeleně a pohodové atmosféry multikulturní společnosti. Nejkrásnějšími melbournskými zahradami jsou Queen Victoria Gardens, Flagstaff Gardens, Carlton Gardens a Fitzroy Gardens. Milovníky přírody a zvířat v Melbourne jistě nadchne Královská botanická zahrada (Royal Botanic Garden) a Zoologická zahrada ( Royal Melbourne Zoological Gardens ).

Doprava v Melbourne

Melbourne, Bolte Bridge
Melborne, Bolte Bridge – foto: Jes from Melbourne, Australia

Ve městě je největší tramvajová síť na jižní polokouli. Městská doprava je velmi dobře organizována a část je i zdarma. Ve městě jsou tři barvy tramvají: červené, béžové a žluto-zelené. Červené jsou zdarma a platí je místní vláda státu Victorie.

Tramvaje doplňují autobusy, vlaky a taxíky.

V okolí Melbourne jsou čtyři letiště. Jako hlavní je využíváno Melbourne AirportTullamarine Airport, které je asi 23 km od centra. Zahájilo provoz v roce 1970.

Melbourne – město sportu

Melbourne je mimo jiné také hlavním městem sportu v Austrálii. Melbourne pravidelně hostí Velkou cenu Formule 1, finále Australské fotbalové ligy, Melbourne Cup (dostihy; v den jejich konání je v Austrálii vyhlášen státní svátek) a Australian Open. V roce 1956 bylo Melbourne také dějištěm Olympijských her (olympijský areál Olympic Park).

Australia Open

Australian-Open

Tradičně první grandslamový turnaj tenisové sezony. První ročník se konal v roce 1905.

Tenisový areál Melbourne Park s Národním tenisovým centrem najdete ve východní části města. Hlavní dva kurty Rod Laver Arena a Hisense Arena jsou vybaveny výsuvnými střechami.

Letošní ročník 103. ročník Australia Open 2015 se koná od 19.ledna do 1. února. Celkové Prize money je letos 36 300 000 australských dolarů. Z toho vítězové hlavních singlových soutěží získají 3 miliony.

Velká cena Formule 1

Velká cena Australie zahajuje sezonu závodů v nejvyšší motoristické kategorii F1. Hlavní závod letošní Grand prix se koná 15.3.2015.

Jede se  na okruhu Melbourne Grand Prix Circuit. Jde o městský okruh, přezdívaný Albert Park, kvůli jeho umístění v parku. Délka okruhu je 5,3 km.

GP australie

Melbourne Cup

První úterý v listopadu v 15.30 hod.  se vždy celá Australie zastaví a sleduje Melbourne cup.

Melbourne cup je pro velká společnská akce a na závodišti Flemingtonu, kde se tento slavný dostihový závod koná, narazíte na davy nadšenců s extravagantními klouboky, které jsou pro Melbourne cup typické.

První ročník se konal již v roce 1861. Závod se běží na 3,2 km ( 2 míle ). Dotace závodu je 6,4 mil australských dolarů ( rok 2014 ) a každý rok se o něco zvýší.

 

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest