Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Do Čejkovic za bylinkami, čaji, Templáři a vínem

Máte-li cestu na Jižní Moravu a jedete dolů k Pálavě, určitě si udělejte malou zajížďku nebo výlet a zavítejte do Čejkovic. Vinaři znají, ano Čejkovice jsou vinařská obec, která patří do Velkopavlovické podoblasti. Sídlí zde například známé Templářské sklepy, ale také řada menší kvalitních vinařů, ale my nyní nejedeme do Čejkovic primárně za vínem, ale také za bylinkami, čaji a kořením.

Návštěva v bylinkovém ráji Sonnentor

Vítám všechny, kdo rád v kuchyni používá různé bylinky a koření v bio kvalitě a zároveň si při odpočinku dopřeje šálek bylinkového čaje nebo bio kávy. Zde je pozvánka na prohlídku firmy Sonnentor … .

Návštěva Sluneční brány, jak by se dal jednoduše přeložit název firmy, je smyslový zážitek. Je to potěcha pro oči, nos i ústa a ještě budete obdivovat, jak lze podnikat v souladu s přírodou. Sonnentor je známý výrobce bylinkových čajů v nepřeberném sortimentu, koření a dalšího podobného sortimentu, a to vše v bio kvalitě.

Sonnetor

Sonnetor 1

V areálu samozřejmě najdete podnikovou prodejnu čajů a bylinek, zde je plná barev a vůní. Ale hned vedle prodejny je čajový salon ( krásná kavárna ), kde můžete ochutnat různé čaje z nabídky Sonnertor, dát si nikaragujskou bio kávu nebo ochutnat skvělé zákusky.

Čaj a káva se podává přímo v čajovém salonu nebo na pěkné terase, na kterou navazuje pěkně upravený volný prostor, kde se děti mohou proběhnout. Je zde také místo pro vzdělání a to přímo na bylinkové zahradě, kde jsou představeny různé druhy bylinek. Nejznámějším bylinkám jsou věnovány i velké plakáty na stěnách budovy.

Krásný výhled po okolí areálu a Čejkovic nabízí Vyhlídka na výsluní s fotopointem, kde se můžete vyfotografovat s Čejkovice v zádech a váš snímek bude na webu Sonnentoru ve speciální sekci, zde si můžete nasdílet, například na svůj FB.

Ještě před návštěvou provoněného krámku doporučuji zhlédnout Zážitkovou exkurzi do bylinkového ráje. Po ní v krámku utratí určitě více peněz :-), ale hlavně budete již vědět, jaká je filozofie firmy a jak se čaje vyrábějí.Zážitková exkurze v bylinkovém ráji

Exkurze vás provede po celém výrobním procesu výroby čajů Sonnetor.

Seznámíte se zde s jednotlivými postupy od skladování, zpracování a balení. Vše doplněno o přehledný výklad filozofie firmy, práci pěstitelů bylinek a jejich výběr.

Ve skladu bylinek je to fakt síla! Pokud jste silný alergik nebo máte astma, bude se vám hůře dýchat. aroma z uskladněných bylin je opravdu silné.

Pěstitelé bylinek a koření nejsou samozřejmě pouze z České republiky, ale dá se říci, že z celého světa. Jejich výběr je pečlivý a kontrolovaný. Stejně tak je i pečlivá výroba čajů.

Někteří konkrétní pěstitelé z Čech, Moravy, ale také ze světa jsou při exkurzi zmíněni a představeni.

Zajímavý a přínosný je také přístup firmy Sonnertor k životnímu prostředí a k přírodě kolem nás. Výrobky jsou vyráběny v bio kvalitě. I ve výrobě se myslí na ekologii. Například prach, který vznikne jako odpad z čištění bylinek je dále zpracováván. Lisují z něj pelety, které přes zimu slouží pro vytápění výrobních prostor.

Část odpadu z výroby odebírají farmáři jako krmení pro dobytek.

Sonnetor 2

Sonnentor

Sonnetor funguje jako dceřiná společnost rakouské firmy Sonnetor, s níž společně buduje obchodní značku Sonnetor. Její hlavní ideou je hluboká, dlouhodobá a oboustraně výhodná spolupráce obchodní a zpracovatelské společnosti spolu s biopěstiteli. Základním motivem je zpracování a výroba produktů z kontrolovaného ekologického zemědělství. Kompletní ifno o Sonner naleznete na jejich webu: Sonnentor.cz

Moje hodnocení

Je úžasné jak se dá z rozpadlého statku vybudovat velmi pěkný, k návštěvníkům a zaměstnancům přívětivý areál.

V areálu je vše pěkně upraveno. průvodkyně, obsluha v obchodě a v čajovém salónu je příjemná a pozorná.  Z návštěvy jsme byli učarovaní. Vůně, klid a pohoda!

Posedět si v kavárně, ochutnat kávu a čaj a skvělý zákusek, plus nadýchat se vůní sušených bylinek je skvělý zážitek. Jen vám nesmí být na konci líto trochu prázdnější peněženky po nákupu v bylinkovém obchůdku 🙂 Ale pak si vše můžete doma připomenou při voňavém a zdravém šálku čaje ze Sonnetoru!

Čejkovice a cesta za vínem

Jak jsem již zmínil v prvním odstavci jsou Čejkovice významná vinařská obec na Jižní Moravě, patří do Velkopavlovické podoblasti.

Čejkovice jsou obcí s bohatou historií spjatou s řádem templářských rytířů. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1248, kdy zde pobýval templářský komtur Ekko.

Právě Templáři zde začali pěstovat vinnou révu a postavili zde gotickou tvrz, pod kterou jsou známé rozsáhlé sklepy. Se svojí délkou 650 m patří k největším v České republice. Sklepení nyní využívá vinařská společnost Templářské sklepy. A vy si je můžete prohlédnou při prohlídce a zároveň ochutnat nějaké pěkné vínko od Templářů.

Někdejší zámecká tvrz nyní slouží jako hotel, ve kterém je Zámecká galerie vín, kde si můžete koupit a ochutnat nejlepší vína z okolí Čejkovic.

víno

Čejkovice

Kde hledat informace o Čejkovicích

Přes léto je v Čejkovicích připravena akce Letní otevřené sklepy, kde vinaři zapojení do této akce mají otevřené své sklepy v daný čas. Jak to funguje?

…. v období od 23. června do 4. září můžete osobně navštívit vinaře z Čejkovic. V pravidelných intervalech jsou pro vás otevřeny dva až tři sklepy v době od 13:00 do 18:00. Degustace vzorků u vinaře stojí jednotně 100 Kč. Vína, která vám budou chutnat si můžete ihned zakoupit. Vinaři vám rádi ukáží výrobní prostory, kde se víno vyrábí a zodpoví vám veškeré otázky.

 

 

Čejkovice určitě stojí za návštěvu. Ať již se do Čejkovic vypravíte za bylinkami nebo za vínem, přeji Vám krásné počasí a pěkné zážitky.Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest