Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Vybíráme spacák na cesty. Co zohlednit?

Spací pytel je důležitou součástí výbavy většiny cestovatelů. To ví snad každý. Méně známá je naopak skutečnost, jak vlastně vybrat vhodný spacák, neboť nabídka je pestrá a orientovat se mezi jednotlivými druhy není vůbec snadné.

Jaký materiál spacáku zvolit?

Musíme začít konstatováním, že univerzální spacák neexistuje. Rozhoduje tedy skutečnost, do jakých podmínek nejčastěji vyrážíte, ačkoli jsou důležitá i další kritéria (viz níže). V prvé řadě je nutné zvolit správný materiál. I když existují spací pytle s mnoha druhy náplní, v podstatě je lze rozdělit na dva druhy – na péřové a syntetické.

V současné době jsou u uživatelů oblíbenější spacáky ze syntetických materiálů. Peří je sice používáno v prvotřídních spacích pytlích do suchých mrazů a méně vlhkých oblastí (tedy do vyšších nadmořských výšek), to ale většina lidí nevyužije.

spacák Loap Victoria ebony
spacák Loap Victoria ebony – foto: Sporty.cz

Teplotní určení jednotlivých vaků

Jednotlivé spacáky mají různé izolační vlastnosti a obvykle bývají konkrétní teplotní údaje na visačce. Sami víte nejlépe, kam nejčastěji vyrážíte na cesty, takže konečné rozhodnutí je na vás.

Vzhledem k tomu, že se v tomto ohledu jednotlivé spací pytle znatelně liší (můžete si pořídit vak na léto, anebo naopak do skutečně nízkých teplot), určitě tyto údaje nepodceňujte. A pokud se vydáváte na cesty po celý rok, měli byste mít v „zásobě“ více druhů spacáků.

Velikost a tvar spacího pytle

Velikost se odvíjí od postavy uživatele. Musíte nicméně rovněž přihlédnout ke skutečnosti, jak budete cestovat a co budete dělat v cílové destinaci. Pokud se přesouváte autem a následně budete na jednom místě, velikost nehraje zase takovou roli.

Věnujete-li se ale cykloturistice, případně budete na místě často chodit po svých, měly by tomu odpovídat i rozměry spacáku. Co se týče tvaru, dekový spacák je vhodný pro běžné akce, různé druhy tzv. mumiových spacích pytlů, které minimalizují únik tepla, se zase hodí do studenějších podmínek, obzvláště pokud budete spát ve stanu anebo pod širým nebem.

Pořizovací ceny zohledněte až na posledním místě

Na spacím pytli byste se rozhodně neměli snažit přehnaně šetřit, protože ušetřené peníze vás sice mohou hřát doma, ale na cestách vás v žádném případě nezahřejí.

Pořizovací ceny některých spacáků jsou skutečně závratné, ty ale naštěstí běžný uživatel beztak nevyužije. I tak vám ale doporučujeme hledět na finanční stránku až na posledním místě. Navíc až příliš levné výrobky bývají podezřelé a jejich kvalita nebude s největší pravděpodobností dostačující.

foto: sporty.cz

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest