Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Plavby po Středomoří

Máte rádi moře a slunce? Vyzkoušejte něco nového. Vydejte se na plavbu. A plavby lodí po Středomoří jsou bezkonkurenčně nejoblíbenější.

Středozemní moře má pro nás Evropany mnoho výhod

  • Blízká a dobře přístupná destinace
  • Stále letní počasí
  • Množství antických i středověkých památek
  • Krásná příroda.

Oblast plaveb ve Středomoří zahrnuje pobřežní části Středozemního moře na evropském, asijském a africkém kontinentě, ostrovy ve Středozemním moři, Kanárské ostrovy a pobřeží Černého moře. Přístavy vyplutí jsou snadno dostupné autem, vlakem i letecky.

Trasy a přístavy

Přístavy jsou blízko, dobře dostupné, nejčastěji je u zájezdů ( plaveb po Středomoří ) vlastní doprava do přístavu.

Jako nástupní přístavy jsou nejvíce využívané přístavy severní Itálie: Benátky, Janov, Savona. Díky dobrému leteckému spojení je se často také využívají přístavy v Barceloně, nebo Istanbulu.

Trasy plaveb po Středozemí jsou rozdělené na dva základní okruhy: západní Středomoří v oblasti na západ od Apeninského poloostrova,včetně západního pobřeží Itálie a východní Středomoří, zahrnující oblast Jadranu, Řecka a pobřeží zemí Blízkého východu. Co Vás láká víc? Francie, Španělsko, Itálie? Nebo Řecko, Turecko a Blízký východ?

Hlavní sezóna je od května do října

Plavby ve Středomoří se pořádají celoročně. Hlavní sezóna je od května do října, tehdy ve Středozemí panuje krásné slunné počasí, které prohřívá moře na příjemných 24 – 28°C .

Prázdninové měsíce červenec a srpen jsou obdobím dovolených a školních prázdnin celé Evropy, a tak je dobré si plavbu rezervovat s velkým předstihem. Jarní a podzimní měsíce jsou však také plné slunce, teploty se pohybují kolem příjemných 20°C. Toto období je tedy nejvhodnější na poznávání památek a výlety do okolí přístavů. Co preferujete Vy?

V zimních měsících zůstává ve Středomoří jen malé množství lodí. Trasy jsou upravené a směřují také do teplejších oblastí, jakými jsou Kanárské ostrovy, Madeira, Maroko nebo Egypt a Izrael. Klienti více užívají zázemí lodi, dopřávají si masáže, wellness a další špičkové doplňkové služby.

Pro ty, kteří mají málo času nebo si chtějí plavbu jet tak vyzkoušet, doporučujeme vybrat některou z mini plaveb v trvání 2 – 5 dní.

Dovolená, plavba po Středozemí je vhodná jak pro lidi, kteří si chtějí jen odpočinout a trávit dny opalováním a koupáním se v jednom z několika bazénů, tak i pro ty, kteří chtějí své volné chvíle prožít poznáváním cizích kultur a oblastí.

Nestačí Vám Středomoří? Vydejte se na plavbu do Karibiku nebo prozkoumejte Severní moře a norské fjordy.

Benátky

 Jak obecně ušetřit při plavbě po Středomoří

Nikdo se nechce během dovolené extra uskromňovat, ale na některých věcech můžete ušetřit, aniž byste museli zásadně slevovat ze svých požadavků na příjemné okamžiky. Ke každé dovolené například patří dobré drinky a ty se dají získat buď levněji než běžně, nebo dokonce úplně zadarmo v rámci akcí.

Na jednotlivých lodích jsou pro pasažéry připraveny nejrůznější vouchery, stačí si je jen ohlídat a zamířit v pravou chvíli k tomu pravému baru. Dalším způsobem, jak ušetřit na drincích, jsou koktejlové party, kde všichni pijí úplně gratis.

A jídlo? Vyplatí se například zabalit si aspoň lehkou svačinu vždy z lodi s sebou na výlet po přístavním městě. Na některých lodích panuje neomezená konzumace zmrzliny, tak toho s chutí využijte. Stejně jako bary, i restaurace mají v určité dny slevy. A ušetřit se dá dobře i na pití – stačí si s sebou vzít šumivé tablety nebo oblíbený sirup, který jen přidáte do čerstvé vody. A pijete zdarma.

Jak ušetřit v nejznámějších přístavech při návštěvě památek

Plánujete během své plavby po středomoří navštívit i města a zpestřit si tak plavbu jejich prohlídkou? Pak jistě oceníte tipy na památky v nejznámějších městech, které jsou vytipovány s ohledem na to, abyste vydali jen velmi málo peněz ze svého rozpočtu.

Marseille

V drtivé většině památek se platí vstupné. Pokud v Marseille strávíte celý den, může se vám vyplatit City Pass, který stojí 26 Eur na 24 hodin, vztahuje se na městskou dopravu, některé lodní linky a zajišťuje vstup do některých památek a na atrakce zdarma nebo se slevou. V Marseille se určitě projděte po Starém přístavu a centru města, v němž poznáte zdejší nádhernou atmosféru.

Dubrovník

Nejrůznější památky v Dubrovníku se rovněž vyplatí navštívit s turistickou kartou Dubrovnik Card, která zajišťuje výhodnější vstup na atrakce a památky, slevy v restauracích a nižší cenu hromadné dopravy. Denní karta vyjde na 170 kun, a pokud si ji pořídíte přes internet, ještě 10 % ušetříte. Automaticky s ní získáte vstup úplně zdarma asi do 10 památek či muzeí.

Řím

V Římě je to s šetřením a vstupy o dost veselejší. Zadarmo se podíváte na Pantheon, do Růžové zahrady, do všech chrámů a kostelů a poslední neděli v měsíci dopoledne neplatíte vstupné v žádném z muzeí ve Vatikánu.

Barcelona

V Barceloně se můžete zdarma podívat do muzeí, jen je třeba zjistit si předem, které konkrétní muzeum nabízí konkrétní dny – bývají to neděle, ale není striktně dáno, že musí jít o první, poslední či jinou. Pro slevy na jiné atrakce si pořiďte turistickou kartu, kterou vydávají hned ve třech variantách. Slevy na památky a zároveň bezplatnou hromadnou dopravu získáte na 1-2 dny za 29 Eur.

Benátky

V Benátkách můžete, stejně jako v Římě, navštívit vždy poslední neděli v měsíci muzea zdarma. Bez placení vstupného se dostanete i do úchvatné baziliky sv. Marka. Nezapomeňte si i na jeden den pořídit turistickou slevovou kartu Venezia Unica, s níž budete mile překvapeni kdykoli, když budete platit vstupné nebo se budete chtít svézt hromadnou dopravou. Cena se odvíjí od benefitů, které si sami navolíte, a ve finále ušetříte až 28 % z toho, co byste celkem zaplatili.

Autorem rozšíření článku o tipech, jak ušetřit na plavbě a o památkách, které v přístavech navštívit, je cestovní kancelář ESO travel – specialista (nejen) na plavby po středozemním moři.


 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest