Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Jak vybrat zájezd a dovolenou

Na trhu dovolených a zájezdů je velké množství zahraničních, tuzemských i poznávacích zájezdů. Navíc si můžete vybrat ze široké nabídky last minute. Cestovní kanceláře se snaží zajistit ty nejkvalitnější služby v oblasti cestovního ruchu a to jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Situace se v tomto velmi zlepšila. Jak si ale vybrat v záplavě nabídek?

 1. Udělejte si jasno v tom, co od dovolené očekáváte
 2. Kam vyrazit na dovolenou? Tuzemsko nebo zahraničí?
 3. Informace o cílové lokalitě
 4. Cestovní pojištění

Vyrážíme, vzhůru na cestu!

1. Udělejte si jasno v tom, co od dovolené očekáváte

autor: moorpheus ( License: CC0 Public Domain )

Základní předpoklad pro výběr dovolené, zájezdu, který vám bude vyhovovat a po jehož skončení si řeknete, že to byla fajn dovolená, je na Vás.

Zodpovězte si otázku: Co od dovolené očekávám a jak ji chci trávit?

Každý z nás je jiný, má jiné preference a cíle. Někdo chce na dovolené odpočívat, válet se na pláži u moře a popíjet drink. Další by k tomu chtěl nějaké zpestření, například sport. Jiný z nás by chtěl poznávat a obdivovat krásy dané země. A tak bych mohl pokračovat.

Mělo by vám vyjít například:

“ Rád bych si pořádně odpočinul a nabral sílu. Na dovolené budu hlavně odpočívat. Nechci se o nic starat ani sebou moc vozit. Jen tak si chvilku zaplavat a číst si.“ A hned je výběr zúžen na pobytovou dovolenou u moře v pěkném hotelu. Nebo tuzemský pobyt v nějakém slušném lázeňském zařízení.

nebo

“ Mám na dovolenou deset dní, rád bych trochu odpočinul, ale také rád něco nové poznal. Mám tak rád staré památky.“ Že by z toho vyšla například dovolená na Krétě, kde si mohu odpočinout u moře a zároveň udělat poznávací výlet po Antických památkách?

Pokud si pořádně rozeberete odpovědi na danou otázku, získáte jasné obrysy toho, jak bude Vaše dovolená vypadat. A vy můžete díky tomu zodpovědět další důležité otázky, teď již konkrétnější.

2. Kam vyrazit na dovolenou? Tuzemsko nebo zahraničí?

Jaké konkrétní místo a země?

Krkonoše, Český Ráj, Vysoké Tatry, Řecko, Kanárské ostrovy, Egypt, Turecko, exotické destinace, … ?

Jaká destinace láká Vás? Můžete vyrazit dvakrát nebo více krát do roka? Ideální v létě k moři v zimě na hory. Nebo obráceně. V zimě k moři – exotika, a v létě se vydejte na cesty za poznáním a vyberte si nějaký pěkný poznávací zájezd.

Podívejte se, pro inspiraci, kde v létě narazíte na Čechy:-) Kam čeští turisté kupují letní dovolenou pro léto 2016?

Nejoblíbenější destinace pro letní dovolenou

Destinace

Podíl na prodeji léto 2016

Řecko

23,5 %

Bulharsko

15,5 %

Chorvatsko

11,5 %

Španělsko

9 %

Itálie

9 %

Turecko

6 %

Egypt

3 %

Tunisko

2,5 %

Kanárské ostrovy

2 %

Kypr

2 %

zdroj: Invia.cz

Máte málo času? Vydejte se na stále oblíbenější Eurovíkend – krátké cesty za poznáním evropských metropolí.

Chcete nějaké tipy? Zde jsou. Deset měst v Evropě, jejichž popularita letos závratně rostla v roce 2016, vše podle uznávaného cestovatelského serveru TripAdvisor:

 1. Porto, Portugalsko
 2. Moskva, Rusko
 3. Brighton, Velká Británie
 4. Liverpool, Velká Británie
 5. Granada, Španělsko
 6. Funchal, Portugalsko
 7. Oia, Řecko
 8. Krakov, Polsko
 9. Valencie, Španělsko
 10. Kolín nad Rýnem, Německo

Většinu měst by jste asi v tomto žebříčku nečekali, ale proč se nepodívat také někam jinam. I když Paříž nebo Londýn, to je klasika, která se nesmí vynechat.

gili-lankanfushi-maldives
GILI LANKANFUSHI MALDIVES

Zde je jeden tip pro exotickou dovolenou: Nejlepší hotel  2015 – GILI LANKANFUSHI MALDIVES

Spolu vytyčení cíle ( viz bod 1 ) a vybráním destinace, přichází nutné odpovědi na další otázky. Někdo z Vás si raději vše organizuje sám, ostatní raději využijí služeb cestovních kanceláří…

Jaký typ zájezdu?

Pobytový zájezd nebo poznávací zájezd a nebo pojedu na dovolenou bez podpory cestovní kanceláře a vše si zařídím sám?

Jakou zvolit dopravu?

 • vlastní
 • letecky
 • bus
 • vlak

Jak vyřešit stravování?

 • vlastní
 • snídaně
 • polopenze
 • All Inclusive

Nyní víme co by jsme chtěli dovolené dělat, přibližně i kam bychom chtěli jet. A nyní sháníme další informace.

3.Informace o cílové lokalitě

autor: Kenneth Lu

Před cestou je dobré a užitečné se informovat o místě a zemi, kam chcete vyrazit a kde strávíte svou dovolenou. K tomu nám pomohou knihy a internet.

Průvodce a mapy

Základem pro shánění informací o dané zemi kam chceme vyrazit nebo o oblasti, kterou chceme v tuzemsku poznat, je dobrý průvodce. Zajistíme si ho v místní knihovně nebo koupíme v knihkupectví.

Vždy si půjčujte nebo kupujte co nejnovější cestovatelský průvodce, aby byly všechny informace co nejaktuálnější. Doporučuji:

 • Lonely Planet ( v ČR vydává Svojtka&Co. )
 • National Geographic ( v ČR vydává Cpress ze skupiny Albatrosmedia.cz )
 • Rough Guide ( v ČR vydává Jota )

V průvodcích se dočtete podrobné informace o zemi a místech, kde chcete strávit dovolenou. O zajímavých památkách a místech, které navštívit… Uděláte si dobrý přehled a při pozdějším výběru zájezdu si zamluvíte hotel již v dané oblasti a budete blíže památkám, které chcete navštívit nebo blízko vysněné pláže.

Travel Bible

Nově vydaný cestovatelský průvodce s podtitulem:  Praktické rady za milion, jak procestovat svět za pusu.

Travel Bible je návod na to, jak velkou pouť vůbec začít a jak si ji naplno užít. Po jejím přečtení přestanete jen snít a skutečně vyrazíte do zemí, kam už se tak dlouho toužíte podívat. Zažijete věci, na které do konce života nezapomenete, a poznáte místa, která neuvidíte ani v National Geographic. V knize zjistíte

 • jak si na cestu našetřit
 •  jak sehnat levné letenky
 • jak neutratit zbytečně mnoho za ubytování.

Internet

Další nekonečné množství informací můžete získat na internetu. Zvláště pokud umíte anglicky je informací nepočítaně. O to těší je v nich se orientovat. Proto jsem jako první zmínil knižního průvodce.

Jako první je vhodné navštívit webové stránky Ministerstva zahraničí. Kde jsou základní informace o většině zemí na světě, o jejich měnách, nutných vízech a povolení a další informace politické situaci v dané zemi a tím spojeném nebezpečí. A důležité kontakty na ambasády.

Ministerstvo zahraničí České republiky

hlavní adresa – www.mzv.cz

cestujeme – stránka s informacemi pro občany České republiky cestující do zahraničí –www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html

Informace o očkování a zdraví na samostatné stránce: Očkování a zdraví

Informace z různých cestovatelských stránek na internetu vždy dobře třiďte, bohužel ne vždy co je psáno je úplná pravda. nebo zdroj informací, které jste našli je již zastaralý … .

Množství získaných informací nám lépe pomůže vybrat konkrétní cílovou destinaci. Pro individuální turistiku je sběr informací před cestou stěžejní a je podkladem pro samotné podrobné plánování cesty.

4. Cestovní pojištění

Na cestovním pojištění ušetříte při cestách po Evropské unii, kde si vystačíte pouze s průkazkou pojišťovny. V případě cest mimo EU může postačit cestovní pojištění k platební kartě. Ale přesto je vhodné si zařídit cestovní pojištění.

Při cestách do vzdálenějších destinací nebo při cestách spojených se sportem, turistikou nebo různými adrenalinovými zážitky je nutné se na cesty připojistit.

Pro výběr cestovního pojištění můžete využít například:

5. Vybíráme zájezd

Nyní již víte kam chcete vyrazit. Do jaké země a pravděpodobně i nějaké konkrétní místo nebo město. Víte na co se připravit a víte co chcete:-)

Kamenná provozovna

Zájezdy můžeme vybírat v kamenné pobočce konkrétní cestovní kanceláře nebo v nějaké cestovní agentuře.

Co je cestovní kancelář a co cestovní agentura? Jednoduše řečeno je cestovní kancelář ta společnost, která zájezdy přímo provozuje, vymýšlí a organizuje a je pojištěna proti úpadku. A cestovní agentura zájezdy různých cestovních kanceláří prodává za provizi.

Takže přijdete do nějaké kanceláře nebo „obchodu“ a nadiktujete své požadavky. Pracovník Vám ochotně, někdy méně ochotně, sdělí aktuální nabídku, ze které si můžete vybrat. Pokud si vyberete, tak můžete zrovna objednat a vyřídit potřebné formality a zaplatit.

Výhodou je, že jednáte přímo z nějakým živým člověkem, který Vám zodpoví případné Vaše dotazy a může zavolat do centrály a zjistit zda je zájezd obsazený či ne v případě, že si objednáváte last minute.

6979827-el-secreto

Internet

Nabídky zájezdů na internetu jsou druhou možností, jak vybrat a objednat zájezd pro Vaši vysněnou dovolenou.

Zase máte možnost najít webové stránky konkrétní cestovní kanceláře nebo využít specializovaných serverů, kde si můžete jednotlivé nabídky cestovních kanceláří porovnat a vybrat pro vás tu nejlepší.

Nejznámější servery pro výběr dovolených jsou:

a další. Pro výběr samotného ubytování zvolte server Booking.com

U těchto společností najdete bohatou nabídku zájezdů českých cestovních kanceláří a v poslední době také velmi oblíbené zájezdy od německých cestovních kanceláří. Máte tak na jedno místě vše co potřebujete k výběru.

Výhodou výběru zájezdu a dovolená na specializovaném serveru je, že vidíte všechny zájezdy od různých cestovních kanceláří na jedno místě a můžete je jednoduše porovnávat a vybírat.

Pomocí výběrového formuláře si navolíte svou cílovou destinaci a termín, kdy by jste chtěli letět a systém Vám ukáže nabídku zájezdů do dané lokality.

Nebo můžete vybrat zájezd přímo u své oblíbené cestovní kanceláře.  Doporučujeme například:

Nyní už nezbývá, než Vám popřát pěkný let a krásnou dovolenou.

 
Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest