Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Česká republika jako vzdušný přístav

V České republice nalezneme nespočet letišť určených k rekreačnímu létání, pyšnit se však můžeme i řadou letišť mezinárodních, které mají cestující k dispozici. Patří mezi ně Praha, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary, Brno, Kunovice a Vodochody.

Na první tři jmenované se podíváme podrobněji, jedná se totiž, co do počtu odbavených cestujících, o tři největší česká letiště.

Letiště Václava Havla Praha

Letiště, v roce 2012 pojmenované podle bývalého prezidenta České republiky Václava Havla, se nachází na severozápadním okraji Prahy. Dostanete se sem pouze autobusovým spojením nebo taxíkem, do budoucna je ale v plánu linka metra a rychlodráha z centra Prahy.

Za rok 2014 odbavilo pražské letiště přes jedenáct milionů cestujících, kteří nejvíce využívali linek do Velké Británie, Německa, Ruska, Itálie a Francie. Pasažéři také mohli využít dalších 119 destinací, které obsluhovalo 54 leteckých společností na pravidelných linkách.

Provoz letiště byl zahájen 5. dubna 1937, a to linkou z Piešťan. Tenkrát veškerý ruch probíhal ještě na dnešním starém letišti (Terminál 3). Dnes jsou pro běžné cestující aktivně v provozu dva terminály:

  • Terminál 1, odkud se létá mimo schengenský prostor,
  • Terminál 2, odkud se létá do Schengenu.
  • Terminál 3 v současnosti slouží pro odbavování soukromých letů.
Parkování na Letišti v Praze
Letíte na dovolenou, ale co s autem? S parkování u letiště je někdy problém. Zmapovali jsme pro vás možnosti parkování u Letiště Václava Havla v Praze Přečtěte si více: Parkování na letišti Václava Havla v Praze

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Ostravské letiště, v roce 2006 přejmenované z Letiště Ostrava-Mošnov na Letiště Leoše Janáčka Ostrava, se nachází necelé čtyři kilometry východně od Studénky. Na letiště se pohodlně dostanete vlakem, nová trať byla otevřena v dubnu 2015.

V roce 2014 odbavilo ostravské letiště celkem 297 691 cestujících a přiblížilo se tak statisticky době před velkou finanční krizí. Téměř 190 tisíc cestujících využilo pravidelných linek létajících z letiště, zbytek pak cestoval charterovými lety.

Historie letiště sahá až do roku 1939, kdy na místě současného vzdušného přístavu bylo polní letiště luftwaffe. Výstavba samotného areálu pak začala v roce 1956. V roce 1968 letiště obsadila ruská armáda, pro vojenské účely sloužilo až do roku 1989, kdy ho převzala Česká správa letišť.

Doba letu
Zajímá Vás doba letu na vaši vysněnou dovolenou? Zde je několik vybraných a nejoblíbenějších destinací a doba, kterou strávíme v letadle. Přečtěte si celý článek: Doba letu

Letiště Pardubice

Letiště Pardubice je regionálním letištěm, na kterém se střídá civilní a vojenský provoz. Jeho areál naleznete na jihozápadním okraji Pardubic u čtvrti Popkovice, hned vedle závodiště, kde se odehrává Velká pardubická. Na letiště se dá pohodlně dojít pěšky od zastávky autobusu.

Za rok 2014 bylo na pardubickém letišti odbaveno 155 056 cestujících, což je o téměř 30 tisíc cestujících méně než v roce 2013. Letiště nejčastěji využívá letecká společnost Transaero provozující lety do Moskvy. Dále zde cestující nastupují do letadel na charterových letech do prázdninových destinací.

Historie civilního života letiště sahá do roku 1995. Do té doby bylo letiště v užívání výhradně vojenského letectva. Oficiálně bylo pardubické letiště pro civilní provoz otevřeno 18. 5. 1995.

Kde objednat letenky a dovolenou?
Letenky, hotel a zájezdy pro Vaše cesty pro světě si můžete objednat u své oblíbené oblíbené cestovní kanceláře, přímo v hotelu a letunku u své oblíbené letecké společnosti. Nebo můžete využít různé srovnávače a on-line katalogy. Kde vybíráte z více nabídek od více společností. My doporučujeme:

 

úvodní obrázek:redlegsfan21

 


Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest