Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Letní jizerská padesátka na kole

Když se řekne Jizerská padesátka, každý u nás ví, že jde o tradiční lyžarský závod na padesát kilometrů v Jizerských horách. Dnes jsem ale pro Vás vymyslel trasu na léto a pojedete na kole. Nemá sice padesát kilometrů, ale o deset více. To dáte.

Start a cíl je na Jizerce a trasa má cca 60 km.

Jizerka

Proč jsem vybral Jizerku za start? Byla to jednoduchá volba. Je zde parkoviště. A krásné okolí. Můžete jsem vyrazit celá parta. A rozdělit se do skupin dle věku,výkonnosti a chuti, a každý si udělat výlet dle svého gusta. Obejít kopec Bukovec nebo se projít po Jizerce a rašeliništích, případně se vydat na kole na Smědavu a zpět. My se ale nyní vydáme na naši trasu.

Potok u Jizerky
Potok u Jizerky

Start, směr Smědava a Hejnice

Z parkoviště na Jizerce vyrazíme směr Smědava. Cesta nás provede celou Jizerkou. Můžeme si prohlédnout bývalou sklárnu, Muzeum Jizerských hor nebo Hnojový dům – chata cestovatele a dobrodruha Gustava Ginzela.

Jedeme po cyklostezce č. 22, Hřebenovka až na Smědavu. Zde může být první občerstvení. Ze Smědavy sjedeme  serpentinami z kopce do obce Bílý Potok ( cyklo č. 3016 ). V obci je Jizerskohorské technické muzeum.

Smědava (foto: Karelj )
Smědava (foto: Karelj )

A dále po silnici do Hejnic. Obec leží na severní úbočí Jizerských hor.

Vzhůru zpět do kopců

Ze Smědavy jsme sjeli do údolí, nyní se zase postupně musíme dostat zpět do kopců. Z Hejnic se vyjedeme směr Ferdinandov a Oldřichov v Hájích. Je to po č. 3006 / NS Viničná cesta /.

Příjemná část, po počátečním stoupání, vede cesta převážně po vrstevnici.

Pokud jsme se neobčerstvili v Hejnicích je Oldřichov v Hájích ideálním místem. Odtud zase vydáme do kopce. Ze 450 m.n.m postupně vystoupáme na 900 – 950. Jedeme po cyklostezce č. 22, Hřebenovka.

Ze začátku je stoupání náročnější, ale postupně se cesta zase staně příjemnější a budeme se pohybovat okolo 900 -950 m.n.m. .  Cestou je několik zajímavých míst.

  • Vyhlídka Krásná Máří. Krásný výhled na Hejnice a celé Frýdlansko.
  • Rozhledna Na Čihadle

Na rozcestí U Knejpy odbočíme na cyklo č. 3019, směr Protržená přehrada. Od Knejpy můžeme trasu trochu zkrátit. Je možné se vydat směs Smědava a následně zpět na Jizerku. Trasa se tak celkově zkrátí asi o deset kilometrů.

Protržená přehrada ( foto: Honza chodec )
Protržená přehrada ( foto: Honza chodec )

Protržená přehrada

Přehrada Desná (dnes Protržená přehrada) byla přehrada na říčce Bílá Desná v Jizerských horách, která se roku 1916 zhruba po roce své existence protrhla a smetla část obce Desná. Dodnes jde o největší katastrofu spojenou s přehradou v historii českých zemí. ( zdroj: turisticke-znamky.cz )

Turistické známky

Když už citujeme z webu turistické známky, můžeme zmínit, že na dnešní trase jich můžeme získat hned několik:

Turistická známka
Turistická známka
  • Jizerka, No. 43
  • Smědava, No.42
  • Klášter Hejnice, No.530
  • Oldřichov, No. 1658
  • Na Čihadle, No. 1504
  • Protržená přehrada, No. 1694

Zpět na Jizerku

Od Protržené přehrady vyrazíme po cyklo č. 3020. cestou necestou a vracíme se zpět na Jizerku.

cyklo jizerská padesátka

Cesta není jednoduchá, ale jde o velmi pěknou projížďku částí Jizerských hor. nabídne nám několik zajímavých sjezdů a náročných výjezdů, a také pěkných výhledů do okolí.

 
 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest