Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Výšlap skalním městem Hruboskalsko

Kratší, krásný, ale lehce náročný výšlap po vyhlídkách a skrz skalní město Hruboskasko. Při výletu můžeme zároveň navštívit dvě významné památky v Českém ráji: hrádek Valdštejn a zámek Hrubá Skála.

Hruboskalsko je výjimečné skalní město v Českém ráji nedaleko města Turnov.

Trasa a popis výletu

Start je na parkovišti v obci Pelešany. Menší, v letní sezoně placené, parkoviště na konci obce. Toto parkoviště je možné výborně využít i na další výlety v okolí Hrubé Skály a pro cyklotrasy po Českém ráji.

Z parkoviště vyrazíme po zelené značce a stoupáme na Valdštejn. Od hradu dále pokračujeme po modré, která nás zavede přímo na vyhlídky a do skal. Velmi zajímavá je už první vyhlídka na trase: Janova vyhlídka. Odkud je pěkný výhled na severní část Českého ráje s dominantou kopce Kozákov. A pokračujeme dále skrz skalní město, mezi tyčící se skalní věže.

Cestou míjíme několik pramenů. U Antonínkova pramenu, kde je rozcestí, se dále vydáme po žluté. A postupně stoupáme na Mariánskou vyhlídku, cestou míjíme Symbolický hřbitov horolezců.

Z Mariánské vyhlídky je krásný pohled na zámek Hrubá Skála a v dálce na jednu z dominant Českého ráje Trosky.

Na dalším rozcestí odbočíme na modrou a skalní průrvou se zase spustíme mezi skály. A přes Adamovo lože a další úzkou průrvu se dostaneme na malé náměstíčko ve skalách a tzv. myší dírou , po zelené, se dostaneme nahoru na parkoviště před zámkem Hrubá Skála.

Náročnější část výletu máme za sebou. Zpět na Valdštejn se vydáme po červené. Ta nás po vršku skal a přes dvě velmi krásné vyhlídky na celé Hruboskalsko, zavede zpět. Z Valdštejna se zase po zelené vracíme zpět na parkoviště.

Tento výlet je určen pouze pro pěší, část trasy není na kole sjízdná. Cesta je cca 9 km dlouhá, středně náročná. První část trasy je hodně skopce do kopce. Cesty se písečné nebo kamenité. Na cestě jsou různé průchody mezi skalami, pískovcové schodiště. Někde jsou zhotoveny bytelné železné schody, které ale za mokra kloužou.

S dětmi je to skoro na celodenní výlet. Občerstvení je možné zakoupit na Hrubé Skále ( restaurace nebo bufet na parkovišti ) a Valdštejnu je také dobře zásobené občerstvení.

Ubytování v Českém ráji si můžete vybrat zde >>

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest