Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Westminsterský palác, Parlament a Big Ben

Londýn je plný tradic a památek. K nejznámějším patří Palace of  Westminster a navazující věž s hodinami Big Ben.

Palace of  Westminster je známá jako budova Parlamentu.

Parlament – Palace of  Westminster

Westminsterský palác
Westminsterský palác – foto: MilliDesigns

Budova Parlamentu je postavena ve stylu viktoriánské gotiky. Současná budova vznikla na základech starého paláce, který 16. října 1834 zničil požár.

Starý palác byl hlavní londýnskou rezidencí králů od Viléma Dobyvatele po Jindřicha VIII. Po odstěhování zůstal Palace of  Westminster sídlem vlády.

Nový palác byl dokončen v roce 1847 podle návrhu architektů Charlese Barryho a Augustuse Welby Pugina.

Palác obsahuje více než 1100 místností, je v ní přes 4 km chodeb a 100 schodišť. Budova je přes 300 metrů dlouhá. celý pozemek má rozlohu 3,24 ha.

Westminster Hall

Nejstarší část paláce. Je z původní stavby a byl postaven za vlády Richarda II. v roce 1097. Její rozměry jsou ohromné 21 x 73 m.

Slouží pro významné ceremoniální akce.

Na budovu Parlamentu je nádherný pohled z Westminster Bridge nebo z druhé strany Temže. Pohled od řeky je téměř pohádkový. A ukazuje v plné kráse celou velikost paláce a dvě jeho dominanty: Victorie Tower a Big Ben.

Victorie Tower

Victoria Tover je vlevo, při pohledu od mostu. Tento konec budovy je věnovaný Sněmovně lordů ( House of Lords ). Když Parlament zasedá, vlaje na Victoria Tower vlajka.

Ve Victoria Tower je archív zákonů. Jsou zde zákony od roku 1497. Od každého vydaného zákona je pořízena kopie a ta je uložena v archívu ve věži.

Victorie Tower je vysoká 98 m.

Jak je Parlament uspořádán

Jak bylo uvedeno, v levé části je Sněmovna lordů, je dekorována do červena. Ve Sněmovně lordů se přezkoumávají a připomínkovávají se zde legislativní návrhy. Dolní sněmovna zasedá v zelené St.Stephen´s Hall.

Pro návštěvníky parlamentu je vyhrazena Members´ Lobby a Strangers´ Gallery, zde můžete sledovat jednání nebo se setkat s poslanci.

V původní stavbě byla v místě, kdy nyní je místnost pro jednání Dolní sněmovny, kaple. V té se scházel Parlament po 300 let. Při stavbě nové budovy architekti dodrželi původní půdorys.

Zajímavostí je, že na  místě uprostřed , kde nyní sedí předseda sněmovny, byl ve staré budově oltář. Nyní po jeho levé straně sedí poslanci opozice a po pravé stravě poslanci vládnoucí strany.

Big Ben
Big Ben – foto: Paul Hudson

Big Ben

Jedny z nejslavnější a nejznámějších hodin na světě. Big Ben. Významný symbol Londýna. Hodiny a slavný zvon jsou v Elizabeth Tower.

Svůj název dostal podle jména zvonu, který je zde osazen. Zvon byl odlit ve slavném zvonařství Whitechapel Bell Foundry. Hlavní zvon má hmotnost 13,8 tun, srdce zvonu má hmotnost 203 kg.

Big Ben byl dokončen v roce 1858 a spuštěn byl 31.5.1859.

Věž je vysoká 96 m.

Ciferník hodin má průměr 7 m, minutová ručička měří 4,2 m a hodinová 2,7 m.

Vzhled hodinových ciferníků je dílem Augusta Pugina. Jsou tvořeny kovovou konstrukcí nesoucí 312 kusů opálového skla podobného obarvenému oknu.

Hodinový mechanismus Big Benu navhrl hodinář Edmund Beckett Denison. A podle jeho návrhu byly vyrobeny hodinářem Edwardem Johnem Dentem.

oficiální web: www.parliament.uk/about

 

Londýn – výhodně – Vybírejte dovolenou v Londýně z velkého množství výhodných nabídek! A zažijte skvělou atmosféru této metropole.

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: