Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Dubrovník, město zajímavé nejen pro oko

Fakultativní výlety organizované ve všech letoviscích Makarské riviéry vám nabídnou úžasný zážitek, a tím je procházka po historickém centru Dubrovníku. Město, které vás uchvátí nejen mohutnými hradbami, ale i svou zajímavou historií.

Co běžný turista nezjistí

Krásy Dubrovníku můžeme dnes obdivovat především díky vládě aristokratických rodin, které se zasloužily o vybudování velmi pokrokového města. Městu vládlo vždy 12 mladších šlechticů a rada starších. V čele stál kníže, který byl do funkce volen vždy na jeden měsíc. Aby se věnoval pouze práci pro město, byl zcela izolován od rodiny a nesměl ani na chvíli opustit úřad. Ve městě se dodnes povídá, že pokud jeho manželka po tuto dobu zaklepala u některého ze sousedů, nikdy nebyla odmítnuta.

Dubrovník
Dubrovník

Dubrovník zbohatl obchodem a měl početné loďstvo a mnoho námořníků. U námořnictva sloužilo až pět tisíc mužů. Námořníci byli velmi podporováni, místní pekařky jim pekly placky a suchary každý den. I v současné době se považuje studium na námořnické škole za prestižní zaměstnání a služba na lodi je slušně placeným zaměstnáním, kde si můžete přijít i na 25 000 eur.

Bohužel bylo loďstvo velmi poničené po zemětřesení a tsunami a město se načas ocitlo ve velké chudobě. S opravami a výstavbou nových lodí pomohly dary od šlechty a od klášterů.

Další velkou ránou byl mor, který město postihnul. Jako připomínku si poblíž kostela dnes můžete projít ulici s názvem Pustá. To proto, že všichni její obyvatelé na mor zemřeli.

sv. Blažej vás ochrání před angínou

Patronem města je sv. Blažej. Ve městě si můžete prohlédnout i jeho ostatky. Tyto ostatky se dokonce nosí i v průvodu, a jelikož je sv. Blažej patronem hrdla, když ostatky políbíte, nebudete nikdy trpět angínou nebo nemocí hlasivek. To proto, že sv. Blažej zachránil chlapce, který se dusil rybí kostí.

Patronem města se stal poté, co zachránil Dubrovník před napadením Benátčany. Chystané napadení zjevil sv. Blažej knězi ve snu a ten stihnul senát a obyvatele včas varovat.

Při procházce Dubrovníkem narazíte na celou řadu soch, plastik a reliéfů svatého Blažeje a prohlédnout si můžete i jeho kostel na náměstí.

Dubrovník
Dubrovník

Dubrovník dnes

Velkou újmu město utrpělo po bombardování v roce 1991, kdy byla zničena většina domů. Město se ocitlo na 4 měsíce bez vody a elektřiny, na mnoha domech jsou dodnes vidět střepiny. Jakmile se vydáte na procházku po hradbách, objevíte tyto smutné připomínky na mnoha domech, které budete míjet cestou.

Na kopec, ze kterého byl Dubrovník odstřelován, vede lanovka a uvidíte jej nalevo od historického centra.

Pokud se budete chtít v Dubrovníku vykoupat, poblíž historického centra je vstup na menší městskou pláž, pro ty prostornější a upravené však budete muset vyrazit dál za město.

Ve městě si jistě nesmíte nechat ujít procházku po hradbách, která je samozřejmě zpoplatněna. Její součástí není prohlídka pevnostních věží, na ty je třeba zakoupit si samostatnou vstupenku. Úžasný výhled se vám však naskytne i během okruhu po hradbách. A to výhled nejen na centrum města, na přístav a moře, ale i výhled do oken některých bytů, které od vás budou vzdáleny jen několik desítek centimetrů.

Na procházku ulicemi Dubrovníku budete jistě vzpomínat častěji, než na dny strávené na pláži u hotelu v některém z Chorvatských letovisek! Pro milovníky historie je výborným tipem návštěva turistického centra před hlavní vstupní branou do města. Průvodce vám sdělí celou řadu zajímavostí o historii Dubrovnické republiky a těšit se můžete i na výklad v českém jazyce.

Iva Vendolská – autor článku, foto

 

Přečtěte si také další články o Chorvatsku:

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest