Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Cestovní doklady občanů ČR

Pro cestu do jiného státu potřebujete cestovní doklady. Do některých států potřebujete i vízum. Platným cestovním dokladem se budete prokazovat na letištích, v hotelech, při různých kontrolách od policie nebo na celnici.

Před cestou si vždy pečlivě zkontrolujte platnost dokladu se, kterým cestujete.

Cestovní doklady pro cestu do států Evropské unie

Pro cesty po Evropské unii můžete použít platný cestovní pas ( se strojově čitelnými údaji a s biometrickými údaji, nebo bez strojově čitelných a bez biometrických údajů ) nebo platný občanský průkaz.

U občanského průkazu by neměl být ustřižený roh, některé státy to hodnotí jako neplatný průkaz.

Pokud cestujete s dítětem je doporučeno, aby dítě mělo svůj vlastní cestovní pas, ikdyž máte dítě zapsáno v občanské průkazu.

Cestovní pas nebo občanský průkaz musí mít platnost minimálně po dobu, po kterou budete pobývat v zahraničí. Doporučení je mít platnost ještě půl roku po skončení cesty.

Cestovní doklady pro cesty do mimo EU

Cestovní doklady – pasy, jsou dva typy se strojově čitelnými údaji a s biometrickými údaji, nebo bez strojově čitelných a bez biometrických údajů. Zde je jejich přesný popis a podmínky získání:

Cestovní pas se strojově čitelnými údaji

Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se vydává

ve lhůtě 30 dnů, je-li žádost podána na zastupitelském úřadě v zahraničí, ve lhůtě 120 dnů

občanům ve věku do 15 let s dobou platnosti na 5 let, občanům starším 15 let s dobou platnosti na 10 let; dobu jeho platnosti nelze prodloužit

Cestovní pas bez strojově čitelných údajů

Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji se vydává:

žádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než 30 dnů, nebo žádá-li o vydání cestovního pasu na zastupitelském úřadě ve lhůtě kratší než 120 dnů; v těchto případech se cestovní pas vydává s dobou platnosti na 6 měsíců

Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji se vydává ve lhůtě do 15 dnů je-li žádost podána na zastupitelském úřadě, ve lhůtě do 60 dnů , dobu platnosti tohoto cestovního pasu nelze prodloužit.

Zapisování dětí do cestovního pasu

Zapisování dětí do cestovního pasu skončilo, každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad. O jeho vydání musí zažádat zákonný zástupce.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: