Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Dovolená na Jižní Moravě

 

Řada lidí pro letošní dovolenou zvolila nějakou destinaci v České republice. Necestovali k moři a zůstali v tuzemsku nebo pro polovinu dovolené si vybrali zájezd k moři, do nějaké bezpečné destinace, například ve Španělsku a druhou půlku dovolené strávila v České republice. Toto alespoň potvrzují data od cestovních agentur a kanceláří. Jedním z nich jsem byl i já.

Vybral jsem si Jižní Moravu, konkrétně oblast v okolí Lednice. Proč jsem zvolil tuto tuzemskou destinaci? Oblast Jižní Moravy patří k velmi vyhledávaným v rámci České republiky, společně s Krkonoši patří k nejžádanějším.

Lednice, Valtice a Pavlov, dovolená na Jižní Moravě

Dovolená na Jižní Moravě

Já mám Jižní Moravu velmi rád a strávil jsem zde již několik svých dovolených a výletů. Pravda nejčastěji do byly cesty za vínem. Víno je jedno z největších lákadel Jižní Moravy, v průběhu roku se zde koná řada vinařských akcí, je také velmi snadné si objednat návštěvu ve sklípku přímo s konkrétním vinařem. V průběhu posledních let se kvalita služeb spojená s konzumací a ochutnávkou vína zlepšuje a sami vinaři své služby rozvíjejí a nabízejí stále více … .

Jižní Morava má pro mne tyto hlavní přednosti:

  • vinařská oblast, možnost ochutnávky vín přímo od vinařů
  • velké množství krásných památek
  • nejteplejší oblast v ČR

Důležitý je také klid a pohoda, která zde tak nějak celkově vyzařuje. Když přijedete na Jižní Moravu je zde vše klidnější a v dobré slova smyslu pomalejší.
Jako centrum svého pobytu jsme zvolili obec Lednice, kterou obklopuje krásná oblast Lednicko-Valtického areálu.

Penzión jsem si zamluvil již na jaře. Několik měsíců předem. O tuto tuzemskou destinaci je velký zájem a kapacity ubytování, zejména na víkendy, přes prázdniny i na celý týden, jsou dlouho dopředu zarezervovány.

Pro výběr penziónu jsem zvolil server Pampeliška.cz, kde jsme ubytování vybíral již vícekrát a vždy jsem byl spokojen a vše fungovalo. Rezervoval jsem penzion Onyx – větší penzión s kapacitou až pro 77 osob.

Penzion Onyx

Penzión byl čistý, obsluha v recepci příjemná. V Onyxu si můžete objednat snídaně, které jsou podávány formou švédského stolu, s klasickou nabídkou snídaňových cereálií,marmelády, medu, mléka, čaje, kávy, vajíček, uzenin a sýrů, kdo má zájem i může si objednat i obědy a večeře. Ty jsou pak nabízeny ze speciálního jídelního lístku ve stejnojmenné restauraci Onyx, která je na náměstí v Lednici, cca 500 m od penzionu. Jídlo v restauraci jsme také vyzkoušeli, bylo chutné, ceny přiměřené a srovnatelné s ostatními v okolí, mohu doporučit.

penzion Onyx
penzion Onyx

Pro cyklisty je k dispozici kolárna na úschovu kol přes moc, pro motoristy pak parkoviště, to by mohlo být větší, při plné kapacitě je docela stísněné.

Na serveru Pampeliska.cz má penzion Onyx velmi pěkné aktuální hodnocení 9,1/10 a já se mohu k tomuto hodnocení přidat. Penzion Onyx mohu doporučit.

Na jiné možnosti a konkurenci Onyxu se podívám v nějakém jiném článku.

Lednice

Lednice je menší obec na severním okraji Lednicko-valtického areálu a jedním z jeho hlavních lákadel, díky nádhernému zámku, krásné a velké zámecké zahradě a Minaretu. V létě je Lednice plná turistů, kteří se vydali prozkoumat krásu zdejšího zámku a zámeckých zahrad.

zámek Lednice Minaret - Lednice

Víno

I když je Lednice obklopena vinařskýma vesničkami a o ní samotné se často mluví jako o vinařské obci, upřímně říkám, že tomu tak není. Ano v obci je několik vinařů, sklepů, možností ochutnávek vína, ale typickou vinařskou uličku plnou sklípků zde nenajdete. Ale díky blízkosti Valtic, Mikulova a další vinařských vesnic v okolí Pálavy je zde v restauracích a pro turisty zřízených ochutnávkových místech velmi pěkná nabídka kvalitních vín.

Jedno z ochutnávkových míst je ve stánku se zahradním posezením u centrálního parkoviště, kde nabízí svá pěkná vína Vinařství Chateau Lednice. Můžete zde ochutnat vzorky vín z celé jejich produkce a následně si zakoupit láhev sebou na penzión nebo domů. Bohužel velmi brzo zavírají, a tak večer, kdy by jste chtěli po večeři posedět, mají zavřeno.

Hned vedle je večer otevřeno stylové tzv. vinařské městečko, kde můžete posedět i po setmění, ale nenabízejí tak kvalitní vína.

Jídlo

Pro občerstvení a jídlo je zde v centru Lednice několik restaurací, které nabízejí kvalitní pokrmy. Ceny jsou vyšší, jídlo spíše cca od 140 a výše. V Lednici je také jedna z restaurací, které dostali kladné ohodnocení od Zdeňka Pohlreicha v pořadu Ano, šéfe! Jde o Restauraci u Tlustých.

Nejlepší poměr ceny, kvality jídla a kvality obsluhy jsme po týdenní pobytu vybrali restauraci u hotelu Princess.Sport a zábava

Sport a zábava je asi nejslabší, co je v Lednici. Obec se po šesté hodině vylidní, turisté odjedou a hosté v místních penziónech jdou na večeři. A dál … , nic. Na večer není žádný program a zábava.

Se sportem je to podobné. V průběhu dne můžete samozřejmě jezdit po okolí Lednice a po celém Lednicko – Valtickém areálu na kole. Je to oblast pro cykloturisty zaslíbená a je jich opravdu mnoho. terény nejsou náročné a dají se vymyslet krásné trasy.

V obci je ještě možné jít si do místního tenisového areálu tenis. A toť vše. V Lednici je půjčovna aktuálně velmi populárních koloběžek, ale není moc propagovaná, žádná reklama. Půjčovna není v centru, je na výjezdu z Lednice směrem na Podivín a pokud ji vyloženě nehledáte, tak ji nenajdete.

Je zde také půjčovna kol. Kol mají přes 40. Ale jde o straší těžší krosová kola, které již mají něco za sebou. Vyzkoušeli jsme. Kolo 40 km výlet vydrželo, ale pro více denní jezdění to není. Obsluha půjčovny, ale byla velmi ochotná. Například v případě defektu nebo nějakého problému pro vás zajedou.

Lednice a výlety

Pokud jedete na dovolenou na Jižní Moravu a jste přímo v Lednici máte výlety vyřešené. Výlet v Lednici = Lednicko-valtický areál. Unikátní krásný krajinný celek upravený 18. a 19. století knížecím rodem Lichtenštejnů. LVA je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Jeho výjimečnost podtrhuje, že od 1996 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kromě krásně upravené a komponované krajiny je v areálu plno památek, kterým vládne Lednický zámek jeho zahrady a park. A dále pak zámek ve Valticích. Valtice jsou pak dalším cílem výletů z Lednice. Nedaleko pak je Mikulov a chráněná krajinná oblast Pálava a samozřejmě mnoho vinařských obcí.

V okolí Lednice je tak ideální prostor pro výlety na kole spojených s ochutnávkou vína ( ale pozor na policii 🙂 )

Janův Hrad - Lednicko-Valtický areál Kolonáda - Valtice
zámek Valtice Mikulov - Zámek
Mikulov - Svatý kopeček Pálava - zřícenina hradu Dívčí Hrady

My jsme zvolili následující itinerář výletů:

  • Prohlídka Lednického zámku, zahrad a procházka po zámeckém parku k Minaretu
  • Výlet na kolech po všech hlavních památkách Lednicko-Valtického areálu ( cca 40 km )
  • Výlet do Valtic, prohlídka zámku ve Valticích, výšlap na Kolonádu a prohlídka vinných sklepů Valtické sklepení
  • Výlet do Mikulova, prohlídka zámku a výšlap na Svatý kopeček
  • Výlet do Pavlova spojený s výletem ke zřícenině hradu Dívčí hrady
  • Jeden výlet jsem zvolili mimo oblast LVA a namířili jsme si do vinařské obce Čejkovice, kde jsme ale nebyli na prohlídce vinného sklepa, ale navštívili jsme firmu Sonnentor  a prohlédli si, jak se vyrábějí čaje a koření.

Máte-li rádi památky, krásné parky a zahrady, výlety na kole a víno, vydejte se do Lednice a okolí. Pro Jižní Moravu je návštěva Lednicko-valtického areálu jasná volba číslo jedna.

Na Jižní Moravě je samozřejmě mnoho další krásných a zajímavých míst plných památek a vína. Anebo je to spíše víno a pak památky?

Sám jsem několikrát procestoval Znojemsko nebo okolí Strážnice a Kyjova a i tyto oblasti mohu vřele doporučit. A jsou i další … . Jet na dovolenou na Jižní Moravu jen jednou na pár dní nestačí, ať již to je výlet za památkami nebo za vínem. Je třeba vše pečlivě procestovat a vína ochutnat. Pokud se jednou na Jižní Moravu vydáte, a je jedno do které oblasti, uchvátí vás, a budete se sem rádi vracet. Mě plně pohltila.  Jižní Moravu si zkrátka zamilujete!

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest