Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Cesta kolem světa aneb po stopách Philease Fogga III.

Kopírujeme cestu anglického gentlemana Philease Fogga a jeho sluhy. Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem se vydali na cestu kolem světa na základě sázky v Reformním klubu, a cestu musí zvládnou za 80 dní.

Around_the_World_in_Eighty_Days_map

V minulém dílu jsme pana Fogga opustili v indické Kalkatě, kde se měl nalodit na loď do Jokohamy.

„Konečně v sedm hodin ráno dorazili do Kalkaty. Parník do Hongkongu měl zvednout kotvu až v poledne. Phileas Fogg měl tedy před sebou pět hodin času. Podle svého cestovního plánu měl náš gentleman dorazit do indického hlavního města 25. října, třiadvacet dní po odjezdu z Londýna, a přijel tam ve stanovený den.“

V Kalkatě se nalodili na parník Rangůn a vyrazili směr Hong Kong. Stále ho doprovázela princezna Auda, která hledala svého příbuzného, měl by být právě v Hong Kongu a v patách jim byl stále detektiv Fixx.

Cesta do Hong Kongu

Cestou z Kalkaty pluly okolo Andamanských ostrovů, Malackým průplavem mezi Malajsijí a ostrovem Sumatra. Zastávku měli v Singapuru na doplnění paliva a dále do Čínského moře a do Hong Kongu.

Andamanské ostrovy

Andamany
Andamany – foto: Jukka

Andamanské ostrovy patří Indii a leží v Indickém oceánu na jižním konci Bengálského zálivu nedaleko Thajska a Indonésie. Celé souostrový Andamanských a sousedních Nikobarských ostrovů tvoří přes 570 ostrovů, z toho trvale obydlených je 38.

Na ostrovech žije okolo 400 tis. obyvatel, hlavním městem Andamanských ostrovů je Port Blair.

Andamanské ostrovy to je opuštěný tropický ráj uprostřed Indického oceánu. Neobvyklá a exotická turistická destinace s bujnou tropickou vegetacÍ nabízející blankytné moře, bohatý podmořský svět lákající k  šnorchlování a potápění.

Malajsie

Kuala Lumpur, Petronas Twins Tower
Kuala Lumpur, Petronas Twins Tower – foto:Luke Ma

Malajsie je stát ( konstituční monarchie ) v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo.

Pro turisty a cestovatele nabízí mnoho krás a zajímavostí: unikátní přírodu, nádherné pobřeží, působivé hory, pohádkové ostrovy i supermoderní velkoměsto Kuala Lumpur.

Hlavní město: Kuala Lumpur

Měna: malajsijský ringgit (MYR)

Počet obyvatel: 30 mil.

Úředním jazykem je malajština. Ostatními nejpoužívanější jazyky: angličtina, čínština a tamilština.

Vízum: Při vstupu do Malajsie nepotřebujete turistické vízum na pobyt do 90 dnů. Vstupní razítko platí pro pevninskou Malajsii a stát Sabah; neplatí pro stát Sarawak (oba na Borneu), jehož imigrační služba uděluje vstupní povolení po příletu na pobyt do 30 dnů.

Moře v Malajsii má díky teplému podnebí velmi příjemnou teplotu – mezi 26 až 29 stupni Celsia, vhodné pro celoročnímu koupání. Obzvláště moře o malajských ostrovů je vyhlášené svou průzračností a krásnými lokalitami pro potápění.

Malajsie – Kuala Lumpur + Ostrov Langkawi / Htl The Danna Langkawi

Malajsie - Kuala Lumpur 
 
  • Doprava: letecky, odlet Praha
  • Termín:   11.2. – 25.2.2015
  • Strava: snídaně
  • Cena: 74 773 Kč

 

Sumatra

Sumatra
Severní Sumatra, jezero Toba – foto: Max Grabert

Sumtra se nachází v západní části souostroví Velké Sundy a je součástí Indonésie. Je to šestý největší ostrov na světa, má rozlohu 443 066 km².

Na Sumatře žije přes 45 miliónů obyvatel.

Velká část ostrova pokrývá bujný deštný prales. Na ostrově je mnoho činných sopek a sirných pramenů. Je zde také největší sopečné kráterové jezero na světě – Danau Toba, které má rozlohu 1130 km2.

 

Singapur

Moderní a bohatý městský stát v Jihovýchodní Asii.

Více o Singapuru si přečtěte v samostatném článku:

Singapur, Marina Bay - foto: Leonid Yaitskiy

Singapur

Singapur – Lví město. Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii. Rozkládá se na stejnojmenném ostrově a několika menších ostrůvcích u jižního cípu malajského poloostrova. S Malajsií je spojen mostem. Singapur je moderní velkoměsto s necelými 5,5 mil. obyvatel. Singapur je po Šanghaji druhý největší světový přístav. Je zde velké moderní letiště Changi, které patří […]

 

… Na poslední části trasy do Hong Kongu nabral parník s panem Foggem, díky nepřízni počasí, jeden den ztrátu. Ale jak se při připlutí do přístavu dozvěděl, měl parník Carnatic, se kterým měli pokračovat dále v cestě také, díky poruše zpoždění. A měl odplout až další den ráno. Pan Fogg se sluhou a s Audou ubytoval v hotelu Club Hotel … .

Hong Kong

Hongkong je zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Rozkládá se na poloostrovu a několika ostrovech, nejvýznamější části jsou: ostrov Hongkong, Kowloon, Nová teritoria, Vnější ostrovy a má celkovou rozlohu 1 104,4 km2 . Žije zde okolo 7 mil. obyvatel.

Hong Kong má za sebou bohatou historii. První Evropanem, který objevil Hong Kong byl portugalský mořeplavec Jorge Álvares v roce 1513.

Hong Kong byl v minulosti britským teritorálním územím. V roce 1842 bylo území Hong Kongu podstoupeno v Nankinské smlouvě na věčné časy. Britové postupně získali i další menší sousední uzemí včetně území Nová teritorie. Ta dostala do pronájmu na 99 let.

V roce 1997 vypršela 99 letá smlouva a bylo rozhodnuto o vrácení celé oblasti Nového teritoria, ale také celé kolonie Hong kong číně. Britové si stanovili podmínku zachování, minimálně po dobu 50 let, fungování stávajícího systému v Hong Kongu.

Hong Kong je dnes moderní obchodní centrem a kosmopolitním městem.

Vízum: Občané ČR nepotřebují při turistických a dalších cestách, jejichž účelem není výdělečná činnost, vízum pro vstup a pobyt na území HK SAR do 90 dnů.

Vyražte poznat Hong Kong:

hong

 

A pan Fogg? V Hong Kongu se staly dvě události, které ovlivnily jeho cestu kolem světa. Za prvé: Ztil, že strýc princezny Audy již zde nebydlí, ale odcestoval do Evropy a prý by měl bydlet v Nizozemí. Nabídl tedy, že princezna může cestovat dále s ním. Oba byli rádi, protože v sobě našli zalíbení.

Za druhé: Léčka detaktiva Fixxe na sluhu Passepartouta. Sluha se dozvěděl, že závada na Carnatiku je opravena dříve a že vyplouvá již večer. Chtěl o všem informovat svého pána. detektiv Fixx vytušil svou příležitost a chtěl Fogga v Hong Kongu, v posledním uzemí pod Anglickou správou zdržet a počkat na zatykač. Vylákal proto sluhu Passepartouta do putyky, kde se spolu opili a kouřili opium.

A tak se stalo, když pan Fogg s Audou ráno dorazili do přístavu, čekalo na ně pouze prázdné molo. Carnatic odplul.  Fogg ale neztratil hlavu a sehnal  náhradní loď. A vyplul do Šanghaje. Ano do Šanghaje a ne do Jokohamy, protože loď byla menší a plavbu do vzdálenější Jokohamy by nezvládla a zároveň se dozvěděl, že parník se kterým měl cestovat z Jokohamy do San Franciska začíná svou cestu právě v Šanghaji. a v cestě musel ale pokračovat bez svého sluhy Passepartouta, kterého nenašel …

Šanghaj

Šanghaj
Šanghaj – foto: an.yonghua

Šanghaj je významné ekonomické a obchodní centrum a je nejlidnatějším čínským městem. Žije zde 24 miliónů obyvatel.

Svou ekonomickou dominaci umocňuje Šangahaj největším přístavem na světě.

Šanghaj leží v ústí řeky Jang-c’-ťiang, která se vlévá do Východočínského moře.

 Jang-c’-ťiang ( někdy se česky nazývá Dlouhá řeka ) je třetí nejdelší řekou na světě, měří 6300 km a povodí řeky má rozlohu 1 800 000 km².

V minulosti zaměstnával obyvatel výroba a obchod hedvábí a bavlny. A postupně se zde usadily všechny velké světové mocnosti ( Velká Británie, Amerika, Francie a Japonsko ) a jejich firmy. a učinily z Šanghaje významné obchodní a průmyslové centrum.

V roce 1949 město obsadili čínští komunisti. V na konci osmdesátých let zase začal překotný vývoj Šanghaje a okolí. A vzniklo bohaté sebevědomé město plné výškových budov.

Je výsledkem vzájemného ovlivňování východní a západní kultury a moderním symbolem Číny.

Vydejte se do Číny za poznáním a navštivte Macao, Hong Kong, Šanghai a 9 památek UNESCO na jedné cestě, nejvyšší stavby a top-památky Číny. Zakázané město, Hliněnou armádu, Velkou čínskou zeď a  Shaolin:

čina

 

Při cestě do Šanghaje nabrali mírné zpoždění, ale měli štěstí. Zrovna když v plouvali do zátoky, vyplouval parník Generál Grand z přístavu. Nalodili se na moři a pokračovali směr Jokohama. Kde se měl opět setkat se svým sluhou Passepartouem … .

… toho jsme opustili s hospodě. Když se probudil, zjistil, že je večer. Vzpoměl si na odplutí Carnatiku. Ještě v opojení po pití a kouření opia se nalodil, těsně před vyplutím, na Carnatic. Když se ráno probudil, vzpoměl si na svého pána. Byl sám a svého pána ztratil.

Po přilutí do Jokohamy hledal sluha Passepartou obživu, protože byl bez peněz. Nechal se najmout k pouličním komediantům a kejklířům. U nich ho náhodou, po připlutí a zastávce v Jokohamě, pan Fogg objevil.

Jokohama

Jokohama je v současnosti druhým největším japonským městě. Leží na ostrově Honšů.

Z původně malé rybářské vesničky se zde vybudovalo velké město a nejvýznamější japonský přístav. Město se rozkládá na polostrově, který vystupuje do Tokijského zálivu.

Přístav v Jokohamě byl otevřen v roce 1859 a rychle se stal vstupní bránou pro většinu zahraničního obchodu s Japonskem.

Cesta Jokohamy k prosperitě a největšímu japonskému přístavu nebyla jednoduchá a město potkalo dvě velké rány:

  • v roce 1923 zasáhlo město velké zemětřesení, vyžádalo si přes 40000 životů a bylo poničeno přes 90% města.
  • velké oběti a poničení téměř poloviny města si vyžádalo bombardování za Druhé světové války

japan

Z Jokohamy pokračovala, již zase v kompletní sestavě, naše společnost do San Franciska.

“ Devět dní po odjezdu z Jokohamy měl Phileas Fogg objetu přesně polovinu zeměkoule. Opravdu, 23. listopadu překročil parník Generál Grant stý 245osmdesátý poledník.

Je pravda, že Mr. Fogg spotřeboval dvaapadesát dní z osmdesáti, které měl k disposici, a mohl jich vynaložit už jen osmadvacet. Je však třeba poznamenat, že byl-li gentleman teprve v půli cesty, měřeno podle poledníků, ve skutečnosti urazil už víc než dvě třetiny celé své cesty. Jaké jsou to nepřirozené zajížďky z Londýna do Adenu, z Adenu do Bombaje, z Kalkaty do Singapuru, ze Singapuru do Jokohamy!

Kdyby sledoval kružnici padesáté rovnoběžky, na níž leží Londýn, činila by celá vzdálenost zhruba pouhých dvanáct tisíc mil, kdežto rozmary dopravních prostředků donutily Philease Fogga urazit dvacet šest tisíc mil, z nichž k tomuto dni, k 23. listopadu, měl ujeto přibližně sedmnáct tisíc pět set. Nyní však už cesta vedla přímo… . “

 

Poznámka: v článku jsou citace z knihy: Cesta kolem světa za 80 dní – autor: Jules Verne

1. část Cesty kolem světa za 80 dní

2. část Cesty kolem světa za 80 dní

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest