Cestujete taxíkem? Řiďte se základními pravidly!
|
Je všeobecně známo, že mezi slušnými a poctivými taxikáři se naleznou i tací, kteří mají zájem svého klienta poškodit. Často tak činí třeba falešným měřením ujeté vzdálenosti. Zákazník tak za stejnou trasu zaplatí výrazně více než u poctivého taxikáře. Jaká jsou základní pravidla pro to, aby vaše cesta taxíkem proběhla bez problémů?
Volejte taxi přes dispečink
Nejbezpečnějším způsobem, jak si objednat taxi, je telefonicky přes dispečink. Telefonní čísla uvidíte na vozech taxi či vývěsních tabulích. Velkou výhodou telefonické objednávky je to, že dispečink vaši jízdu celou dobu sleduje, a tak má zaznamenáno, kolik kilometrů jste ujeli a kolik máte platit. Snáze byste pak mohli reklamovat případné vyšší jízdné, které by vám nepoctivý taxikář mohl naúčtovat.
Výhodou též bývá nižší kilometrová sazba, kterou vám dispečink sjedná. Předem se také můžete informovat o přibližné ceně za cestu, kterou dispečer odhadne na základě kilometrické vzdálenosti. Počítat ale musíte s tím, že se cena bude měnit v závislosti na provozním čekání, například na semaforech.
Využívejte oficiální stanoviště
Takzvané stanoviště Fair Place zákazníkovi též zajišťuje jistou ochranu. Taxikáři, kteří zde stojí, podléhají kontrole a za nekalé jednání jim hrozí okamžité vykázání ze stanoviště. Každé stanoviště Fair Place má totiž správce, který na pořádek a kvalitu poskytovaných služeb dohlíží a nepoctivému taxikáři může vypovědět smlouvu.
I zde se před jízdou můžete zeptat na odhad ceny, kterou za jízdu zaplatíte. Ta by se pak neměla nijak výrazně lišit od skutečné, kterou vyměří taxametr. Po jízdě si též nezapomeňte zažádat o vytisknutí účtenky z taxametru.
Chytnout taxi na ulici? To nedělejte
Riskantním způsobem objednání taxi je mávnutí na jedoucí vůz přímo na ulici. Můžete mít štěstí a narazit na poctivého taxikáře, který vás bez problémů doveze tam, kam potřebujete. Může se ale taky stát, že nastoupíte k řidiči, který bude mít zájem na tom vás okrást.
Snažte se proto ještě před nástupem do vozu zeptat se na odhadovanou cenu za cestu a zdali vám taxikář může na konci cesty vytisknout účtenku. Pokud odpoví, že mu například zrovna došla páska v taxametru, rozhodně nenastupujte a vyzkoušejte jiný vůz.
A co dělat, když se stanete obětí nepoctivce?
Pokud se vám stane, že se vás bude taxikář snažit okrást, proti vysoké ceně jízdného se na místě ohraďte. Pokud řidič své pochybení odmítne a neuzná reklamaci, máte dvě možnosti. První z nich je zavolat na místo policii. To se ovšem doporučuje pouze v místech, kde je větší výskyt kolemjdoucích lidí, jelikož taxikářova reakce by mohla být agresivní. Druhou pak zaplacení částky a následná stížnost na příslušné úřady. K té budete potřebovat účtenku z taxametru a SPZ vozu.
Bohužel, tyto stížnosti vám vaše peníze již nevrátí. Jedinou možností, jak se jich domáhat nazpět, je občanskoprávní spor. Zde je však pravděpodobnost úspěchu velice malá a náklady na takové řízení vysoké.