Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Všechny cesty vedou do Chorvatska

Velká část českého obyvatelstva zase letos v létě sbalí kufry, naloží rodinné automobily až po střechu a vydá se tak říkajíc po vlastní ose do Chorvatska. Někteří za jasným cílem, jiní za dobrodružstvím, které začne hledáním vyhovujícího ubytování. Všechny však pojí touha po slunci, moři, vůni borovic a levandule.

Chcete se také přidat? Vyberte si dovolenou v Chorvatsku.  Prvním krokem pro cestu autem je zvolit si nejvýhodnější cestu.

Zvolit tranzitní země

Praotec Čech nám vybral pěkné místo k životu, ale nikdo nemůže mít všechno, takže zkrátka k moři je to daleko. Obecně můžete zvolit ze tří základních tras – přes Německo, Rakousko a Slovinsko, přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko, Maďarsko a případně opět Slovinsko.

Podstatné pro vaše rozhodnutí bude určitě místo, ze kterého vyjíždíte, cílová destinace a pak skutečnost, zda dáte přednost nejkratší nebo nejrychlejší cestě. Nebývají totiž vždy totožné.

Plitvice. Plitvická jezera
Plitvice. Plitvická jezera

Přes německé území

Pro obyvatele západních Čech často cesta začíná právě Německem. Bývá to kratší nebo minimálně rychlejší varianta, než se na rakouskou hranici přesouvat po českém území. V Německu platí poněkud jiné dopravní předpisy než u nás a je záhodno je znát. Povolená rychlost v obci je 50 km/hod, mimo obec 100 km/hod, na dálnicích rychlost není omezena. Zároveň je povolen limit 0,5 promile alkoholu v krvi. A dobrá zpráva – pro vozidla do 3,5 t jsou německé dálnice prozatím bezplatné.

Cesta Rakouskem

V Rakousku platí pro vozidla do 3,5 t rychlostní limit 50 km/hod v obci, 100 km/hod mimo obec a 130 km/hod na dálnicích. Budete-li mít v krvi méně než 0,5 promile, nebudete posuzováni jako osoba pod vlivem alkoholu. Rakouská dálniční známka letos vyjde na 8,7 EUR (desetidenní), respektive 25,3 EUR (dvouměsíční).

Dubrovník
Dubrovník

U sousedů na Slovensku

Přestože nás pojí poměrně dlouhá společná historie, dopravní předpisy našich východních sousedů jsou dnes již od našich poněkud odlišné. Rychlostní limity pro vozidla do 3,5 t jsou 50 km/hod v obci, 90 km/hod mimo obec a 130 km/hod na dálnici. Toleruje se 0,2 promile alkoholu v krvi.

Součástí povinné výbavy je i vlečné lano a reflexní vesta pro každého cestujícího ve voze. Desetidenní dálniční známka vás přijde na 10 EUR, měsíční stojí 14 EUR.

Maďarská cesta

Dobrodruzi mohou zvolit i dříve oblíbenou a často jedinou možnou cestu přes maďarské území. Proti ní však mluví většinou jak délka trasy, tak obecně předpokládaná neochota Maďarů domlouvat se s turisty jakoukoliv alespoň trochu srozumitelnější řečí, než je jejich vlastní jazyk. Pro úplnost však uveďme: povolená rychlost v obci 50 km/hod, mimo obec 90 km/hod, na dálnicích 130 km/hod.

Platí nulová tolerance k alkoholu v krvi, za tento přestupek je na místě odebírán řidičský průkaz. Použití autosedaček pro děti do 12 let se pouze doporučuje. Povinná je ale reflexní vesta pro každého pasažéra ve vozidle. Týdenní dálniční známka pro vozidlo do 3,5 t stojí 2 975 HUF, měsíční 4 780 HUF.

Slovinské speciality

Až na výjimky projede Slovinskem každý český návštěvník Chorvatska. Je tedy třeba vědět, že povolená rychlost v obci je 50 km/hod, mimo obec 90 km/hod a na dálnici 130 km/hod, povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Dobré je vědět, že pokud zaplatíte jakoukoliv udělenou pokutu za dopravní přestupek ihned nebo nejpozději do 8 dnů, snižuje se její výše na polovinu původně stanovené částky. Rovněž je zde povinná reflexní vesta pro každého pasažéra ve vozidle. Pro osobní automobily je cena dálniční známky na týden 15 EUR, na měsíc 30 EUR.

Hotel Maestral
Hotel Maestral
Hotel Maestral
Hotel Maestral

Cílová destinace Chorvatsko

Blížíte se k cíli, tak si to na poslední chvíli nepokazte! Tady záleží také na tom, které narozeniny jste už oslavili. Pro řidiče mezi 18 – 24 lety platí přísnější rychlostní limity. V obci pro všechny 50 km/hod, mimo obec mladí řidiči 80 km/hod, starší 90, na dálnici mladí řidiči 120 km/hod, ostatní 130. A pozor! Za výrazné překročení povolené rychlosti se tu odsuzuje až na 60 dní vězení! Součástí povinné výbavy je reflexní vesta pro každého cestujícího ve vozidle a náhradní autožárovky.

Autosedačka je povinná pro děti do 5 let a na předním sedadle nesmí být přepravována osoba menšího vzrůstu než 150 cm. Tolerance alkoholu je 0,2 promile. Na dálnicích se platí mýtné, které je odstupňováno podle délky trasy, kterou jste na dané komunikaci urazili. Zaplatit můžete jak v hotovosti, tak u většiny mýtných bran i kreditní kartou.

Shrňme si to

Ať pojedete na dovolenou do Chorvatska kteroukoliv cestou, určitě neuděláte chybu, jestliže zůstanete věrní českému systému nulové tolerance alkoholu, připoutáte se, nebudete telefonovat a dítě usadíte do sedačky.

Přibalte reflexní vestu pro každého cestujícího, autožárovky a tažné lano. Jestliže si nebudete předpisy konkrétní země jistí, nepropadejte panice, na hranicích vás vždy uvítá velká cedule, kde jsou základní pravidla shrnuta. A informace navrch – ve všech zmiňovaných zemích platí povinnost celodenní jízdy s rozsvícenými světly.

Na kolik vás vyjde benzín je při letošních výkyvech na trhu s ropou těžko říci, z let minulých ale možno posloužit informací, že jeho ceny nebyly výrazně rozdílné.

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest