Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Nejděsivější letiště světa, která pilotům nahánějí husí kůži

Létají sem jen ti nejlepší z nejlepších, přesto často opouštějí své místo v kabině s propocenou košilí. Mluvíme o pilotech, kteří vodí své stroje na nejnebezpečnější letiště na světě. A čím jsou ta letiště tak výjimečná? Třeba svým umístěním přímo v horách nebo dráhou dlouhou jen necelých 400 metrů.

Juancho E. Yrausquin Airport, Saba, Karibské moře

Letiště Saba
Letiště Saba – foto: Fyodor Borisov

Podle expertů se jedná o vůbec nejnebezpečnější letiště světa. Najdete ho na ostrově Saba v Nizozemských Antilách v Karibském moři. Jedná se o nejkratší letiště světa, na délku měří pouze 396 metrů. A i přesto se na něm za celou dobu provozu neodehrála žádná větší nehoda.

Samedan, nejvýše položené letiště Evropy

AirportSamedan
Letiště Samedan Svatý Mořic ve Švýcarsku – foto: Sven Scharr

Letiště Samedan nalezneme ve Svatém Mořici ve Švýcarsku. Jedná se o nejvýše položené letiště v celé Evropě. Nachází se v nadmořské výšce 1 707 metrů. Ranvej svou délkou zrovna neohromí – měří jen 1 800 metrů, čímž se řadí mezi kratší a náročnější. Pro porovnání – hlavní přistávací dráha pražského letiště měří na délku 3 715 metrů.

Na letišti není k dispozici ani řízení letového provozu, přesto sem míří stovky letadel ročně. Jedná se totiž o velice atraktivní oblast, která láká především jedince z vyšších vrstev. Ti odsud často pokračují vrtulníkem přímo na sjezdovku.

Letiště Bolzano, krátká dráha a údolí

Bozen
Bolzano Airport – foto: Mattes

Letiště Bolzano se nachází v Itálii. Za špatného počasí sem mohou létat pouze proškolení piloti s povolením od italských úřadů. Ranvej měří jen trochu přes kilometr a přiblížení sem probíhá klikatým údolím se skalami. Navíc probíhá pod dvojnásobným úhlem sestupu, než jaký je standardní na jiných letištích.

Díky strmému sestupu sem mohou létat pouze piloti s osvědčením Steep Approach, v češtině strmý sestup. Navíc kvůli délce přistávací dráhy zde mohou přistávat pouze malá trysková a vrtulová letadla.

Letiště Naga City: sopka a ostrá zatáčka

Letiště Naga City najdeme na ostrově Luzon na Filipínách. Leží přesně na úbočí aktivní sopky Mt. Isarog, u které zároveň končí (a v některých případech začíná) dráha. V závislosti na tom, jakým směrem fouká vítr, se letadla k letišti přibližují dvěma směry.

Prvním z nich je jihozápad, odkud na piloty nečeká žádné překvapení či nebezpečí. Méně oblíbenou variantou je nalétávání ze severovýchodu, kdy pilot musí vést svůj stroj v malé výšce těsně k sopce a poté velmi ostrou zatáčkou stočit na ranvej.

Zákony schválnosti na tomto letišti fungují dokonale, a tak nejčastějším počasím je oblačnost s deštěm a špatnou viditelností, což pilotům stěžuje jejich už tak složitou práci.

 
 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest